ДОМИНИРАЈУ ТРЖИШТЕМ, А УГРОЖЕНИ: "Јунајтед група" покренула арбитражу против Србије пред Међународним центром за спорове у Вашингтону
"ЈУНАЈТЕД група" и две њене компаније поднеле су арбитражни захтев против државе Србије Међународном центру за решавање инвестиционих спорова (ИЦСИД) у Вашингтону.
Како ова компанија са седиштем у Холандији тврди, наша земља је прекршила неколико обавеза билатералног споразума о инвестирању са Холандијом - везаних за подстицаје и узајамну заштиту инвестиција између две земље.
У Министартсву телекомуникација нису обавештени о овом захтеву за арбитражу, али тврде да у Србији сви оператери електронских комуникација, који послују са важећим дозволама, имају једнака права у погледу пословања као и могућности за даљи развој.
Док "Јунајтед група" сматра да је Србија угрозила њихово пословање, из Министарства поручују да управо највећи тржишни удео од 45,5 одсто у броју претплатника на пољу дистрибуције медијских садржаја има компанија СББ, која послује под "Јунајтед групом".
"Јунајтед група" је, међутим, поднела захтев за арбитражу, кажу, да би заштитила инвестиције компаније у Србији, будући да Влада Србије није одговорила на ранији захтев да се спор реши споразумно. Сматрају да су од 2014. године на удару многобројних неоснованих и дискриминаторних мера од стране српских власти и државних институција, као и кампање која има за циљ смањење тржишног учешћа СББ компаније, телекомуникационог оператера "Јунајтед групе" у Србији и за промоцију и спровођење интереса компаније "Телеком Србија".
- Нашем министарству није познат захтев за арбитражу - каже, за "Новости", министарка телекомуникација Татјана Матић, поводом најаве "Јунајтед групе" да покрене арбитражу против Србије пред судом у Вашингтону. - Уколико се предмет арбитражног захтева односи на уговор компанија "Телеком Србија" и "Теленор", истичемо да се у данашње време, економично и делотворно обављање делатности електронских комуникација, управо и заснива на заједничком коришћењу инфраструктуре, с обзиром на то да су мреже електронских комуникација широко распрострањене и да не постоји економски интерес за дуплирањем капацитета.
Према њеним речима, тржиште електронских комуникација је динамично уз појачану тржишну утакмицу, што показују извештаји Регулаторне агенције електронске комуникације и поштанске услуге у претходном периоду.
- Са становишта примене Закона о електронским комуникацијама, оператер има право да захтева заједничко коришћење елемената мреже и припадајућих средстава другог оператера, а уколико се уговор којим се регулишу међусобна права и обавезе у погледу заједничког коришћења не закључи, РАТЕЛ је овлашћен да донесе решење којим се утврђује заједничко коришћење - каже Матићева.
Како је објаснила, РАТЕЛ води ажурну базу података о капацитетима који могу бити предмет заједничког коришћења и приступа. На основу извештаја у четвртом кварталу 2020. године, највећи тржишни удео од готово половине претплатника на пољу дистрибуције медијских садржаја има компанија СББ.
ПОСЛОВАЊЕ
У оквиру "Јунајтед групе", телекомуникационог и медијског оператора у југоисточној Европи, поред СББ компаније у Србији послују и њени сервиси ЕОН и Тотал ТВ, а медијски садржај емитују телевизије и портали Спорт Клуб, Нова С и Н1.
Препоручујемо
СТИГАО ЖЕСТОК ОДГОВОР ТРАМПУ ОД ПРЕДСЕДНИКА: То је наше и тако ће остати!
ПРЕДСЕДНИК Панаме Хосе Мулино поручио је да Панамски канал припада његовој држави и да око тога неће бити преговора.
23. 12. 2024. у 08:54
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
"СРЦЕ МОЈЕ, ДУШО МОЈА" Дајана грца у сузама због Жике, а он је грли: "Сетила сам се наше свадбе" (ВИДЕО)
"ЗАСЛУЖИО си да те загрлим и пољубим..."
23. 12. 2024. у 10:06
Коментари (0)