Фељтон
Текстови
Нотар дели грађане
Јачање црквене општине одразило се не само у духовним пословима, већ и у побољшању материјалног положаја Срба. Патент о толеранцији Јосифа Другог ишао је наруку православном живљу.
Попис по - вери!
Како је изгледао први попис становништва у Загребу 1819. године. Коначно решено питање православне богомоље у граду под Сљеменом. У одборима српске црквене општине окупљали су се најугледнији представници економског, политичког и културног живота.
Црква иза Крајине
За Србе у Хрватској и Славонији од великог је значаја било постојање Војне крајине. У време Првог светског рата биле су затворене све српске школе.
Језик трибуна Поповића
Најзначајнију улогу међу Србима трговцима у јавном животу Хрватске имао је Анастас Поповић. Поповићу је припала част да као пословни уведе народни говор, укидајући тако немачки као службени језик.
Моћ српске банке
Српска банка је стекла моћ да међу Србима у Аустрији шири осећање поверења и имовинске сигурности. Деловање ове банке престаје стварањем НДХ када је њена имовина конфискована.
Снови о држави
Хрвати су упорно истицали своје државно-правне доказе, а Срби су своју идеологију прилагодили демократским начелима. Снажан утицај Мојсија Балтића на ЛЈудевита Гаја.
Слога три нације
Илија Гутеша био је привржен идеји о уједињењу Јужних Словена. Заговорник да се Босна ослободи и припоји Србији. Барон Јован Живковић припадао родољубивом кругу Вука Ст. Караджића .
Фалсификовање историје
Душан Поповић, адвокат, бранио оптужене Србе у велеиздајничком процесу у Загребу. Др Богдан Медаковић, председник Хрватског сабора, утиче на стварање Хрватско-српске коалиције.
Србин председник Сабора
Никола Крестић добио највише признање које је могао да постигне српски политичар у Хрватској. Основана српска банка у Загребу
Црвено слово науке
Значајан датум у историји културе и науке у Хрватској представља 4. март 1866. године, када је у Загребу основана Југословенска академија знаности и уметности. Плодна каријера писца и политичара др Јована Суботића.
"Србобран" као застава
Најутицајнији српски лист у Загребу био је "Србобран", који је излазио двапут недељно. Избијањем Првог светског рата "Србобран" је забрањен
Елита у "вихору"
Један од најчитанијих југословенских револуционарних часописа пред Други светски рат био је загребачки "Вихор". У овом листу сарађивали су Алекса Шантић, Иво Андрић, Васа Стајић, Димитрије Митроновић, Даворин Трстењак...
Романтика као ренесанса
Јозеф Матл је писао да романтика заправо за јужне Словене представља ренесансу у њиховом културном развоју. Изузетан допринос православних грађана Загреба развоју позоришта.
У театру - туђе!
На сцени су се играле представе углавном на немачком језику. Хрватски сабор доноси одлуку по којој казалиште постаје Народни завод. Гостовање загребачке глумачке дружине у Београду.
Култни значај позоришта
У животу Загреба и Хрватске казалиште је играло изузетну улогу. Хрватски позоришни живот сазрео тек у првој Југославији. Пресудан утицај Иве Рајића и др Бранка Гавеле.
Уметник изван политике
Сликар Никола Машић, Србин по народности,православац по вери, полази од начела да је борба за политичаре, а мир за уметнике. Ферд Кикерец илуструје Мажуранићев "Смрт Смаил-аге Ченгића" и НЈегошев "Горски вијенац" .
Умерени кубизам Аралице
Под утицајем сугестивног Андреа Лота, Стојан Аралица прихвата његов умерени кубизам тражећи свој сликарски пут. Особен животни пут дечака из личког села Шкаре код Оточца.
Неукротива машта Джамоње
У послератним условима нове Југославије Срби су у Хрватској дали уметнике таквог домета као што су вајар Душан Джамоња и сликар и графичар Ђорђе Петровић.