ДА ЛИ СУ КАМЕРЕ СНИМИЛЕ ТРАГЕДИЈУ? На скакаоници увек мора да буде спасилац, снимци се чувају недељу дана
ОДГОВОРНО тврдим да кривичну одговорност за смрт детета сноси управа базена "Кошутњак", али и остали у ланцу, јер није испоштована процедура рада скакаонице.
Пропис јасно наводи да на скакаоници, која се користи, мора да стоји спасилац који пушта једног по једног скакача, док обезбеђење организује пењање. То се у овом случају није догодило.
Ово за "Новости" тврди Звонко Стојисављевић, инжењер заштите на раду, поводом трагедије на базенима "Кошутњак", када је смртно страдао Немања Суботић (15), и додаје:
- Сем тога, спасилац на скакаоници не дозвољава скок док претходни скакач не исплива. Такође се најстрже забрањује групно скакање. Све ово лепо пише, али управа и директор базена то очигледно не знају. Јавно захтевам да се истрага води професионално и да се утврди одговорност свих у ланцу.
Према речима нашег саговорника, евидентно је да је непрофесионално одрађен посао и да нису поштоване прописане мере безбедности и заштите на раду:
- Скакачки базен је дубине пет метара, изграђен је по свим ФИА стандардима, на њему су одржана такмичења скокова у воду на Универзијади. Лекари добро знају од чега се добија пнеумонија и пуне плућа крвљу, али од наводне акробације сигурно не, како тврди руководство базена "Кошутњак".
Инжењер Стојисављевић наводи да није тачно да на пливалишту не постоје камере, како тврди руководство, али је питање да ли раде. На основу тих снимака, према речима нашег саговорника, може много тога да се утврди:
-Тачно може да се види колико је било спасилаца, да ли је дежурна медицинска екипа била у амбуланти на пливалишту, колико је било чланова обезбеђења, као и то да ли су се у 10.00 створили сви законом предвиђени услови да управник отвори пливалиште. Снимци се чувају на серверу око недељу дана и треба их одмах тражити. Треба инсистирати да полиција утврди ко је дозволио употребу скакаонице и да ли је на њој био спасилац.
СТРОГА ПРОЦЕДУРА ЗА ОТВАРАЊЕ ПЛИВАЛИШТА
ПРЕМА постојећим прописима, процедура изгледа овако: управник пливалишта контролише све пре отварања. Не отвара се пливалиште без лекарске екипе у амбуланти, без минималног броја спасилаца по базену плус ротације, без минималног броја обезбеђења, без благајника и гардеробера. Ово се све коригује у зависности од броја купача и то: од 500 до 1.000, преко 1.000, преко 2.000, па до максималног броја, када се пливалиште затвара. Саговорник "Новости", инжењер Звонко Стојисављевић, додаје и да се руководство базена "Кошутњак" оглушило о одлуку Апелационог суда и укинуло законом обавезно место лица за безбедност и заштиту на раду.
САХРАНА НА БЕЖАНИЈСКОМ ГРОБЉУ
ОБДУКЦИЈА настрадалог Немање Суботића (на слици) је завршена, али родитељима није достављен налаз. Он ће данас бити сахрањен на Новом бежанијском гробљу.
У међувремену, до родитеља стижу различите информације, додуше незваничне, о томе како је настрадао њихов син. Једна од њих је и да је у тренутку скока са скаконице број три, у истом моменту неко скочио са скаконице број пет, која је до тада била затворена. Не зна се ни ко је "петицу" отворио, нити да ли је било обезбеђења.
"СРАМ ТЕ БИЛО, ОАФЕ ШИЦЕ" Маск жестоко одговорио Шолцу због онога што је рекао у Давосу
АМЕРИЧКИ милијардер Илон Маск поручио је немачком канцелару Олафу Шолцу да треба да га буде срамота назвавши га "Оафом Шицом".
22. 01. 2025. у 08:22
"НЕМА ВИШЕ МИРА" Немачки генерал дао алармантну изјаву о рату са Русијом
ВИШЕ нема мира између Русије и Немачке, рекао је генерал Бундесвера Андре Бодеман у интервјуу за БР24, преноси РИА Новости.
20. 01. 2025. у 12:50
"ИЗБОМБАРДОВАЛИ СМО СРБЕ САМО ТАКО": Певач служио на КиМ 1999. - јавност у неверици због његове изјаве (ВИДЕО)
ПЕВАЧ Џејмс Блант, који се прославио дебитантским албумом "Back to Bedlam", служио је у Кфору 1999. године, за време и непосредно након бомбардовања.
27. 01. 2025. у 12:07
Коментари (2)