ШТА БЛОКАДА СУЕЦКОГ КАНАЛА ЗНАЧИ ЗА СРБИЈУ: Нечија гардероба ће каснити, а воће пропасти, ево колики су губици (ФОТО+ВИДЕО)
БРОД који плови под панамском заставом "Евер Гивен", дужине 400 метра, насукао се пре неколико дана у Суецком каналу и тако блокирао један од најпрометнијих трговинских путева на свету.
Процењује се да је тиме дневно блокирана роба у вредности од 9,6 милијарди долара.
Брод тежак више од 219.000 тона, који је из Азије кренуо ка Ротердаму, насукао се под налетом ветра када је прошао јужни улаз у Суецки канал. Наиме, брод се дијагонално заглавио у каналу. Због овога је угрожен транспорт робе из Кине, Ирана, али и других азијских земаља, а на удару су се највише нашле сировине и енергенти.
Ова блокада већ оставља последице у економији многих земаља света, па тако и у Србији. До наше земље преко Суецког канала долази разноврсна роба попут електронике, играчака, гардеробе, разних сировина и прехрамбених производа.
- Неколико превозника је сада почело да преусмерава своје пошиљке око Африке, преко Рта добре наде, што ц́е довести до тога да се транзитна времена продуже за око 7 до 9 дана - каже Небојша Ђекић, директор продаје и развоја у компанији Карго партнер Србија.
Како каже Ђекић преко Суецког канала извозе се из Србије готови производи, грађа, трупци, јабуке које чак и сазревају у контејнерима. Наводи да управо за такве пошиљке ово може бити највећи проблем и додаје да неке врсте хране не могу да издрже застоје у транспорту.
Из те компаније наводе да пет дана стајања бродова у месту изазива огромне гужве приликом истовара које могу да доведу до преко 30 дана кашњења. Разлог је, наиме, то што због гужви готово да не може да се приђе лукама. Такође, још један проблем је са робом која зависи од сезоне, па би, уколико заиста дође до дужег кашњења, на пример купаћи костими могли да стигну у јулу уместо у мају како је планирано.
Могућ је поново и мањак контејнера на тржишту, јер ће и назад у Кину каснити празни контејнери. Због те ланчане реакције ће каснити и за касније резервисани транспорти. Последично, изгледан је и раст цене транспорта, јер бродарске компаније дижу цене када је мањак контејнера, односно изнајмљују контејнере ономе ко плати више и коме се више жури.
Ипак, највећи проблем имаће српске фирме чија производња зависи од увозних сировина, јер уговорена производња зависи од рокова испоруке сировина, па ће и финални производ каснити. Блокада Суецког канала вец́ је почела да изазива огромне заостатке у глобалним ланцима снабдевања. Десет посто светске трговине крец́е се кроз Суецки канал, тако да ова незгода има велики утицај на поморски транспорт.
У овом тренутну нико не може поуздано да тврди колико ће бити потребно да се успостави нормалан проток преко Суецког канала, али је сигурно да ће се ситуација одразити на део светске економије имајући у виду да бројне индустрије снабдевају своју производњу робом која стиже овом рутом.
- Због очекиваних загушења лука у Европи, очекујемо више интересовања за авионски и железнички транспорт у наредним недељама. Железнички превоз робе је стабилна опција са временом транзита који је до 50 одсто бржи од поморског и 60 исплативији од авионског превоза. За изузетно хитне пошиљке, ту су услуге недељног чартер лета из Кине и Хонг Конга до средње Европе како би корисници могли да испуне и најстроже рокове - каже Ђекић и додаје да пажљиво прате догађаје и да су често у контакту са бродским превозницима, као и купцима како би их обавештавали о најновијим дешавањима.
Срђан Савковић из компаније QСЛ, која се бави међународним бродским транспортом, каже за Интернет портал РТС-а да је због блокаде канала најугроженији транспорт робе из Кине, Ирана, али и осталих земаља које су снабдевачи гасом и нафтом. Истиче да нема правила која роба је највише на удару овом блокадом.
- Угрожене су сировине, енергенти, све буквално. Кроз канал пролази 12 одсто светског терета који се вози морима - истиче Савковић.
Наводи да је месецима уназад отежан превоз робе, као и да има кашњења и да је ово додатно закомпликовало ситуацију.
- Роба већ касни, не само због овога, празни контејнери се задржавају у лукама, не враћају се бродарима, а има више милиона контејнера по лукама широм света са робом без титулара. То значи да је купац платио робу добављачу који је у његово име спаковао на брод, у међувремену се десила ствар са вирусом и много је фирми затворено, па опрема стоји заробљена, јер мора правно да се реши ситуација да би могло да се располаже робом - објаснио је Савковић.
Када је реч о алтернативним правцима транспорта робе, уколико блокада Суецког канала потраје, Савковић каже да они постоје, али да то ствара додатне потешкоће.
- Постоје наравно, али праве веће трошкове, компликацију у саобраћају, ризик услед природних околности - истиче Савковић.
Суецки канал повезује Средоземно и Црвено море и представља најкраћу везу измедју Азије и Европе. Дуг је око 193 километара и отворен је 1869. године.
(Б92)
Препоручујемо
СТИГАО ЖЕСТОК ОДГОВОР ТРАМПУ ОД ПРЕДСЕДНИКА: То је наше и тако ће остати!
ПРЕДСЕДНИК Панаме Хосе Мулино поручио је да Панамски канал припада његовој држави и да око тога неће бити преговора.
23. 12. 2024. у 08:54
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
"СРЦЕ МОЈЕ, ДУШО МОЈА" Дајана грца у сузама због Жике, а он је грли: "Сетила сам се наше свадбе" (ВИДЕО)
"ЗАСЛУЖИО си да те загрлим и пољубим..."
23. 12. 2024. у 10:06
Коментари (2)