РЕШЕНА ЈЕ И СМРТ ТОЛУНДСКОГ ЧОВЕКА: Документарна серија "Древна мистериозна убиства" на каналу Вијасат хистори
МОДЕРНЕ технике у истраживању савремених злочина, које су се развиле средином прошлог века, дале су потпуно нови увид у свет криминалних умова, а и подариле нам читаву палету серија које у својој основи имају рад тимова форензичара.
Међутим, убиства су се дешавала откако се човек усправио и решио да свој дар, мозак, користи и у друге, не баш тако похвалне сврхе. У новој документарној серији "Древна мистериозна убиства", која се на каналу Вијасат Хистори емитује од 4. маја, четвртком, у 22.00, детектив Род Демери и научница и професорка Тури Кинг служе се модерним техникама како би истражили најинтригантније случајеве убистава, путујући кроз време, али и простор. За потребе ове серије тим је обишао Италију, Шкотску, Данску и САД, а у ексклузивном разговору за ТВ Новости откривају нам најзанимљивија искуства са овог путовања.
- Невероватно је да до пре само једног века нисте имали неке од најосновнијих форензичких техника, као што је препознавање осумњиченог на основу отисака прстију.
Наука је преокренула свет полицијске истраге за 180 степени и учинила га неупоредиво лакшим, али и прецизнијим. У овој серији имали смо прилику да отпутујемо далеко у прошлост, миленијумима уназад. На мене је снажан утисак оставило истраживање остатак мумије једног египатског племића. Разлог смрти остао је неразјашњен. Претпостављало се да је он преминуо услед неуспелог лечења. Међутим, испоставило се да је управо лечење било оно што је ту особу убило. Без науке и форензике ово је био несрећан случај дуже од два миленијума, међутим, сада први пут можемо да се запитамо о стварним мотивима лекара који је лечио ову особу. Да ли је његова терапија узроковала смрт и да ли се иза овог случаја крије стицај околности или нечија намера - открива нам докторка Тури Кинг, позната по утврђивању правих разлога смрти енглеског краља Ричарда Трећег, што се сматра једним од највећих случајева у историји ДНК форензике.
И док је докторка Тури Кинг задужена за научну страну рада на документарцу, детективски рад припао је Роду Демерију, искусном полициајцу из Луизијане, који је радио на 250 случајева убистава и решио свако од њих.
- Један од наших главних задатака у овој серији био је тај да утврдимо да ли се сама природа криминалног понашања мењала током историје. Да ли су постојале различите фазе и степени искварености људског ума спремног да осмисли злочин. На крају нашег истраживања испоставило се да разлика нема. Људи су одувек били спремни да убију, а мотиви су били и остали исти. Од интереса до нечије социопатије - поручује Демери, додајући да је посебно искуство за њега у овом серијалу било то што је имао прилику да истражује убиства стара и 4000 година, као и да се уживо сусретне са остацима људи над којима су почињена.
- Било је то невероватно путовање кроз историју злочина и искрено бих се радовао ако би ме продуценти позвали и у другој сезони - каже детектив.
У серији тим истражује разне мистерије, попут случаја Роузмарки и скелета ископаног у удаљеној морској пећини у Шкотској. Ово убиство датирано је још у време Пикта, британског племена које је на северу острва живело у првом миленију нове ере. Род и Тури ће реконструисати цео случај како би утврдили ко је прави убица. Избор осумњичених се своди на странца поморца, локалног паганина и ривалског вођу.
У наставку Род и Тури такође посећују древни италијански град Верону како би истражили смрт владара из 14. века, војсковође Канграндеа дела Скала, који је изненада умро на врхунцу својих моћи. Ко је имао највише користи од Канграндеове смрти? Ко стоји иза његовог убиства?
Једна од епизода посвећена је и једном од најзначајнијих археолошких открића у свету крими мистерија. Реч је о легендарном Толундском човеку, мумији мушкарца пронађеној 1950. надомак села Толунд у Данској. Истраживањем је утврђено да леш човека датира из 4. века пре нове ере, а како је тело било закопано у мочварном тлу остало је готово савршено очувано. Таман да се у коштац са разоткривањем мистерије у вези са његовом смрћу ухвате Род и Тури.
- За мене је ово био најзанимљивији случај са којим смо се сусрели током емисије. То је једна од највећих мистерија археологије. Имали смо прилику да посетимо место на ком је Толундски човек пронађен и да на месту његовог последњег почивалишта потражимо доказе који би нам могли указати на то како је он умро. До сада је било много лажних трагова. Пре свега, занимљиво је то да је овај човек пронађен са конопцем око врата, због чега се сматрало да је обешен или на неки начин кажњен. Касније истраге отвориле су могућност да је он резултат приношења жртве, јер су људи са којима је живео веровали да морају да принесу људску жртву како би земља коначно постала плодна. Међутим, у серији смо Тури и ја открили фрагменте камене плоче у близини његовог гроба на којој је натпис римским словима који ће нам помоћи да расветлимо мистерију овог убиства - открива нам Демери, а ми се питамо да ли је ово мистериозно убиство коначно расветљено. Одговор ћемо сазнати у последњој, шестој епизоди серијала која ће премијерно бити емитована 8. јуна, а до тада ћемо открити шта се крије иза подједнако занимљивих случајева залеђеног ловца који је умро пре 5000 година у Алпима, леша из пећине у Ајдахоу старог стотину година, остатака скелета од пре осам векова из шкотске пећине и поменутог злочина из Вероне у ком је настрадао италијански војсковођа.
(УЗНЕМИРУЈУЋЕ) БРУТАЛНО УБИЈЕН ПОЗНАТИ ПЕВАЧ: Испливао језиви снимак ликвидације (ВИДЕО)
ШВЕДСКИ репер Габоро, чије је право име било Нинос Хоури, убијен је на паркингу у четвртак увече, јављају локални медији.
21. 12. 2024. у 08:06
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
АНЂЕЛКА БЕСНА: "Молим, зашто да не одем из твоје емисије? Не поштујеш ме"
ГЛУМИЦА је схватила да туђе непоштовање и неваспитање нема везе са њом.
22. 12. 2024. у 10:41
Коментари (0)