И ИВО АНДРИЋ СЕ КУПАО НА САВИ: Представљена књига "Плажама предака" групе аутора, чија тема су стара купалишта наше престонице
ТИМ неуморних истраживача београдске прошлости из периода до Другог светског рата - Јелена Јанић Љубисављевић, Софија Мришук, Бранка Ђорђевић Наканиши, Зоран Живковић, Жељко Вук и Драгољуб Гајић, потписао је књигу "Плажама предака", која је представљена у препуном атријуму Народног музеја Србије.
Ово издање бави се старим београдским купалиштима на обалама Саве и Дунава, а иста група аутора, за последње три године објавила је три књиге и организовала пет изложби на тему старог Београда, са обиљем драгоцених, невиђених фотографија из њихових сопствених колекција.
Један део снимака је и из породичних албума пратилаца фејсбук-групе "Био једном један Београд" (чији су уредници и аутори ових издања), којих је 36.000. Могуће је да су београдска речна купалишта историчарима деловала као маргинална тема, те се њима нико до сада није бавио, објашњава историчарка уметности Бранка Ђорђевић Наканиши, која је међу ауторима књиге "Плажама предака", који су, како каже, препознали начин да се знатно прошири наша представа о животу у међуратној престоници и начину на који су наши преци проводили слободно време.
- Ослањајући се на чланке и рекламе из оновременске периодике, као и на фото-документацију, они су сложили прилично детаљну, занимљиву слику о изгледу и функционисању бројних некадашњих купатила и њихових саставних делова - кабина, плажа, базена, ресторана, спортских клубова... - додаје саговорница.
- Дознајемо да су стари Београђани, нарочито у периоду између два светска рата, током летњих месеци масовно бежали са усијане градске калдрме и асфалта на речне обале, како би се на њима расхладили и разонодили. Провод им је очигледно био загарантован јер су им на располагању биле бројне спортске активности, музика, весело друштво, точени сладолед и пиво, продавци кукуруза, лубеница, бозе и свеже умешених крофни. Поједина купатила су у свом саставу имала чак и лекарске амбуланте, фризерске салоне и масере. А за оне који су желели да избегну куповину уазнице за плажирање, или су више волели природу и слободу неуређених обала, постојале су и дивље, па чак и нудистичке плаже у врбацима на левој обали Саве.
Књига "Плажама предака" анализира и развој купаћих костима, од оних кабастих, непрактичних с краја 19. века, који су се шили код шнајдера од платна и покривали такорећи цело, преко нешто сведенијих модела који су се ткали од вуне, до модернијег кроја после проналаска латекса средином 1930-тих.
- Али једно је сигурно - у купаћим костимима су углавном нестајале класне разлике и уштогљени грађански морал, па су на обалама Саве и Дунава у међуратном периоду могли један поред другог да се нађу занатлије и професори универзитета или, како пише ондашња дневна штампа, "протине ћерке поред дорћолских мангупа" - прича Бранка Ђорђевић Наканиши.
- На реке су силазили и многи познати Београђани, као рецимо Александар Дероко који је 1911. освојио златну медаљу у препливавању Саве. И Иво Андрић се купао на Сави као млади чиновник Министарства спољњих дела, па је том приликом за атмосферу на једном од купалишта изјавио: "Тако замишљам прво јутро после стварања света".
Двојезично издање
ОВО занимљиво и забавно штиво, намењено свим генерацијама, шрампано је двојезично, на српском и енглеском. Предгоивор за књигу "Плажама предака" написао је Предраг Марковић, књижевник и некадашњи министар културе.
(УЗНЕМИРУЈУЋЕ) БРУТАЛНО УБИЈЕН ПОЗНАТИ ПЕВАЧ: Испливао језиви снимак ликвидације (ВИДЕО)
ШВЕДСКИ репер Габоро, чије је право име било Нинос Хоури, убијен је на паркингу у четвртак увече, јављају локални медији.
21. 12. 2024. у 08:06
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
АНЂЕЛКА БЕСНА: "Молим, зашто да не одем из твоје емисије? Не поштујеш ме"
ГЛУМИЦА је схватила да туђе непоштовање и неваспитање нема везе са њом.
22. 12. 2024. у 10:41
Коментари (0)