Фељтон
Текстови
Први сусрет са Милошевићем
У фељтону који започињемо данас објавићемо десетак наставака најинтересантнијег материјала из књиге
Разговор уочи Женеве
Учешће Милошевића у преговорима о Венс-Овеновом плану било је неопходно, али је он одговорио: са чим да идем, кад антисрпско расположење доминира у односу према БиХ, Југославији и нарочито мени.
Крвави удар Алијансе
Удари НАТО имали су за циљ да заплаше Југославију и приморају је на капитулацију. Крвава операција прекинута захваљујући, у одлучујућој мери, улози коју је одиграла Русија.
Косово на нишану
Милошевића Косово није пуно бринуло иако сам га 1996 упозорио на експлозивну ситуацију у тој покрајини, која ће тешко бити превладана.
Пресија Контакт групе
Убеђивао сам партнере са Запада да одустану од радикалног курса према Београду, јер је то могло да се тумачи као покушај да се Милошевић понизи или смени.
Запад против Срба
Западне ТВ станице емитовале су снимке порушених кућа и колоне избеглица усмеравајући тиме незадовољство против Срба. На позив Бориса Јељцина Слободан Милошевић долази у Москву.
Симпатије према ОВК
Американци, али и неке чланице Контакт-групе, почели су да албанске терористе приказују малтене као борце за правду. Поверљиви разговор са Клаусом Кинкелом док су под прозором демонстрирали тобож студенти.
Немци траже силу
Јасно је било да се Немци највише залажу за ударе по Косову, па је Клаус Кинкел затражио од Москве да подржи њихов план решења косовске кризе.
Четири
Став Русије о Косову је био следећи: против оружаних операција западне алијансе, против изласка Косова из СРЈ, против нових санкција, и против тадашњег статуса Косова, којем је одузета аутономија.
Повратак у – Москву
На моје директно питање потпредседник Ал Гор није могао да пружи гаранције да удара неће бити, макар током мог боравка у Америци. Позвао сам командира авиона и рекао: Враћамо се!