ДИГИТАЛИЗАЦИЈА РЕШАВА ПРОБЛЕМЕ: Премијерка Ана Брнабић на представљању 13. издања "Сиве књиге"

С. Б.

23. 02. 2021. у 22:30

МАЊЕ оптерећење зарада, успостављање регистра непореских прихода, једноставнија пријава сезонских радника, укидање папирне уплатнице, баш као и накнаде за конверзију земљишта у право својине нашли су се на врху приоритета овогодишње "Сиве књиге". Међу најважнијим иницијативама привреде су и покретање регистра пољопривредних газдинстава и субвенција и обједињеног уверења о плаћеним порезима.

ДИГИТАЛИЗАЦИЈА РЕШАВА ПРОБЛЕМЕ: Премијерка Ана Брнабић на представљању 13. издања Сиве књиге

Фото Танјуг

Последње, тринаесто, издање "Сиве књиге" пред надлежне делегира 100 препорука. У претходној години два захтева су потпуно, а 11 делимично решена. У новом издању, међутим, заменило их је 13 нових. НАЛЕД-ова књига ове године садржи и 15 иницијатива означених ковид-беџом, јер би њихово спровођење посебно значило бизнису у доба пандемије.

- Претходна година је била година дигитализације - истакла је у уторак премијерка Ана Брнабић. - Колико тога можемо, показали смо пре свега успостављањем ефикасног информационог система за управљање вакцинацијом и организацијом имунизације, тако да је за мање од месец дана вакцину добило више од милион грађана. Покренули смо и електронске јавне набавке, као и електронску доставу решења катастра и пореских решења за предузетнике паушалце. И када погледам приоритетне препоруке "Сиве књиге", видим да је већини заједнички именитељ дигитализација. Могу да обећам да ћемо дати све од себе да већи део буде решен.

Од претходне "Сиве књиге" заживела је електронска достава решења катастра, што ће осетити скоро пола милиона грађана који прометују некретнинама сваке године. За пола године спроведено је 11.000 електронских јавних набавки. Донет је нови Закон о фискализацији и најављено увођење е-фактура. Од првог издања "Сиве књиге" решена је потпуно или делимично 131 препорука, од укупно 268.

- У овим изазовним временима стратешки приоритети су се оправдано померили ка најважнијим питањима - очувању људских живота и радних места - и верујем да смо у тим околностима сви радили најбоље што можемо и помогли где је најпотребније - истакао је Дејан Ђокић, председник ИО НАЛЕД-а. - Одмах по проглашењу ванредног стања НАЛЕД је предложио сет од 10 приоритетних мера за подршку привреди, као и више десетина секторских препорука, и успоставили смо платформу за прикупљање донација најугроженијим локалним заједницама

ПРИЗНАЊА РЕФОРМАТОРИМА

СПЕЦИЈАЛНА признања за допринос реформама добили су државна секретарка Министарства финансија Славица Савичић и директор Канцеларије за ИТ и е-управу Михаило Јовановић. Тимско признање припало је Горану Стаменковићу, помоћнику министра здравља, Милану Пашићу, помоћнику министра просвете, Данијелу Николићу, помоћнику генералног секретара Владе, и Стефану Баџи, саветнику у кабинету премијерке. НАЛЕД је традиционално доделио и посебна признања представницима медија. Награђени су Илија Церовић, в. д. директора Телевизије Београд и Александар Милошевић, уредник економске рубрике у дневном листу "Данас".

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ЕНДИЈУ МАРИЈУ ЛИЦЕ У МОДРИЦАМА, ОГЛАСИО СЕ: Мука ми је од свега, ја сам људско биће! Молим вас - оставите ме на миру (ВИДЕО)