ПОГЛЕД ИСКОСА: Недостижни Паја Јовановић
У ЈЕДНОЈ од најпрестижнијих, заправо по обиму излагачке и издавачке делатности најважнијој београдској приватној Галерији "Aрте" (са неколико изложбених простора), током априла и маја представљена је једна сјајна изложба.
Премда се та институција до сада бавила модерном и актуелном уметношћу, њен искорак према старијим видовима српске уметности одличан је културолошки потез, јер једино она има капацитете да публици на достојан начин представи и друге видове уметности од (пост)модерних. Овог пута Иван Митић, власник Галерије, изненадио је са својим тимом сарадника мањом ретроспективом слика и цртежа Павла Паје Јовановића (Вршац, 1859 - Беч, 1957). Велика вредност те високе ликовне смотре је што су понајвише изложена дела из приватних колекција, која се раније нису могла видети. Ако неко помисли да су капиталне слике овог сликара и академика само у музејима, требало је да посети Галерију "Aрте" и увери се какво благо се крије у приватном власништву.
Значај изложбе максимално је подигнут и издавањем монографије у којој је све узорно. Писац текста је историчар уметности Петар Петровић, кустос Народног музеја Србије, уз Николу Кусовца најбољи познавалац живота и дела Паје Јовановића. Највећи део његовог текста посвећен је "Животу и делу" овог уметника а у научном апарату ове монографије на 163 стране, штампане на српском и енглеском језику, налазе се и "Основна литература", "Хронологија и важни датуми из живота Павла Паје Јовановића", "Савременици о Паји Јовановићу - Успомене и сећања", као и "Именски регистар" и "Списак илустрација". Петар Петровић је учинио велики напор да прибави за ову пету монографију о великом сликару фотографије из бројних српских и иностраних музеја и фото-архива, фотографије из архива аукцијских кућа у Европи и Канади и фотографије из архива југословенских и светских галерија. За ову брижљиво припремљену и изведену изложбу и књигу ангажовани су и други најбољи сарадници попут фотографа Владимира Поповића и штампарије "Бирограф".
Паја Јовановић, стваралац који је живео скоро сто година, као и други великан Урош Предић, уз Миодрага Дада Ђурића и Марину Абрамовић, светски је најславнији и највише награђивани уметник са овог простора. Изузев неколико савремених критичара и концептуалних уметника, он ужива огромно поштовање и наших савремених сликара, његова слава неподељено траје посебно у народу као узор недостижног ликовног квалитета и успеха. Физички леп, освајач најлепших европских дама, сликар царева, краљева и председника држава, супруг лепе Бечлијке Хермине Муни, од њега млађе 30 година (када су је остарелу питали да ли је због разлике у годинама варала Пају, одговорила је: "Не, варао је он мене"), Јовановић је најважнији сликар тема из српских, војвођанских, херцеговачких, црногорских и арбанашких крајева, али и из германске историје и европске аристократије.
ВАЛЕРИЈ ЗАЛУЖНИ ДАО ПРОГНОЗУ: Ево када ће руска војска да пробије украјински фронт
НОВИ технолошки напредак током ратног времена спречиће озбиљније пробијање фронта дуж украјинско-руске границе до око 2027. године, изјавио је Валериј Залужни, бивши врховни командант Украјине и садашњи амбасадор у Уједињеном Краљевству, за „Украјинску правду“ у интервјуу објављеном 23. новембра.
23. 11. 2024. у 18:55
БРИТАНЦИ ОБЈАВИЛИ ЗАСТРАШУЈУЋУ МАПУ: "Орешник" може да стигне до било ког европског града за мање од 20 минута (МАПА)
БРИТАНСКИ лист "Дејли мејл" оценио је да би балистичка ракета "орешник" могла да стигне до било ког европског града за мање од 20 минута.
23. 11. 2024. у 15:58
ПОТПРЕДСЕДНИК САД УМРО ТОКОМ ОДНОСА: Био са 50 година млађом љубавницом, Бела кућа није знала како да саопшти вест о смрти
БИО ЈЕ то 27. јануар 1979. године. У 1 ујутро, портпарол породице Нелсона Рокфелера објавио је званичну изјаву за штампу. Бивши потпредседник преминуо је У 71 години живота раније те вечери.
22. 11. 2024. у 18:36
Коментари (0)