ПОГЛЕД ИСКОСА: Сећање на Радовића
ИВАН Радовић, чувени српски сликар, ликовни критичар и члан САНУ рођен је у Вршцу 1894. а преминуо у Београду 1973. у 79. години.
Прошле 2023. било је 50 година од његове смрти, ове је 130 од рођења, а 2025. биће 100 година како је остварио прву самосталну изложбу лета 1925. О његовом животу и опусу историчар уметности Вјекослав Ћетковић објавио је исцрпну монографију (Академија уметности и Матица српска, Нови Сад 1989). Радовић је омиљени сликар српских колекционара, један од упоришних стваралаца међуратног модернизма, веома цењен уметник, па ипак његови јубилеји нису одговарајуће обележени.
Сликао је већину познатих мотива са полазиштем у стварности а најрадије актове и војвођанско село. Имао је занат академског, класичног реалисте, о чему сведоче његове слике женских актова у природи, прошао је искуство кубизма (1921) и апстракције (1923-1924), али је понајвише развио слободни приступ слици. Његова дела по којима је највише познат сједињују експресионизам са извесним наивизмом и "примитивизмом", који немају много додира са наивном уметношћу нешколованих већ су више израз сликара који жели да се приближи народном духу. Има код њега пленеризма, матисовског чистог линеаризма и купачица као код Дегаа. Насликао је неке од најчулнијих, најтоплијих женских актова па и "Акт девојчице" (1932), замишљене и збуњене еротизмом који слути.
Мало је и наших уметника који су себе цртежом и сликом толико аутопортретски испитивали. Осим фигурације, изузетни су његови мотиви војвођанског миљеа, широки план равнице, небо препуно светлости и интимни призори ратара. Сматрао је да уметност треба да има полазиште у реалности али тако да је превреднује у представу другачију од вулгарне имитације.
Овај је сликар имао особен животни пут, уметничко дело па и текстове. Дуго се борио са сиромаштвом и све до изложбе из 1952. године скоро ништа није успео да прода. Живео је од тениса, као један од најбољих у том спорту. Већину својих остварења је поклонио или продао у бесцење, сматрао је да слика треба да припада људима и био срећан да неко жели његова платна. У данашње време техницизма и хлађења међуљудских односа пријају његове речи из интервјуа "Политици" 1967. године: "Носила су ме кроз живот осећања јака и дубока. Волим и поштујем снажан унутрашњи живот, фаталну љубав, топлину нежности у осећањима: искрености осећања нема без наивности срца". Овај образовани стваралац (живео је у Будимпешти, Паризу, Бечу, Минхену и Прагу) није, међутим, имао разумевања за поратну уметност па је и председнику Титу послао протестно писмо против апстрактне уметности, која је "нешто неразумљиво (и) безначајно, 'шунд', што нашем народу никако не треба". О ондашњој ликовној сцени је приметио нешто што важи и за данашњу: "Уметност постаје велики бизнис, (она) је менаџерски посао и главно је да се из разних побуда стварају митови око неких сликара."
ЗАХАРОВА БРУТАЛНО ОДГОВОРИЛА АНАЛЕНИ БЕРБОК: Шта је са америчким војним базама у Немачкој?
ЗВАНИЧНА представница Министарства спољних послова Русије Марија Захарова одговорила је на изјаву немачке шефице дипломатије Аналене Бербок о руским базама у Сирији, подсетивши је на америчке војне базе у Немачкој.
03. 01. 2025. у 19:49
БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио
ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.
03. 01. 2025. у 20:35
КАКО ДАНАС ИЗГЛЕДА ТИТОВ СИН: У пензију отишао као хрватски дипломата, живи ван очију јавности, а ћерка је његово највеће богатство (ФОТО)
АЛЕКСАНДАР Мишо Броз, син Јосипа Броза Тита, након завршетка своје успешне дипломатске каријере провео је последњих десет година углавном далеко од очију јавности.
02. 01. 2025. у 17:07
Коментари (0)