ХОРИЗОНТИ ВЕЛИЧКОВИЋА: Ретроспективна изложба нашег великог сликара јуче отворена у Музеју савремене уметности
РЕТРОСПЕКТИВНА изложба чувеног сликара Владимира Величковића "Фигура као израз егзистенције" отворена је јуче у Музеју савремене уметности, у Београду.
Ауторке поставке су музејске саветнице Светлана Митић и Жаклина Ратковић.
Отварајући изложбу, министарка културе и информисања Маја Гојковић је подсетила да је Величковић био и српски и француски сликар који никада није прекидао везе са Србијом и некадашњом Југославијом. Указала је и да је био први Србин - члан француске Академије лепих уметности, као и да је срећна што је министарство на чијем је челу од почетка укључено у организацију те велике изложбе.
Изложба, како истичу у МСУ, није хронолошки конципирана, већ прати одређене проблемско-тематске сегменте у уметниковом раду. Кроз десет одвојених целина, које су дефинисане као "Младост", "Распећа", "Тело у покрету", "Места", "Губилишта", "Главе", "Порекло", "Животиње", "Ништавило" и "Без имена", постиже се увид у сложеност Величковићевог опуса.
- Пратимо његов рад од најранијих цртежа и слика, насталих у београдском периоду, када ради оскудне просторе, укочене, статичне атмосфере, преко барокне узвитланости наглашеног покрета у циклусу "Страшила", потом фигура у различитим фазама трчања или пада инспирисаних Мејбриџовим историјским експериментима са фотографијом, па узаврелих френетичних глава оратора или испражњених, пустих простора губилишта, све до последњих призора спаљене земље и пејзажа, чија се линија хоризонта губи у измаглици дима и магле - наводе у МСУ.
Изложба је приређена на свих пет нивоа Музеја и обухвата више од сто радова, међу којима и тринаест из збирки МСУ, сакупљених између 1962. и 2019. Осим тога заступљена су и дела из других музеја и галерија, као што су: Национални музеј модерне уметности - Центар Помпиду (Париз), Centre national des arts plastiques (Париз), Музеј сувремене умјетности (Загреб), Модерна галерија (Љубљана), Музејот на современата уметност (Скопље), Умјетничка галерија (Дубровник), Народни музеј у Београду, Музеј Зептер, Музеј града Београда, Историјски музеј Србије, Уметничка збирка САНУ...
У МСУ истичу да је Величковић (1935-2019) јединствена стваралачка фигура, која истовремено припада српској, југословенској, француској у европској култури. Дипломирао је 1960. на Архитектонском факултету, у Београду. Био је сарадник Мајсторске радионице Крсте Хегедушића (1962-1963) у Загребу, а од 1963. излаже самостално и на колективним изложбама. Од 1966. године живи и ради у Паризу. Добитник је бројних значајних награда у земљи и свету. Био је члан САНУ, Француске академије и Македонске академије наука и уметности. Одликован је највишим француским признањем у области културе и уметности Commandeur dans l'Ordre des Arts et des Lettres и Орденом Легије части.
Породична архива
ПОСЕБНУ целину представљају фотографије и писма из породичне архиве уметника.
Изложбу прате и документарни филмови и видео-прилози, а поставка ће бити отворена до 21. фебруара.
МАКРОН СВЕ ИЗНЕНАДИО: Ево шта каже о преговорима са Путином
ФРАНЦУСКИ председник Емануел Макрон рекао је да не искључује могућност преговора са руским председником Владимиром Путином „када контекст дозвољава“.
17. 11. 2024. у 21:03
ШТА ЈЕ АТАЦМС КОЈИМ ЋЕ УКРАЈИНА УДАРИТИ НА РУСИЈУ? Америчка ракета има домет 300 км, користи се за гађање ових циљева
АДМИНИСТРАЦИЈА америчког председника Џозефа Бајдена укинула је данас ограничења која су досад Украјини блокирала употребу америчког оружја за нападе дубоко на руску територију.
17. 11. 2024. у 19:48
"ТЕРАЛИ СУ МЕ ДА РАДИМ ЈУТАРЊИ ПРОГРАМ, НАСИЛНО - ПО КАЗНИ": Оливера Ковачевић о каријери на РТС-у
ВОДИТЕЉКА Оливера Ковачевић је о својим почецима, изазовима у послу, о томе зашто понекад пожели да буде викиншка ратница, као и о свему што јој даје снагу и инспирацију.
17. 11. 2024. у 09:28
Коментари (0)