ЛЕПОТА БЕОГРАЂАНКИ: Изложба фотографија посвећена браћи Јовану и Браниславу Ђорђевићу

А. ВОЈИНОВИЋ

09. 10. 2021. у 11:34

ИЗЛОЖБА фотографија под називом "Београђанке 1960-2020", коју је осмислио Душко Вукић, отворена је прексиноћ у Галерији ОЗОНЕ"у Дорћол плацу.

ЛЕПОТА БЕОГРАЂАНКИ: Изложба фотографија посвећена браћи Јовану и Браниславу Ђорђевићу

Фото З. Јовановић

Посетиоци ће до уторка, 12. октобра, бити у прилици да погледају поставку посвећену фотографима, браћи Јовану (1929) и Браниславу Ђорђевићу (1934-1995), члановима Фото - клуба Београд, који су на улицама главног града у деценијама иза нас својим објективима овековечили житељке главног града.

"Код споменика", Јован Ђорђевић, Фото З. Јовановић

Вукић, за "Новости", каже да је на идеју да направи ову изложбу дошао када је упознао Бранку Наканиши, ћерку Јована Ђорђевића, која му је показала фотографије свог оца и стрица који су шездесетих и седамдесетих година прошлог века фотографисали суграђанке на престоничким улицама.

- Када сам видео све те дивне фотографије, решио сам да и сам забележим фотографије наших суграђанки у савременом времену - наводи Вукић за наш лист.

"Девојка са сладоледом", Бранислав Ђорђевић, Фото З. Јовановић

- Моје фотографије настале су током 2019. и 2020. године, које сам касније спојио са Банетовим и Јовановим и одлучио да од заједничких направим изложбу. Желео сам на овај начин да прикажем једну лепшу слику главног града, а у њему су најлепше управо - Београђанке.

Посетиоци на овим фотографијама, по његовим речима, могу видети и на које се све начине мењала мода, али и сам Београд.

- Ова поставка на својеврстан начин приказује и душу престонице. Какав је Београд био некада, а какав сад, с тим што су Београђанке одувек биле лепе - каже Вукић.

Бранка Наканиши истакла је да је њен стриц, Бранислав, највише фотографисао Београђанке, док је међу Јовановим фотографијама више било слика престоничких улица и архитектуре, али и житељки главног града:

- Мој отац и стриц фотографисали су још од почетка шездесетих година. Стриц се 35 година бавио темом лепих жена, које је називао пролазнице. Очевих фотографија Београђанки има отприлике око пет или шест стотина, а стричевих преко десет хиљада - наводи Бранка.

Фото З. Јовановић

Музика и фотографија

Фото Архива

Фото Архива

ЈОВАН Ђорђевић је завршио Музичку академију у Београду 1957. године на Одсеку за композицију. Радио је као професор теоретских предмета у Музичкој школи "Станковић", где је касније постао и директор. Београд је Јовану био основна тема у периоду 1959-1969, када је за своје радове добијао и награде на Салону фотографије "20. октобар".
Бранислав Бане Ђорђевић био је професор клавира у Музичкој школи "Станковић".

Дипломирао је на Одсеку за клавир на Музичкој академији у Београду.

Најпознатији је по фотографијама Београђанки.

Излагао је од 1962. године, најчешће на Салону фотографије "20. октобар", а повремено и на домаћим и међународним изложбама - у Падови, Паризу, Будимпешти.

Међу наградама које је добио су и Плакете Скупштине града Београда за најбољег аутора Салона фотографије "20. октобар" 1983. и 1990.

ЗАПРАТИТЕ НПОРТАЛ НА ФЕЈСБУКУ

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve
ПРВЕ ФОТОГРАФИЈЕ ОРЕШНИКА: Украјински истражитељи испитују остатке руске ракете (ФОТО)

ПРВЕ ФОТОГРАФИЈЕ "ОРЕШНИКА": Украјински истражитељи испитују остатке руске ракете (ФОТО)

УКРАЈИНСКИ истражитељи почели су да испитују остатке Орешника, нове руске балистичке ракете средњег домета, која је недавно употребљена у нападу на Дњепар, и представља најмоћније оружје употребљено у рату до сада.

24. 11. 2024. у 15:26

Коментари (0)

МВП бy Моззарт Спорт: Велики избор најбољих спортиста Србије!