Фељтон
Текстови
Почетак светске катаклизме
Хици Гаврила Принципа били су повод, али не и узрок рата. Империјалистички циљеви Аустроугарске и Немачке. Велике силе, због агоније турске империје, хтеле договор око наслеђа.
Анексијом у - "продор на исток"
Бечки двор нестрпљив, шаље трупе у Босну, жели да се учврсти на југоистоку Европе. Граде путеве и железнице да би лакше експлоатисали природне ресурсе. Тежња да се у Босни направи нова нација.
Рађање "Младе Босне"
Спонтани револуционарни покрет међу југословенском омладином. Пропагирали једнакост и еманципацију жена. Циљ - уништавање Хабсбуршке монархије.
Гаврило Принцип - од изазова до мита
Повели га на упис у аустроугарску војну школу. Уместо ње, уписан у нижу трговачку. Наставио у сарајевској гимназији, коју су тада похађали и Иво Андрић, Васо Чубриловић.
Слободан човек у Београду
Гаврило Принцип тежачио у престоници, али био задовољан. Без страха од жандара могао је да виче "Доле Аустрија". Пријавио се у комите, али је одбијен. Писао поезију и нудио је Иви Андрићу.
Револуционари и Срби и Муслимани
У "Младој Босни" углавном студенти и ђаци. Гајили револуционарне идеје и националне циљеве. Многи обишли Европу.
Атентатори крећу у акцију
Индивидуални терор као отпор према завојевачима. Принцип размишљао о атентату на Оскара Поћорека. Сазрела идеја о атентату на надвојводу Фердинанда.
Организован одлазак на атентат
Објављен програм боравка Фердинанда, што је била велика грешка. Упозорење из Београда да се одустане од атентата. Јосип Сунарић упозорио генерала Поћорека да се откаже посета надвојводе, због српског бунтовног расположења.
Два метка нису промашила
Недељко Чабриновић бацио бомбу на кола надвојводе, код Миљацке. Фердинанд је одгурнуо. На добродошлицу градоначелника, престолонаследник оштро реаговао. Поћорек гарантовао безбедност.
Велике антисрпске демонстрације
Позив на линч, уз изливе мржње. У Сарајеву уништене српске радње и имовина. Застрашивање становништва, уз масовна хапшења виђенијих Срба. Није било боље ни у Загребу. У пропаганди предњачила штампа. Најава геноцида.
Уклонио оног што је чинио зло
У затвору мучили и невине људе, па Гаврило Принцип одлучује да све призна. Похапшени сви учесници и саучесници, осим Мехмедбашића. Пред суд је изведено 25 оптужених, међу којима су и малолетници.
Клицали против Аустрије
Гаврила Принципа грешка укриштеници спасила смртне казне. Осуђеник на смрт Чабриновић пред губилиштем читао Библију. Осуђени пред егзекуцију мирни и достојанствени. Остали, у казаматима, "осуђени на живот".
Хтели да суде Србији
Судије су хтеле да добију Принципово признање о умешаности српске владе у атентат, али им није успело. Аустријски специјални истражитељ, "на жалост", јавио да није могуће доказати учешће српске владе у атентату.
Против покоравања српског народа
Идеолози "Младе Босне" пратили програме бораца за национална права поробљених народа у Европи. Будућност Аустроугарске монархије виђена у окупацији Србије. Гаврило Принцип атентат сматрао за тираноубиство