ТЕМЕЉ НА СРПСКОЈ КУЛТУРИ И ЈЕЗИКУ: Награде Милутину Мићовићу и Институту за српску културу из Никшића на манифестацији у Херцег Новом
ПЕСНИК Милутин Мићовић и Институт за српску културу из Никшића овогодишњи су добитници награда "Печат Херцег Шћепана" и "Ћириличник", које се додељују на традиционалној манифестацији "Трг од ћирилице" у Херцег Новом.
Књижевник Радомир Уљаревић прочитао је образложење жирија о уручењу награде Мићовићу, у коме се наводи да лауреат доследно и неодступно исписује своју прозу, есеје, колумне, коментаре, стихове, спајајући традиционалне и модерне поступке.
- Његова молитвена, боготражитељска поезија је незаустављива лирска исповест, препуна питања која углавном садрже и одговоре, и кад песма говори о једноставним стварима читање није упрошћено, песнику као да је стало да не открије оно за чиме трага, како би тим чином баш то изгубио - навео је Уљаревић.
У образложењу награде "Ћириличник" истиче се да Институт за српску културу из Никшића постоји од 2016. године и представља једину научно-истраживачку установу која се бави истраживањем, вредновањем и презентовањем богатог српског културно и духовног наслеђа, на тлу данашње Црне Горе, али и из суседних области.
- Српска култура је оно на чему стоје српске државе и покрајине, српска саборност, и њена будућност. Најбоља култура производи сувереност духа. И Црна Гора, ми тако сведочимо, стоји на српској култури, језику и писму, на Цетињу и Ловћену. Иако је по тим питањима, данас наметнута велика полемика у Црној Гори, али показује се да оно што је вредно, не може да потоне, и не може се заборавити, као што показује и овај Трг и име Херцега Стефана - казао је Милутин Мићовић.
За ових двадесет година у Црној Гори, по Мићовићевим речима, створена је таква подела у једном народу, једној култури, да је било пожељно да браћа буду небраћа, да један језик буде два, да поред цркве буде антицрква, и да нема начина да се разговара по битним питањима у овако подељеној Црној Гори.
Једни су могли све, а мало шта су знали, други су знали и видели све, али још ништа нису могли. Чини ми се да је претходна државна власт силом, на срамоту увела црногорски језик у црногорски Устав и државу, да би зауставила разумевање, да се створи што већа људска тмуша, како би сви одустали од Бога и од човека. Живећи као туђини у својој држави, имали смо за помоћнике велике Петровиће, и цело духовно и културно наслеђе, док нас је своја држава све више презирала и одбацивала. Али, као што се истини не може одсећи језик, тако се не може угасити ни слобода у народу и појединцима који знају шта она може - рекао је Мићовић.
Потискују ћирилицу
БУДИМИР Алексић, захвалио се на урученој награди и поверењу које је указано Институту за српску културу.
- "Трг од ћирилице" опстаје захваљујући прегалаштву једног од стубова ове манифестације, оца Радомира Никчевића, који се у оквиру ове манифестације организованом акцијом, супроставио једном деструктивном, идеолошком пројекту, елиминисања имена српског језика и потискивања ћириличног писма из ове земље - казао је Алексић.
ТАЧНО НА ОВОМ МЕСТУ БИ МОГАО ПОЧЕТИ ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ: Путин га сматра својом територијом, НАТО трупе већ распоређене
ОВАЈ снегом прекривени гранични мост између две средњовековне тврђаве у делу Естоније где се говори руски, могао би бити место где ће започети трећи светски рат, пише Политико.
26. 12. 2024. у 08:55
ПОЈАВИЛА СЕ ШОК ТВРДЊА: "Руси су оборили авион у Казахстану, погледајте трагове експлозије на репу летелице"
АВИОН Азербејџан ерлајнса, који се 25. децембра срушио на путу за Русију, можда је оборен руском ракетом земља-ваздух, према извештајима руских медија који нису наклоњени Кремљу и руском председнику Владимиру Путину.
26. 12. 2024. у 07:44
А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, "кешираће" невероватне 35 милијарде долара
ПРОИЗВОДИЋЕ троструко више од 88.2 милијарде kWh, колики је пројектовани капацитет тренутно највеће хидроелектране на свету - "Три кланца" у централној Кини.
26. 12. 2024. у 14:37
Коментари (0)