ЛЕСКОВАЦ У ГЛАВНОЈ УЛОЗИ: Приводи се крају снимање филма и телевизијске серије "Било једном у Србији"
ЛЕСКОВАЦ је између два светска рата доживео процват у свим областима живота. Био је привредни и финансијски, али и духовни центар тадашње државе, а иза свих друштвених промена крила се љубав као мотор који је у стању да помера границе, да инспирише идеје и визију, да руши предрасуде и буди веру у боље сутра после великих ратних страдања.
Тако Лесковац из турске касабе за релативно кратко време прераста у град који је био веома битан на мапи Старог континента. Причу о том и таквом времену доноси нам филм "Било једном у Србији" чије се снимање ових дана приводи крају.
- Лесковац је град коме је тешко наћи "парњак". Он је јединствен. Фабрике су се овде отварале и затварале, али је једна увек радила. Ванвременска фабрика смеха које нигде нема осим у граду о коме снимамо филм. Он се променио, али га није напустила предузимљивост и елан који у појединим случајевима зна да буде, као и тада, на европском нивоу - истиче Звонимир Шимунец, идејни творац и продуцент овог пројекта на коме је радио годинама.
Режија филма и серије поверена је Петру Ристовском, а у глумачкој екипи су позната имена. Ту су Виктор Савић и Теодора Ристовски, Радован Вујовић, Мики Манојловић, Драган Петровић Пеле, Зоран Цвијановић, Слобода Мићаловић и Немања Оливерић, покојни Иван Бекјарев као и једна од највећих глумица југословенске и српске кинематографије Мира Бањац.
- На папиру је овај филм изгледао доста лакши него што се то показало у пракси. Био је то велики залогај за продукцију и организацију и за све нас. Исцрпљујући процес, али и велика сатисфакција што ћемо публици пружити могућност да види једну романтичну комедију са елементима предузетничке драме и љубавне мелодраме какве дуго није било - истиче Ристовски.
У филму са близу стотину глумаца сниман је и велики број ансамбл сцена што од редитеља тражи велику посвећеност и концентрацију. За Петра је то драгоцено искуство.
- Глумци су успели да направе карактере који су дочарали менталитет тог времена. Сарађивати са Микијем Манојловићем је част и привилегија као и прва сарадња са Бобом Мићаловић - једном тако великом глумицом. Највећи изазов нам је била сценографија.
Поред инспиративних аутентичних локација није било нимало лако вратити целу улицу, од око 200 метара, сто година уназад - додаје Ристовски.
Слобода Мићаловић је детињство провела у Лесковцу, па се сада, као прослављена глумица, присетила прича о Српском Манчестеру који су створили "добри и квалитетни људи са идејама и визијом".
- Сматрам да је Шимунец много урадио да се то време не заборави. Велика је то ствар за будуће генерације. Имала сам срећу да радим са Немањом Оливерићем и Петром и та сарадња је мој највећи утисак. Петар је предиван и веома даровит редитељ. Воли глумца и разуме процес, па и умор, деконцентрацију, нервозу... - казала нам је Слобода Мићаловић.
Она игра жену која важи за лепу, али уклету. Уседелицу која живи са мајком, док околина о њој говори као о урокљивој и јаловој.
- Мала средина зна да угуши човека. Не из зле намере већ из чаршијског оговарања. Моју Ружицу смо више у ходу смишљали уз духовит приступ ситуацији и причи. До сада сам играла драмске, емотивне, улоге. Овде ћу дотаћи те комичне елементе и од једне увеле и напуштене жене ће се изродити један цвет - прича Боба Мићаловић.
А да то буде тако заслужан је још један од јунака овог филма. Младић који је био храбар да се упусти у однос са Ружицом, да превазиђе предрасуде, да је промени и да открије њено право биће. Та је улога, након што се одавно доказао у позоришту, поверена Немањи Оливерићу за кога Слобода каже да ће овом ролом "отворити врата филма".
БРИНУЛО СЕ О СВАКОМ ДЕТАЉУ
Велика пажња је поклоњена тадашњем говору Лесковчана као једној од одлика, али не и суштини њихових бића. Бринуло се о мелодији, акцентологији и избору речи, јер би филм требало да разумеју и млађе генерације. У њему је више паралелних прича, али нема главног јунака, јер је главни јунак Лесковац и људи који су живели у њему. Филм би требало да буде завршен до краја године. После његовог биоскопског живота гледаоци РТС-а имаће прилику да виде и осам епизода ТВ-серије.
- Било је задовољство, са Немањом и Петром, градити сваки кадар, а сваки тренутак док маштамо и размишљамо више него драгоцен. Волим тако да радим, да се питам - додаје наша саговорница.
Оливерићев лик је инспирисан историјском личношћу. Глумцу та чињеница помаже, али и намеће велики задатак. Немањи је свака улога изазов, а у овој му се допало то што је део филма који „помера“.
- Волим филмове који нешто буде у људима. После Великог рата сви су губили наду. Са мрачним погледима на будућност морали су да у себи пронађу веру и снагу, а за та унутрашња преламања кључна је била и сада је - љубав. Она се десила и мом јунаку Динету због које остаје у Лесковцу упркос томе што има могућност да се врати у Париз, у епицентар културног живота, где је видео да је филм важан, јер нас учи како треба да живимо – закључује Оливерић.
Његов пријатељ Цоне, кога тумачи Виктор Савић, подиже фабрику „модерног“ енглеског штофа решен да се обогати како би „вратио руку“ жене коју воли. И њега покреће љубав, а Динетове „покретне слике“ доносе у Лесковац европски начин живота које и Лесковчани, упркос предрасудама, прихватају и почињу да воле.
МАСК ШОКИРАО О ЗЕЛЕНСКОМ: Он је шампион свих времена, извео једну од највећих пљачки САД-а
ИЛОН Маск, амерички милијардер и будући шеф комисије за смањење савезне владе у администрацији новоизабраног председника САД Доналда Трампа, назвао је Владимира Зеленског шампионом свих времена за „једну од највећих пљачки“ Сједињених Америчких Држава.
30. 12. 2024. у 15:29
ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа
РУМУНСКИ радарски системи открили су синоћ мали летећи објекат, за који се сумња да је дрон, који је ушао у национални ваздушни простор до шест километара у југоисточном округу Тулчеа, саопштило је министарство одбране Румуније.
27. 12. 2024. у 09:23
НАКОН ПРИЈАВЕ ЗА НАСИЉЕ: Огласила се бивша жена Милана Калинића
МИЛАН и девојка А.В. су наводно у емотивном односу...
30. 12. 2024. у 16:30
Коментари (1)