Фељтон
Текстови
Хрвати против **Ђердапа**
Долазак на челну позицију Извршног већа Србије, после погибије Слободана Пенезића Крцуна. Јаков Блажевић се као председник ПКЈ успротивио градњи хидроелектране на Дунаву.
Крајгеру пруга - промашај
Потпредседник СИВ Борис Крајгер убеђивао ме да је градња барске пруге промашај, и да би уместо тога требало градити ауто-пут. Српски кадрови у федерацији незаинтересовани или чак опоненти интересима Републике Србије.
С Титом у четири ока
На пленуму ЦК СКЈ оштро сам реаговао на напад Крајгера, после чега ми се обратио Богдан Црнобрња речима: : **Зашто ти не би дошао на разговор код Тита?**.
Ранковић подноси оставку
На Четвртом пленуму ЦК СКЈ оптужен Александар Ранковић, потпредседник државе, због злоупотребе Државне безбедности. Да ли је Јосип Броз Тито посетом Србији припремао терен за свргавање Ранковића.
Завера раније скована
Паралелно са величањем Ранковића лансирана је прича о њему као наследнику Јосипа Броза, а Кардељ и Бакарић су хтели да се та могућност, реална или измишљена, сасече у корену.
Велика чистка ДБ
После смене Ранковића настала је масовна чистка људи у ДБ у Србији, међу којима је било пуно мојих другова, храбрих, интелигентних и оданих држави. Иступање Добрице Ћосића и Јована Марјановића о положају Срба на Космету.
Шиптари траже републику
Демонстранти су клицали Енверу Ходжи и тражили отцепљење и присједињење Космета Албанији. Исте године избиле су масовне студентске демонстрације у Београду.
Србији нуде туторство!
Уставним амандманима је јасно дефинисан суверенитет свих република, изузев Србије, којој се настоји увести старатељство. Марко Никезић нуди Јосипу Брозу повлачење.
Тито **види** уроту
Јосип Броз је говорио да се су Београду води кампања против њега, па је тражио хапшења Александра Ранковића и генерала Радета Хамовића и Милоја Милојевића.
Озбиљна претња војском
За обрачун са хрватским националистима Тито је имао две опције: мирно, разговорима и силом - употребом ЈНА. Зашто се Јосип Броз определио за Дражу Марковића као најпоузданији ослонац у Србији.
Горчина из - здравице
Наздрављајући Јосипу Брозу Титу, Дража Марковић потенцира посебну одговорност Србије у Федерацији. У Партији се шире гласине о подели између Драже и Стамболића на једној и Никезића и Секретаријата ЦК на другој страни.
Тито повлачи црту
Јосип Броз каже да на БУ постоје неки професори који васпитавају омладину супротно нашем социјалистичком систему, а медији треба да **буду у нашим рукама, а не оних који раде против нашег јединства**.
Врх у два табора
Подвојеност у руководству Србије је изнуђена од неколико људи, а на питање Тита од којих, рекао сам: од Стамболића и Марковића. Зашто је Петар Стамболић четири године трпео либерализам(?).
Већина није у праву
Од 40 дискутаната на Активу је 30 било уз ЦК и Никезића а десетак уз Тита, Дражу и Перу, тада је Јосип Броз лаконски закључио да **већина не мора да буде у праву**.
Оставка Марка и Латинке
Тито је сматрао да су промене неопходне и ту више није било опстанка челницима ЦК СКС. Живану Васиљевићу дата, па повучена подршка. Зашто су Дража Марковић и Петар Стамболић протежирали Тихомира Влашкалића.
Тито извео пуч
Крупна одговорност за стварање опасног стања у Србији пада на оне који су, заједно са Титом, извршили пуч смењивањем Никезића и других. Зашто је Драгослав Марковић подржао Устав 1974, којим се удара у темеље државности Републике.