МУЧИО, ПРЕБИЈАО И УБИЈАО СРБЕ У ЗАГРЕБАЧКОМ ЛОГОРУ Тунић пресудио српском војнику, Хрватска га ослободила - Завршено суђење за ратни злочин
СУЂЕЊЕ у одсуству Бранку Тунићу, Албанцу католику са Косова и Метохије, за ратне злочине над заробљеним војницима ЈНА у загребачком логору Ракитје, завршено је пред Судом за ратне злочине у Београду и за сутра су заказане завршне речи.
Он је оптужен за злостављање и мучење 14 заробљених војника ЈНА српске националности у логору у септембру 1991. године, од којих је једног Марка Утржана (20) из Кикинде и убио. Њега је прво више пута везаног пребијао у подруму зграде где су заробљеници били заточени, да би га после последњег пребијања 30. септембра 1991. године убио прислонивши му пиштољ на лице и опаливши метак.
Тунић је у то време био припадник хрватске паравојне формације "Зенги" и имао је чин разводника. Према сведочењима других преживелих војника, он их је највише тукао од свих других стражара. Ударао би их по табанима, леђима, лицу, шутирао чизмама, ударао палицом, бајонетом кружио по лицу и око очију, а Марка је од свих њих највише злостављао, јер је увек био весео и насмејан. Терао их је и да певају усташке песме и бахатио се. Заробљени војници су испричали на суду да их је тукао припадник "Зенги" којег су звали Шиптар, да је говорио албанским изговором и био низак и црн. Неки од њих су га и препознали на сликама.
Током суђења изведени су и други докази, вештачења и записник са увиђаја, који потврђују да је Утржан немилосрдно убијен. Такође, скоро сви заробљени војници потврдили су да су имали физичке и психичке проблеме због мучења које су преживели, а код неких те последице су трајне.
Оштећени су испричали да су заробљени у месту Пречац код Иванић-Града, где су чували магацине са муницијом. Одатле су их одвели у Ракитје. Муслимане, Хрвате и два Албанца су одмах пустили, а Србе су затворили.
Тунић је годинама живео у Загребу и слободно се кретао. Ни дана није био у затвору због свог злочина. По потерници Србије ухапшен је у Словенији 2020. године, али су Хрвати истог дана покренули истрагу и Словенци су га уместо Србији, са образложењем да предност имају државе Европске уније, изручили Хрватској. По доласку у Загреб, одмах је пуштен на слободу и никада није оптужен. Одатле је одмах побегао на Космет.
ОСЛОБОДИЛИ ГА У ХРВАТСКОЈ
Након убиства Марка Утржана Тунићу се судило у Хрватској, али не за ратни злочин, већ за обично убиство. Он је лагао да га је Марко напао и отео му пушку. Суд у Хрватској га је 2001. године правоснажно ослободио, игноришући све материјалне доказе, који су му штетили. Међутим, сведоци убиства су тврдили да је Марко био везан и негирали су да је отео пушку. То доказују и чињенице са увиђаја и обдукције, јер је Утржан био у чучећем положају када је Тунић пуцао у њега.
ОТКРИВЕНИ САТЕЛИТСКИ СНИМЦИ: "Знамо шта се догађа у кључном војном комплексу Северне Кореје" (ФОТО)
ИСТРАЖИВАЧИ из америчког аналитичког центра закључили су на основу сателитских снимака да Северна Кореја проширује кључни комплекс за производњу оружја, укључујући и врсту ракета кратког домета које Русија користи у рату против Украјине.
25. 11. 2024. у 18:13
(МАПА) РУСИ НАПРЕДУЈУ У ТОРЕЦКУ: Огласио се Пушилин, жестоке борбе воде се за град (ВИДЕО)
ЈЕДИНИЦЕ руске војске напредују у Дзержинску (украјински назив за Торецк), јавио је на Телеграм каналу шеф ДНР Денис Пушилин.
24. 11. 2024. у 18:59
ПУТИНОВ НОВИ САВЕЗНИК? Ко је потенцијални румунски председник - НАТО ракетни штит назива СРАМОТОМ, диви се Мађарској
НЕЗАВИСНИ ултрадесничарски кандидат на председничким изборима у Румунији Калин Ђорђеску освојио је највише гласова у првом кругу и највећи је фаворит за победу у другом кругу, у који ће највероватније ићи са Еленом Ласчони испред партије "Save Romania Union" (УСР).
25. 11. 2024. у 15:22
Коментари (0)