КЊИЖЕВНА КРИТИКА: Загледани у плаветнило
КЊИГА Светлане Шеатовић "Андрић и Јадран", објављена у Андрићевом институту 2020. године, садржи три студије које улазе у корпус тема којима се ова научница континуирано бави од почетка свог научног рада, као и у периоду својих постдокторских студија у Италији, али и као предавач по позиву на славистичким катедрама у тој земљи. Медитеран у српској модерној књижевности предмет је и њене књиге "У залеђу Средоземља", објављене 2019. године.
Континуираност бављења ове научнице темом Медитерана и књижевности, односно везама Медитерана и књижевности, као и опчињеност њима, увиђамо и на основу резултата њених уредничких и приређивачких послова. Светлана Шеатовић уредила је више међународних зборника радова "Аква алта. Медитерански пејзажи у модерној српској књижевности", "Јосип Сибе Миличић, време, простор, судбине" и друге. Члан је и међународних и билатералних пројеката у области сарадње Медитерана, италијанских градова у књижевности 20. века и регионалних односа са Словенијом.
Упозната с теоријама геофилозофије Масима Качарија и Катерине Ресте, драгоценим за проучавање књижевности, ауторка се и сама заинтересовала баш за тај аспект проучавања, па бисмо могли казати да су студије садржане у књизи "Андрић и Јадран" један од првих, почетних, не и почетничких, успешних покушаја да се књижевност наша два најзначајнија писца 20. века, Андрића и Црњанског, о чему је реч у студији "Две слике Јадрана позни Андрић и Црњански", тумаче из те перспективе. Бавећи се конкретним Андрићевим песмама, приповеткама и записима, унеколико и детаљима из његове биографије, у чему се ослањала на монографију Жанете Ђукић Перишић "Писац и прича. Стваралачка биографија Иве Андрића", ауторка открива да Јадран у делу и животу Иве Андрића само на први поглед представља мање значајан географски и културолошки простор. Како она сматра, "Андрићеву перцепцију Јадрана можемо поделити у неколико фаза.
Прву би представљали песнички радови "Екс Понто" (1918) и песме у прози "Немири" (1920) подстакнути аутобиографским искуством; који "сликају општи став заточеног и прогоњеног човека коме је море једини излаз из таме ратног периода, и таме сопственог унутрашњег света."
Другој фази припадају записи "Сан о граду" и "Летећи над морем", као и приповетка "Занос и страдање Томе Галуса", између два рата, када се Андрић бави питањима односа човека и копна, Босне и Јадранског мора.
Трећу и најсложенију етапу Јадрана виђеног као културолошки и антрополошки феномен Андрић ће развити у приповеткама насталим почев од педесетих година: "Предвечерњи час", "Два записа босанског писара Дражеслава", "Дубровачка вејавица" и "Робиња."
Ауторка издваја и "посебну медитеранску струну, у којој се преламају интроспективни светови јунака уз море, које је само из контекста познато као Јадранско", а карактеристичну за приповетке "Жена на камену" (1954) и "Летовање на југу" (1959).
У студији "Самоћа и понори од сјаја" ауторка је детаљно писала о феномену светлости, мора и самоће у две наведене приповетке и посебно се осврнула на приповетку "Јелена, жена које нема", јер она "припада веома блиском фантазмагоријском свету ове две медитеранске и психолошке приповетке".
Ауторка констатује да, насупрот Андрићу, Милош Црњански на сасвим другачији начин перципира Јадранско море, да "на италијанском обалама тражи благост више културе, а на нашој, словенској страни, одјеке народног певања". У оквиру сегмента студије "Две слике Јадрана позни Андрић и Црњански", чији је назив "Црњански на Јадрану", ауторка нас упознаје са аргументацијом за своју тврдњу.
На основу књиге "Андрић и Јадран" уверавамо се у истинитост тврдње Катерине Ресте да је Медитеран "плуриверзум". Лепо је и добро бити загледан у то плаветнило, као и у ову књигу, из дисхармоничног света у којем смо затечени.
Запратите Нпортал на Фејсбук страници
Препоручујемо
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа
УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.
15. 01. 2025. у 12:23
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
ОД КОЛЕГА ИЗ "ПОТЕРЕ", САМО МЕМЕД: Зашто "трагачи" нису били на сахрани?
МИЛОРАД Милинковић преминуо је у 60. години на Божић, у цркви у Јабуковцу где је пратио литургију.
13. 01. 2025. у 20:59
Коментари (0)