ПОЕЗИЈА РАТА: Збирка прича Захара Прилепина "Ополченска романса"
ПИСАЦ Захар Прилепин - аутор шест романа и осам збирки прозе, лауреат више од тридесет књижевних награда, и за своју нову књигу, "Ополченска романса" (Службени гласник), добио је национално признање, награду "Књиге године - 2020" .
Ова збирка прича говори о поезији рата, отуда је та романса ополченска. Ополчење је историјски појам, означава добровољну народну војску за помоћ регуларној армији у бојевим дејствима за време рата.
Поднаслов је "Четрнаест песама различитог ритма", што значи да аутор доживљава "донбаски текст" и као музику.
Прилепин, надахнут збивањима у којима је лично учествовао од 2014. године, после три претходне књиге о истој теми (репортажа "Писма из Донбаса", есејистике "Није туђи рат", дневничког штива "Неки неће доспети у пакао") пише ратну мелодију чији је главни јунак рат.
Прва прича је индикативна - спора, трома нарација о животу безличног мушкарца који ником ништа не значи, према коме се одувек понашају као према употребном предмету, кога сви избегавају, чак га и пси напуштају. Зато он, човек без свога "ја", од почетка до краја приче нема ни име. А још нема ни рата, одјеци Мајдана су у позадини, али полако захватају све и преображавају људе. И тај безимени јунак, под утицајем случајно доживљених ситуација стиче свој идентитет, као што камен под длетом скулптора добија облик... Следеће приче су повезане истим ликовима, ритам им се убрзава, атмосфера и збивања чине животну средину у којој је подела на - своје и туђе.
Јунаци су углавном људи који нису интелектуалци, нису живели у Москви, сами су одабрали свој пут, себе сматрају носиоцима праведности и зато се руководе нагоном доброте. За њих нису важни лични животи него су важне те вредности - истина и праведност. (Логично је што Прилепин касније тако именује и своју партију). Инстинкт доброте нема никакве везе са националношћу: "карактер доњецки, одгој украјински, крв било каква, свет - руски". Руски језик и култура су кохезивни елемент који је цементирао карактер тог света. (Отпор и настаје када се укида руски језик у Украјини).
Јунаци се налазе у подручју личне одговорности, где им је савест - врховни заповедник.
Ниједна држава на свету не признаје локалне власти, људи се овде не потчињавају ником.
Цвета шверц. Мобилни телефони су непотребни, не само зато што могу бити предмет уцена у случају да падну у руке непријатељу, већ и зато што је ту други живот, са контузованим псима и мачкама, минама и пуцњавом, све је као у реду, мирно се разговара, а у суседним становима се крију изненађења. Тај живот је туђ сваком пређашњем искуству. И кад се униформисани официр врати у Русију, осећа на себи непријатељске погледе суграђана и сам се осећа у њему као странац. Што пре назад! Емоције су снажне, језик сликовит, сцене језиве. Аутор их описује са стране, хладно, али се осећа његов дах.
Истинитост описаних дешавања истовремено је драгоцен материјал за антрополошка истраживања, мада је та документарност споредна у односу на уметничко осмишљавање ратног искуства.
КАКО ЈЕ РУСКА РАКЕТА "ПРЕВАРИЛА" НАТО У УКРАЈИНИ? Мистериозно нестајала са радара, генерал Попов открио о чему је реч
РУСКА ракета која је мистериозно нестајала са НАТО радара током овонедељног напада на Кијев је „модернизованa ракетa Х-101“, открива за Спутњик заслужни војни пилот, генерал-мајор руске армије Владимир Попов. Према његовим речима, ракета jе преварила НАТО јер може привремено да нестане са радара.
15. 11. 2024. у 23:36
"ТО БИ ДОВЕЛО ДО ПОЧЕТКА ТРЕЋЕГ СВЕТСКОГ РАТА" Фицо дао реч: До краја ћу се борити да Украјина не буде члан НАТО-а
СЛОВАЧКИ премијер Роберт Фицо ће се до краја одупирати уласку Украјине у НАТО, рекао је у интервјуу за кинески CGTN.
15. 11. 2024. у 19:38
ЂУРЂИЦ И ЂУРЂЕВДАН: Исти светац, две иконе и два празника - у чему су сличности и разлике?
СВЕТОГ Георгија или светог Ђорђа/Ђурађа - како у народу зову овог свеца, православни Срби славе два пута у години.
16. 11. 2024. у 08:25
Коментари (0)