КЊИЖЕВНА КРИТИКА: Вода и ватра "Срећна вода", Ненад Шапоња

Слађана Илић

11. 09. 2024. у 06:00

ДОК читамо нову збирку песама Ненада Шапоње "Срећна вода" ("Прометеј", Нови Сад 2024) уочавамо значај разлике на којој опстојавају светови и релације између женског и мушког.

КЊИЖЕВНА КРИТИКА: Вода и ватра  Срећна вода, Ненад Шапоња

Фото: Приватна архива

Лирски субјект управо у том простору - радости и припадања - остварује своје бивање и смисао. Ту је место сусрета воде и ватре. Иако се у стиховима потврђује знање о томе "да срећа воде је ватра" ("Поверуј ми: препуни смо прошлих и будућих живота"), слободни смо да укажемо на знање које је старије од овог, а које се потврђује у многим другим стиховима ове збирке - да је још већа срећа ватри вода.

Ватра је стихија, мушки (соларни) принцип, а огањ симбол светлости, плодности, силе, амбиције, надахнућа и достигнућа жеље. У песмама налазмо спокој ватре у веселој води, дакле у женском принципу. У таквом спокојству лирски субјект успоставља континуитет, повезује се с прецима, живи њихове животе, само ту спознаје себе и постаје свој: "Сањам ли / да изгледам да јесам / само усред тебе, / усред твоје слике света?" ("Вода: превесела").

Ту се потврђује исконско (о)сећање лирског субјекта, његова интуитивност, о рођајном принципу жене, о штићењу, гајењу и чувању као примарним карактеристикама друштва у којем свако може наћи уточиште, које, дакле, карактерише отвореност. Подсетимо се да су у гинекократском друштву грађена насеља која нису била опасана зидинама, јер за то није било потребе. Оне које су их оснивале нису имале непријатеље, нису биле заинтересоване за освајање, за рат. Свет је тада функционисао хармонично. Прежитак таквог света огледа се у чежњи мушкарца да се на таквом месту може бити и остварити: "Јер, начин на који ствари теку, / од тебе до мене, / начин је на који јесам, / потпун и пун" ("Уникатна чежња: како се нисам оклизнуо о неприметљиво").

Фото промо

То комплексно настојање лирског субјекта, понето из искони, опстојава и у свету његових снова, који имају велики значај у овој збирци. У њима је маркирано све оно што је мушкарцу битно и на јави, а што је, заправо, обележје лунарног принципа: "Мутна вода коју сањам, / сваког месеца младог, / када изнова поверујем / да календар постоји, / тече управо у мене" ("Уникатна чежња: како се нисам оклизнуо о неприметљиво").

Со таквог света је љубав, која је основни састојак ове збирке. Њена постојаност није упитна ни уколико све испари, па и вода, о чему налазимо потврду у песми "Вода: горка". Тај састојак чини могућим "парање сенки" и огледање супротности једне у другој. Оне у том сусрету сазревају брже, постају срећне заувек, мешају се, стварају једно.

О том једном, док читамо ову збирку, учимо служећи се претходно стеченим знањима о "божнском хермафродиту", феномену доминантном у прози Саве Дамјанова који, очигледно, егзистира и ван његовог дела, како у савремености тако и у прошлости, чак док још није био именован. Пут до тог једног јесте "истраживање савршенства", о чему нам, поред прозе нареченога писца, сведоче и стихови у "Срећној води" Ненада Шапоње.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
МЕРКЕЛОВА ПРОГОВОРИЛА О ПУТИНУ: Једну ствар посебно истакла - Имао је осећај за то

МЕРКЕЛОВА ПРОГОВОРИЛА О ПУТИНУ: Једну ствар посебно истакла - "Имао је осећај за то"

БИВША немачка канцеларка Ангела Меркел описала је у својим мемоарима први сусрет са Доналдом Трампом, а такође је говорила о руском председнику Владимиру Путину и Украјини. Одломке из књиге објавили су немачки медији.

21. 11. 2024. у 11:45

Коментари (0)

ОДРЖИВА АРХИТЕКТУРА: Важност енергетске ефикасности