ОТИШАО ЈЕ НАЈВЕЋИ ПУСТОЛОВ НАШИХ СЦЕНА: Детаљи из живота великог Ланета Гутовића - остаће упамћен по својој посебности
УПРКОС жељама и молитвама његове породице, пријатеља, али и свих оних који су га волели "преко екрана" и позоришне сцене, Милан Лане Гутовић је после вишенедељне борбе лекара на Војномедицинској академији данас у 15.45 изгубио животну битку.
Рођенданске честитке примао је у болници пре само десетак дана: 11. августа, вечити младић (приватно много више Пустолов него Срећко Шојић) напунио је 75 година. Гутовић је тада из постеље поручивао да се нада оздрављењу. Уосталом, у исту установу дошао је, изненада, и пре десет година, у прединфарктном стању. Уграђен му је стент, а велики глумац брзо се опоравио. Нажалост, ову тешку болест плућа није могао да победи.
Рођен је 1946. године на Умки. Родитељи, просветни радници (мајка Ужичанка, отац Пивљанин) често су се селили, "кружећи" око главног града. Прво су се обрели у Калуђерици, да би их потом пут трајно одвео на Вождовац. На истој адреси Лане је живео цео свој век. Како је сам говорио, био је добар ђак и "ваљано дете".
Завршио је електротехничку школу, уписао механику. Ипак, примећујући његове вишеструке таленте, сестра Бојана "превела" га је на Позоришну академију. Рођени шармер, привлачио је пажњу већ на први поглед:
- Никад се нисам трудио да освојим било коју девојку. Нисам знао ту вештину. Док сам био млађи свирао сам у једном оркестру и гледао по сали да ли ме неке очи прате. Кад бих то утврдио, "одговарао" сам погледом. Нисам никад прилазио. Чекао сам да она приђе. Био сам стидљив. И данас сам такав - открио је пре тачно пола века у једном новинском разговору популарни Лане.
Такав је остао до краја. Никоме и ничему није прилазио, све је њему ишло у сусрет. Редитељи, позоришта, партнери. Први глумачки задатак добио је већ на Академији: Огњенка Милићевић му је поверила главну улогу у О`Ниловој драми "Ах, та дивљина", а у подели све саме глумачке величине - Ирена Колесар, Оливера Марковић, Неда Арнерић, Васа Пантелић, Душан Јанићијевић...
Иако су га многи сврставали у чувене "Бојанове бебе", истицао је да није један од њих и објашњавао да је у Југословенско драмско дошао са Гојком Шантићем и Танасијем Узуновићем, у време кад је управник био Ели Финци, а не Ступица. Да су они "отварали врата онима иза њих, јер бити члан ЈДП тада је значило част и признање".
Испоставиће се касније, "част и признање" био је и ангажман у првој подели касније култне представе "Буба у уху", у режији Љубише Ристића. У доба када се (за кратко) политички ангажовао и нашао на изборној листи ДСС имао је људске ширине и професионалне честитости да јавно изјави у разговору за наш лист: - Господин Ристић никада није био анатемисан као редитељ, већ као хомо политикус. Време је показало да је његово политичко опредељење изгубило изборе, а не да је он био на погрешној страни. Имао је храбрости да проговори како су често "безначајна имена на челу позоришта, а најгори глумци и највеће џукеле заузимају најбоља места".
Верујући да нешто може да промени, једно време стао је на чело Удружења драмских уметника. Пре чувеног Срећка Шојића, сналажљивог скоројевића кога је публика упознала у серијалу филмова "Тесна кожа", започетих 1982. године (касније и у серији "Бела лађа"), Гутовић је играо у многим култним позоришним насловима као што су "Кад су цветале тикве", "Колубарска битка", "Пучина", "Пигмалион", "Хамлет", "За ким звоно звони", "Родољупци".
Аутор је политичко-сатиричног "Кабареа", јунак серијала "Метла без дршке", "Отворена врата", "Не може да шкоди", "Сточићу, постави се"... Играо је у филмовима "Повратак отписаних", "Другарчине", "Лаф у срцу", "Шмекер". За многе генерације Ланетов "Пустолов" био је синоним одрастања, неки други боље памте чувену Шојићеву Реплику из "Тесне коже": "Лепа Брена за четири особе!".
Један и јединствен, није се ни одмарао као други. Уместо на монденским местима, слободно време је проводио на Камчатки и у Јужноафричкој републици. Једном је, чак, направио и тотални "брејк": четири године живео је у Ченти сеоским животом, далеко од јавности и светлости позорнице. Вратио га је на сцену "аманет" Жарка Лаушевића и молба да га замени у улози руског кнеза у представи "Лажни цар Шћепан Мали".
У новије време променио је позоришну кућу, после много година каријере прешао у Народно позориште. У свему осталом остао је доследан, одважан, непоколебљив и недвосмислен: Лане је гласно причао о ономе о чему су многи интелектуалци "одважно" ћутали, никада не размишљајући какав ће утисак и на кога оставити.
Последњих година играо је у представама "Чигра", "Вечера будала", "Арзамас" (Звездара театар), "Веселе жене виндзорске", "Лажа и паралажа" (Народно позориште), а с посебним задовољством био је "блажен међу женама" - као једини мушки члан глумачке екипе и представе "Шупљи камен" Театра "Вук".
Два пута се женио, а иза себе је оставио ћерку Милицу, глумицу и балерину, и синове Јакова и Спасоја. Добитник је Златне арене у Пули, "Цара Константина" у Нишу, Нушићеве награде, "Златног ћурана" и Стеријине награде.
Ипак, неће остати упамћен по признањима, па ни по свим улогама, колико по својој посебности. Вероватно о њему најбоље и најтачније сведоче сопствене речи:
- Радије бих да нестанем него да се понављам... У свему јединствен и непоновљив до краја, највећи пустолов свих наших сцена, Милан Лане Гутовић није нестао. Можда му је само постало сувише тесно у својој кожи.
Препоручујемо
АЛАРМАНТНО! "ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА": Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности
У ИЗВЕШТАЈУ о цивилној и војној спремности Европе, који је објављен у среду, наводи се како би становници Европске уније требало да прикупе залихе неопходних потрепштина у случају избијања рата или неке друге велике опасности, пише "Њузвик".
04. 11. 2024. у 16:15
ПУТИНУ У ПОМОЋ СТИЖЕ НАЈЕЛИТНИЈА ВОЈСКА: Шта је "Олујни корпус", једна од најмоћнијих специјалних јединица на свету
СЕВЕРНОКОРЕЈСКА појачања долазе усред назнака да се Русија бори с попуњавањем својих снага.
30. 10. 2024. у 12:37
КРИЛИ ЉУБАВ: Бане Мојићевић ПРИЗНАО за везу са Миленом Ћеранић
ПЕВАЧ Бане Мојићевић изненадио признањем.
04. 11. 2024. у 13:02
Коментари (4)