РАЂАЊЕ РАСНЕ МРЖЊЕ НА ЈАДРАНУ: Књига историчара Милана Ристовића Mussolini ante portas

Б. СУБАШИЋ

09. 11. 2021. у 09:36

ЦЕВИ оружја из Великог рата још су биле вреле, а нова Европа је тек долазила на свет у тешким порођајним мукама, када су у јануару 1919. на позорницу Старог континента изашли самозвани "легионари новог Рима".

РАЂАЊЕ РАСНЕ МРЖЊЕ НА ЈАДРАНУ: Књига историчара Милана Ристовића Mussolini ante portas

ПРОТЕСТ Збор у Београду против насиља фашиста у Ријеци, Истри и Далмацији, Фото Књига Mussolini ante portas, "Службени гласник"

Театрални демагози, песник-ратник Габријеле д' Анунци и новинар, бивши социјалиста, Мусолини мобилисали су запаљивим причама о узвишеној латинској нацији и расном рату против варварских Словена ратне ветеране, бескрупулозне авантуристе и романтичне јуноше.

За први наступ организације Fasci Italiani di Combattimento (Борбени италијански снопови), фашиста, одабрана је јадранска обала тек створене Краљевине СХС. Њихов насилни поход на Истру, праћен мелодраматичном реториком, естетиком црних униформи и масовним ритуалима, уз хипнотичко понављање поклича, утро је пут злу које ће довести до Другог светског рата.

- Од првих наговештаја да ће доћи до стварања нове државе на источној обали Јадрана, Италија је постала њен најжешћи и најопаснији опонент, што је показано окупацијом дела Далмације, острва и Ријеке, окупљањем сепаратистичких покрета и антијугословенских група, уз покушаје да се трајно учврсти на јужном, осетљивом делу фронта према Краљевини СХС, у Црној Гори И Албанији... Прихватањем плана који је почетком децембра 1918. предложио генерал Бадољо предвиђена је снажна пропагандно- субверзивна акција уз коришћење националних, религијских, језичких, социјалних и династичких разлика неслагања међу Југословенима, подстицање противника уједињења посебно у Хрватској и Црној Гори... Јачање италијанског утицаја после Првог светског рата и стварање "ревизионистичког блока" (Мађарска, Бугарска, Аустрија) биће узрок великих главобоља за све југословенске владе - каже историчар проф. др Милан Ристовић, у својој новој књизи Mussolini ante portas, у издању "Службеног гласника".

ДОКУМЕНТ Мост на Сушаку који су минирали Д' Анунцијеви легионари, Фото Књига Mussolini ante portas, "Службени гласник"

 

Аутор у њој као маестрални наратор води читаоца међу сведоке из међуратног доба који живо и драматично описују рађање "естетике насиља". Тиме ово научно дело превазилази сличне књиге и постаје писани пандан Бертолучијевом филмском ремек-делу "20. век".

Фото Приватна архива

У описима фашистичких црних униформи, терорисања и застрашивања, заклињања на бомбе и реторици "оправданог рата" против "ниже нације", за коју је ако преживи најбоље да буде асимилована, јасно се распознаје њена копија, хрватско усташтво, одњихано у крилу италијанског Дучеа (вође). Фашистичка култура фасцинираће и фрустрираног аустријског сликара, ветерана, Адолфа Хитлера, будућег немачког Фирера - вођу, који ће уместо Словена, на прво место "нижих раса" ставити Јевреје.

Два екстремизма

ИЗВОРИ о рађању фашизма на јужнословенским етничким границама сведоче о парадоксу, да су међу челницима и спонзорима Мусолинијевог покрета били бројни богати и утицајни Јевреји из Италије, Немачке, Мађарске и Хрватске.

Њихова подршка фашистима била је мотивисана страхом од бољшевичке револуције. Нажалост, бојазан од једног екстремизма довео је на власт други, чије се заводљиве фразе и технологија освајања власти примењују и данас.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

КАКАВ КРАЈ АУСТРАЛИЈАН ОПЕНА! Овакво финале Јаник Синер - Александер Зверев је мало ко очекивао