ПОГЛЕД ИСКОСА - Слава сликара Саве
ПОВОД за овај текст је необичан. Сава Манојловић (Книн, 1960), српски академски сликар из Сиднеја у Аустралији, где је завршио Ликовну академију и живи 30 година, добио је прошле недеље награду.
То не било чудно да у последње три године није добио око 20 награда у Русији, Јужној Америци и Аустрији, на изложбама посвећеним авангардном и савременом сликарству, апстракцији и неоекспресионизму. Аустралијски уметнички простор му је, како каже, мали, окреће се Русији и Европи. Манојловић је у Србији потпуно непознат сликар, тек предстоје његове самосталне изложбе, а од наших стручњака њиме се бавила једино Јасминка Плавшић-Ђерковић, до недавно кустос Галерије УЛУС.
Његове слике имају причу и поруку, то су мали метафизички трактати о човечјем усуду, о људској бачености у свет, о његовом месту и путовању у простору и времену, љубави и меланхолији. Реч је о савременом сликарству, можда и еколошкој критици садашње цивилизације, самим тим што сликар позива на осећања као скоро заборављеној категорији у уметности. Фигурација и пејзаж које слика трајно у фокусу његове пажње имају често мистичне одлике, тај фантастични реализам сећа можда на то како би могла да се данас настави надреалистичка харизма, без много дуговања традицији, али не и стерилно авангардна. Манојловић се ужасава деструктивних видова минимализма и концептуализма, који су довели уметност до краја, он је градитељ једног особеног, на моменте монументалног сликарског света. Као што је разноврстан у ликовним решењима а увек свој, тако и колористички варира уља у распону од тамних, тенеброзних до крајње светлих, полетних и пролећних, како је решио слику "Плави лептир", за коју је ове године награђен. Он воли да се изражава на већим форматима, његове композиције су сложене, понекад дијагоналне, или без наглашено исликане позадине, пажња је дата првом плану или обратно.
Богато сликарство представља овог уметника као носиоца нових тенденција, тим пре што не припада ниједној формалној групи, правцу или познатом стилу. Као снажна индивидуалност Манојловић решава сваку слику налик визуелној енигми, његова платна могу се читати вишезначно јер су отворена за многа тумачења. Аутор се није везао за неки ликовни програм или школу, у име уметничке слободе трага само за једном химером - чистом ликовношћу. Зато у његов свет могу да уђу призори неба и земље, различити прикази жене и мушкарца, од акта, пливача до оних сагледаних са леђа или портретски у гро плану. Уз појавно богатство у тај визуелни свет утиснут је печат имагинације, слика овог ствараоца препознаје се одмах, што га и издваја на уметничким такмичењима, где осваја прва и друга места. Ми и не слутимо каква све богатства имамо у виду не само уметника и научника у нашој дијаспори, које систематски занемарујемо, терајући их да се окрећу другим срединама.
ВАЛЕРИЈ ЗАЛУЖНИ ДАО ПРОГНОЗУ: Ево када ће руска војска да пробије украјински фронт
НОВИ технолошки напредак током ратног времена спречиће озбиљније пробијање фронта дуж украјинско-руске границе до око 2027. године, изјавио је Валериј Залужни, бивши врховни командант Украјине и садашњи амбасадор у Уједињеном Краљевству, за „Украјинску правду“ у интервјуу објављеном 23. новембра.
23. 11. 2024. у 18:55
БРИТАНЦИ ОБЈАВИЛИ ЗАСТРАШУЈУЋУ МАПУ: "Орешник" може да стигне до било ког европског града за мање од 20 минута (МАПА)
БРИТАНСКИ лист "Дејли мејл" оценио је да би балистичка ракета "орешник" могла да стигне до било ког европског града за мање од 20 минута.
23. 11. 2024. у 15:58
ПОТПРЕДСЕДНИК САД УМРО ТОКОМ ОДНОСА: Био са 50 година млађом љубавницом, Бела кућа није знала како да саопшти вест о смрти
БИО ЈЕ то 27. јануар 1979. године. У 1 ујутро, портпарол породице Нелсона Рокфелера објавио је званичну изјаву за штампу. Бивши потпредседник преминуо је У 71 години живота раније те вечери.
22. 11. 2024. у 18:36
Коментари (0)