КЊИЖЕВНА КРИТИКА: Повратак завичају
СИМОН Симоновић, песник, есејиста, прозни писац и издавач, заувек нас је напустио 2020. године.
Збирка огледа, записа, чланака и расправа "И тако..." ("Танеси", Београд) последња је његова за живота објављена књига. У њој је он представио своју духовну породицу. Да је био човек нежности и побуне, како је то својевремено написала Марина Вулићевић, новинарка "Политике", видимо и из избора текстова који је начинио за ову књигу, вероватно с тихим, а непогрешивим наслутом да нас напушта.
Сигурно да је то један од разлога његовог специфичног повратка завичају, граду упечатљивих јунака Боре Станковића, мајстора приповедања, посебних по интензивности емоција и њихове манифестности, специфичне само за Југ. Такве емоције, блиске Симону Симоновићу, човеку нежности, нашле су место у његовом тексту "Две Борине окупације", први пут објављеном у "Вечерњим новостима" 2018. године. Тај текст садржи и сећање на Симоновог оца Ристу М. Симоновића, великог српског интелектуалца и врањског племића, чији су и лик и дело имали значајан утицај на духовни развој сина, као и на одувек будну љубав према књижевности која је, осим из њихових читања, константно зрачила с полица породичне библиотеке, највеће у Врању, која је садржала више хиљада књига, часописа и новина.
Потом Симон Сомоновић оживљава сећања на рођене Врањанце Ђорђа Тасића и Јустина Поповића који су одрасли заједно, а као интелектуалци полемисали. Када су Немци окупирали Београд и ухапсили Тасића, Јустин је узалуд покушавао да га спасе. Њихове животне путеве и судбине одредила је политика, механизам тоталитаризма.
Повратак завичају Симон Симоновић употпуњава текстовима о веровањима и обичајима врањског краја. Зато је у књигу сврстао текстове "Крљавештица", "Обред и песма" и "Шапранце", у којима описује детаље у вези с покладама везаним за животне циклусе. Осим што нам омогућава да стекнемо детаљна сазнања о наведеном, Симон Симоновић нас упућује у историју појединих лексема, карактеристичних само за говор тога краја. Утицај обреда и веровања на стваралаштво Симона Симоновића потврђујемо читајући његове песме "Пролећна" и "Вишња", које је такође сврстао у ову књигу.
Поред наведених, у њој су заступљени текстови које бисмо могли назвати лирски представљеном историјом савремене српске књижевности. Из пера Симона Симоновића она једноставно не би ни могла бити другачија. Те странице, садржане у овој књизи, за нас су најузбудљивије, најлепше. Није чест пример да писац, не само с поштовањем, већ и с љубављу, пише о другим писцима, особито о својим савременицима. У тексту МЈВ, написаном новембра 2015, а објављеном у Српском књижевном листу 2016, се каже:
"Познавао сам и познајем писце који су написали најбоље књиге српске књижевности. Једино за Милоша Црњанског и Мирослава Јосића Вишњића (1946-2015) не морам да кажем да су писци. Не само што су њихова имена и презимена необична. Они су писци, а затим су Милош Црњански и Мирослав Јосић Вишњић".
У истом тону Симон Симоновић пише о Васку Попи, кога сматра најзначајнијим српским песником друге половине 20. века, као и о јунацима прозе Данила Николића чији је роман "Фајронт у Гргетегу" добио НИН-ову награду 1999. године. Подстакнут тим догађајем, Симон Симоновић пише читав осврт на целокупно дело овог писца, настојећи да то учини из милоште имитирајући његов стил.
Духовну породицу Симонову чине и Рембо, Бодлер, Александар Дима, Брехт, Мацуо Башо и многи други, најбољи, о чијем делу су о овој књизи сабрани текстови. Она нам је, као припадници знатно млађе генерације, омогућила да из посебног угла проучимо тај посебан "списак званица" које је окупила књижевност.
ТАЧНО НА ОВОМ МЕСТУ БИ МОГАО ПОЧЕТИ ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ: Путин га сматра својом територијом, НАТО трупе већ распоређене
ОВАЈ снегом прекривени гранични мост између две средњовековне тврђаве у делу Естоније где се говори руски, могао би бити место где ће започети трећи светски рат, пише Политико.
26. 12. 2024. у 08:55
ПОЈАВИЛА СЕ ШОК ТВРДЊА: "Руси су оборили авион у Казахстану, погледајте трагове експлозије на репу летелице"
АВИОН Азербејџан ерлајнса, који се 25. децембра срушио на путу за Русију, можда је оборен руском ракетом земља-ваздух, према извештајима руских медија који нису наклоњени Кремљу и руском председнику Владимиру Путину.
26. 12. 2024. у 07:44
ПЛАНЕТИ ПРЕТИ СЦЕНАРИО ИЗ 1815. После догађаја на планини која је променила свет уследиле трагедије: "Питање није да ли ће, него КАДА!"
„ЕФЕКТИ би могли бити још гори него што смо видели 1815."
25. 12. 2024. у 15:54
Коментари (0)