СЕДАМ ВЕЗА ЗA СНАБДЕВАЊЕ ГАСОМ: Прва конекција са Бугарском биће спремна 2023, радиће се цевоводи ка Румунији, Хрватској, БиХ, Црној Гори...
ГАСНА интерконекција између Србије и Бугарске биће спремна за оперативан рад средином 2023. године што ће омогућити да нам плави енергент стиже и из других праваца, чиме унапређујемо сигурност снабдевања.
Гасовод је дуг 170 километара, од чега је на територији Србије, од Ниша до Димитровграда, скоро 109 километара. Бугарска деоница иде до Софије. За део трасе у нашој земљи ускоро ће бити расписан тендер за изградњу, а радови почињу у овој години. Та интерконекција ће прва бити завршена, а у плану је повезивање са свим суседним гасоводним системима, што би нам обезбедило лидерску позицију на регионалном тржишту и већи приход од транзитних такса.
Ово у разговору, за "Новости", кажу у Министарству енергетике, истичући да реализација новог гасовода између Србије и Бугарске обезбеђује диверзификацију праваца и извора снабдевања.
- На овај начин се унапређује енергетска сигурност наше земље, али и читавог региона - наводе наши саговорници. - Значајно се растерећује северни део гасоводног система, чиме се повећава стабилност снабдевања транзитног правца за Босну и Херцеговину, као и будуће снабдевање покрајине, Косова и Метохије, Северне Македоније и Црне Горе.
Министарка Зорана Михајловић је недавно најавила да ће ове године бити урађена пројектно-техничка документација за интерконекције са Румунијом, БиХ, Хрватском, Црном Гором, као и за гасовод ка Приштини.
Цевовод од Ниша до Софије обезбедиће да плави енергент може да нам стиже из ЛНГ терминала за течни гас у грчкој луци Александрополис, као и из Азербејџана и потпуно новог, источномедитеранског гасовода који долази из Израела.
- Након изградње интерконектора између Грчке и Бугарске створиће се могућност снабдевања Србије природним гасом из ЛНГ терминала у Грчкој и из гасовода ТАП, који је део Јужног гасног коридора - објашњавају у Министарству. - Конектор између Турске и Бугарске омогућиће допремање плавог енергента са гасовода ТАНАП, који је такође деоница овог коридора.
Трансјадранским цевоводом (ТАП) транспортује се гас из азербејџанског дела Каспијског мора у Европу. Он је повезан са Трансанадолијским гасоводом (ТАНАП) на турско-грчкој граници и прелази преко Грчке, Албаније и Јадранског мора до обале у јужној Италији.
Како наводе у Министарству, захваљујући вези наведених постојећих и планираних цевовода, после завршетка пројекта "Источни Медитеран" биће омогућено и снабдевање из приобалних резерви гаса из поља Левијатан, између Израела и Кипра. Он би се даље допремао правцем Крит, Пелопонез, Атина, Солун, Софија и Ниш. Тај српски град на Нишави треба да буде центар из кога ће се градити гасовод ка Приштини и Црној Гори, док се од Врања може градити ка Северној Македонији.
Румунска компанија "Трансгаз" и јавно предузеће "Србијагас" су потписали Меморандум о сарадњи на изградњи гасовода. Та интерконекција, како истичу у Министарству, отвара могућност набавке румунског или природног гаса из неког од планираних трансконтиненталних путева снабдевања. Овај пројекат значајно утиче на растерећење основног магистралног правца Хоргош - Батајница.
Гасна интерконекција између Србије и Хрватске, магистрални гасовод од Госпођинаца до Сотина на граници са суседном државом, омогућава снабдевање природним гасом из северне Африке преко Италије и Хрватске или из терминала за течни природни гас на Крку. Улагања у интерконекције са суседима износила би око 350 милиона евра. Како истичу у Министарству, план је да се средства обезбеде и из фондова Европске уније, јер су сви ови гасоводи прихваћени као пројекти од интереса за ЕУ и регионалне земље.
КРАК КА СОФИЈИ 85,5 МИЛИОНА ЕВРА
ГАСОВОД од Ниша до Софије треба да буде двосмеран, капацитета 1,8 милијарди кубика ка Србији и 0,15 милијарди кубних метара годишње у смеру ка Бугарској. Радови укључују четири мерно-регулационе станице и пратеће објекте. Деоница кроз Србију почиње на граници са Бугарском, на око 1.000 метара североисточно од прелаза Градина, у општини Димитровград. Крајња тачка је прикључак на магистрални гасовод "Југоросгаза" западно од насеља Чамурлија, на територији Ниша. Траса цевовода пролази изван насељених места у Нишу, Пироту, Белој Паланци и Димитровграду. Вредност пројекта на територији наше земље је 85,5 милиона евра.
Препоручујемо
ВАЖНО ЗА ГРАЂАНЕ: Председник најавио - Врло брзо значајно нижа цена прикључка на гас
01. 01. 2021. у 07:28
НОВЕ СВЕТСКЕ СИЛЕ УКЉУЧИЛЕ СЕ У СУКОБ У УКРАЈИНИ: "Две на страни Путина, две жестоко против Руса"
СУМЊЕ у подршку САД Украјини у случају победе Доналда Трампа на председничким изборима мучиле су све оне којима је циљ да се Кијев обрани од руске агресије. Трамп је победио и тек треба видети у ком ће смеру кренути његова политика, али сва та дешавања засенила су други важан однос у том, ионако компликованом, односу.
22. 11. 2024. у 09:14
РУСИЈА ПОСТАЛА ГЛАВНИ "ИГРАЧ" У ЕВРОПИ: Ово се десило први пут од пролећа 2022. године
РУСИЈА је у септембру први пут од пролећа 2022. постала главни снабдевач гасом Европске уније, преноси РИА Новости, позивајући се на податке Евростата.
21. 11. 2024. у 11:32
СКАНДАЛ ТОКОМ ПОСЕТЕ Снимак Макронa: "Они су тотални кретени", рекао после повика да је "Француска одговорна за крвопролиће"
"ОНИ си потпуни кретени", рекао је француски председник Емануел Макрон о прелазном телу и додао да "никада нису смели да га смене".
22. 11. 2024. у 13:07 >> 13:17
Коментари (1)