КЊИЖЕВНИ КРИТИЧАРИ БИРАЈУ КЊИГУ ГОДИНЕ (12): "Меша" чека победника
НА сутрашњој конференцији за новинаре у Вуковој задужбини у подне биће саопштени резултати изјашњавања Великог жирија
ДОБРИВОЈЕ СТАНОЈЕВИЋ (Смедерево)
1. ЗЕМУНСКА КЊИГА МРТВИХ, Предраг Марковић ("Соларис")
3. У ЈЕДНОМ ДАНУ, Никола Вујчић ("Архипелаг")
4. О СТВАРИМА КОЈЕ ЈЕ ХОМЕР ПРОПУСТИО, Миодраг Раичевић ("Граматик")
5. ФИЛАТЕЛИСТ, Небојша Лапчевић (НБ "Стефан Првовенчани")
НАДАСВЕ занимљив роман скривених и јасних контраста из пера П. Марковића. Умешно нијансираним елементима хумора, у сукобу фиктивног и документарног, симболички се представља колоплет гротескних представа. Лицемерје, у роману Д. Симоновића, прикривање стварних намера у приватној и јавној области демаскирани су колоплетима отимања за материјална добра. Литература за сладокусце жељне гротескних заплета.
Н. Вујчић успева да својом књигом доследно одржи поетичку носивост и симболичку разобрученост језичке економије. Ова поезија јесте несвакидашњи позив у саморефлексију. Лиризација животног искуства, између нежности и страдања, обликована је у књизи М. Раичевића, тадићевски сетно и горко хуморно. Н. Лапчевић је написао књигу ванредних лирских путописа, скривених и отворених, унутрашњих и стварних. Песничко поистовећење и преиспитивање унутрашњих и спољашњих простора чини да се ова поезија доживљава као путописни рефлексивни калеидоскоп.
* * * * * * * * *
СЛАЂАНА ИЛИЋ (Београд)
1. ФРАКТАЛИ, Тања Крагујевић ("Чигоја")
2. О СТВАРИМА КОЈЕ ЈЕ ХОМЕР ПРОПУСТИО, Миодраг Раичевић ("Граматик")
3. У ЈЕДНОМ ДАНУ, Никола Вујчић ("Архипелаг")
4. ФИЛАТЕЛИСТ, Небојша Лапчевић (НБ "Стефан Првовенчани")
5. ИГЛАМО СЕ ЈАТА, Драган Марковић ("Дијак")
У ЗБИРЦИ Т. Крагујевић издвајамо неколико главних мотива: пролазност, савремени тренутак, отуђење, усамљеност, преиспитивање пријатељства, породица, природа, стваралаштво, слобода. У збирци М. Раичевића у чијем су средишту смрт, успомене, али и заборав, с накнадном свешћу о томе да није требало игнорисати "мале, слатке тренутке", лирски субјект стваралац ради свој, и тим радом, сада већ из старости, и из усамљености, даје одговарајући контекст. Н. Вујчић и у новој збирци поезије, особиту пажњу посвећује стваралачком процесу, стиховима, речима, бићу ствараоца. У њој лирски субјект представља сву интимност настајања песме у потпуној и добровољној усамљености. Збирка поезије Н. Лапчевића својеврстан је унутрашњи путопис лирског субјекта. Означена раритетним поштанским маркама као подстицајем, свака песма уверљиво сведочи о духовним доживљајима различитих крајева света. И у новој збирци Д. Марковић игра се мотивима рата, тачније, пише својеврстан песнички "Рат (и мир-бахатлук)".
* * * * * * * * *
СВЕТЛАНА ШЕАТОВИЋ (Београд)
1. ШАПАТИ МАЛЕ ВЛАШКЕ, Славица Гароња ("Прометеј")
2. БОЛИ, БОЛИ МЕ ЈАКО, Анђелко Анушић ("Ревнитељ")
3. ФРАКТАЛИ, Тања Крагујевић ("Чигоја")
4. УМЕТИ БОГА, Бошко Сувајџић (Смедеревска песничка јесен)
5. СРПСКОВИЗАНТИЈСКО НАСЛЕЂЕ У СРПСКОМ ПЕСНИШТВУ ПРВЕ ПОЛОВИНЕ 20. ВЕКА, Марко Радуловић (Институт за књижевност и језик)
РОМАН С. Гароње је последња књига из трокњижја посвећеног простору Западне Славоније и сенима предака и колективном нестанку српског народа са ових простора. Култура сећања, "певам и сећам се" и феноменологија заборављених простора, несталог дома, куће некуће у збирци песама А. Анушића представља пун круг његовог прозног и песничког опуса. Књига Т. Крагујевић је густо, промишљено и деликатно изнијансирано песничко ткање замишљено над временом и новим ковид и постковид добом. Двојезична збирка песама на српском и руском језику Б. Сувајџића указује на токове и савремене поезије усмерене на трагање за дубином садашњег тренутка осенченог духовношћу, хришћанским одјецима, траговима византијских боја. Научна монографија М. Радуловића, интердисциплинарног типа, анализира спој старих и модерних поетичких поступака чиме указује на интересовање наших песника од Ј. Дучића, М. Ракића. М. Бојића, С. Винавера до Д. Максимовић.
* * * * * * * * *
МЛАДЕН ВЕСКОВИЋ (Београд)
1. О СТВАРИМА КОЈЕ ЈЕ ХОМЕР ПРОПУСТИО, Миодраг Раичевић ("Граматик")
3. ДЕЧАК СА ФАНАРА, Саша Радојчић ("Агора")
4. СРПСКИ ПЕСНИК. МИЛАН РАКИЋ И КОСОВО, Јован Пејчић (Фондација "Група север")
5. КОЉКА И САШЕЊКА, Угљеша Шајтинац ("Архипелаг")
НОВЕ поетске књиге Миодрага Раичевића и Дејана Матића доносе зреле тематске увиде и суптилну лирску форму. А Саша Радојчић, песник и један од најпоузданијих савремених тумача поезије, у свом првом роману доноси занимљиву и суптилно испричану причу у којој се осећа "рука" песника. Јован Пејчић у студији о Милану Ракићу скрупулозно тумачи тему која која је амблематична за овог нашег песника, али и многе друге који су дошли након њега. А нови роман Угљеше Шајтинца, који долази десетак година након његовог изврсног романа "Сасвим скромни дарови", доноси за овога аутора препознатљиву игру банатске свакодневице и књижевних асоцијација.
ДИГНУТИ НАТО АВИОНИ ПОСЛЕ НАПАДА НА УКРАЈИНУ: Хитно се огласио Зеленски, имао поруку за Путина (ФОТО/ВИДЕО)
РУСИЈА је покренула масовни ваздушни напад на Украјину на божићно јутро по грегоријанском календару.
25. 12. 2024. у 11:16
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
ПЛАНЕТИ ПРЕТИ СЦЕНАРИО ИЗ 1815. После догађаја на планини која је променила свет уследиле трагедије: "Питање није да ли ће, него КАДА!"
„ЕФЕКТИ би могли бити још гори него што смо видели 1815."
25. 12. 2024. у 15:54
Коментари (0)