МИНИСТАР МАЛИ: Имамо 1,6 милијарди динара већи прилив ПДВ
МИНИСТАР финансија у Влади Републике Србије Синиша Мали данас је истакао да је у условима највеће економске кризе српска економија имала најмање негативне последице, чак и остварила рекордно ниску стопу незапослености од 7,3 одсто у другом кварталу, чему су допринеле економске мере подршке од око 5,8 милијарди евра, односно 12,5 одсто БДП-а.
„Ми одговорно водимо рачуна о сваком динару. Сваког 15. у месецу видимо приливе од ПДВ-а. У уторак смо имали пресек и могу да кажем да су нам бољи приходи од планираних за 1,6 милијарди динара. То говoри да се наставља тренд опоравка наше привреде који смо видели у јулу и августу. Такође, расте и увозни ПДВ. Дакле, привредна активност расте, не зауставља се, већ захуктава и то нам даје сигурност“, објаснио је министар гостујући у јутарњем програму ТВ Прва.
Он је навео да Србија не одустаје од развојних пројеката, јер они гурају раст нашег БДП-а.
„Не одустајемо од нашег пројекта Србија 2025. Настављају се радови на ауто-путу Прељина-Пожега, кренули су радови на Моравском коридору, креће да се гради брза саобраћајница Београд-Зрењанин. Држава ради максимално и чини све да обезбеди наставак инвестиција, да би се подстакао раст и пензија и зарада“, рекао је Мали.
Министар финансија навео да ће долазак Америчке развојне агенције (DFC), која има годишњи буџет од 60 милијарди долара, гарантовати атрактивност и сигурност будућих инвестиција.
„Њиховим доласком, осим почетка имплементације споразума из Вашингтона, не само да ћемо добити стабилност и сигурност у очима других инвеститора, већ ћемо са њима разговарати о разним пројектима. Они инсистирају да подрже и приватна предузећа - микро, мала и средња предузећа, женско предузетништво, али и пољопривреду“, рекао је Мали и додао да у Србији остају четири недеље, како би се боље упознали са нашим развојним пројектима и да би проценили где би могли да инвестирају.
Он је рекао да се тренутно ради и на ребалансу буџета и буџету за 2021. годину.
„Наш буџет наредне године треба да буде с једне стране развојни, а с друге стране да обезбеди давања. О буџету ћемо разговарати и са Међународним монетарним фондом, са којима ћемо имати разговоре од 5. до 16. октобра. Нема разлога за нова задуживања од њих, а тренутно имамо саветодавни споразум. Посебно ме радује јер су пре три недеље саопштили да су мере које је Србија предузела биле правовремене, свеобухватне и потврдили да имају огроман ефекат на очување запослености, очување привредних активности“, рекао је министар финансија.
Мали се осврнуо и на повећање пензија у Србији од јануара 2021. године.
„Повећање пензија за наше најстарије биће 5,9 одсто, и то по швајцарској формули за коју смо се борили. На раст пензија утиче 50 одсто раст плата и 50 одсто инфлација. Раст просечне плате у Србији у протеклих 12 месеци је био 10,4 одсто, док је инфлација била 1,4 одсто, што је у просеку 5,9 процената раст пензија. Сада, када се суочавамо са пандемијом, као и великом економском кризом, реални раст је 4,5 одсто и ми имамо новца за то“, објаснио је Мали.
Говорећи о повећању минималне цене рада од 6,6 одсто, министар је поновио да ће држава на себе преузети највећи терет тог повећања.
„Истовремено, повећали смо и неопорезиви део дохотка са 16.300 на 18.300 динара. Умањили смо притисак на послодавце и преузели на себе терет повећања. То вуче и раст осталих зарада. Паралелно, смањујемо и оптерећење на зараде. Пре две године оптерећење је било 63 одсто, а сада је 61,2 процента. За 0,6 одсто смо ове године додатно смањили то оптерећење“, објаснио је министар.
Подсетио је да се у понедељак 21. септембра очекује уплата последње минималне зараде за два месеца, у укупном износу од 36.000 динара за око 16.000 запослених у 10.000 новооснованих предузећа од марта месеца.
„Када завршимо са мерама видећемо како привреда реагује. Пре две недеље донели смо и меру помоћи градским хотелима за шта смо издвојили 1,4 милијарду динара. Дакле, све чинимо да заштитимо нашу привреду“, навео је Мали.
Министар је подсетио и да је активан пројекат Моја прва плата, чиме држава обезбеђује посао и плату за 10.000 младих људи, за девет месеци радног ангажовања. Отворена је и Вајбер апликација која ће омогућити лакшу пријаву заинтересованих.
„Преко 2.000 компанија се већ пријавило да учествује у том програму. Пријава за њих траје до 25. септембра, а од 1. октобра, на основу тог списка креће пријављивање младих који желе да стекну прво радно искуство. За тај пројекат смо издвојили око две милијарде динара“, објаснио је Мали и закључио да ово показује колико држава размишља о свему, посебно о младима који су будућност.
Препоручујемо
ВАЖНА ВЕСТ ЗА ГРАЂАНЕ СРБИЈЕ: Из Министарства финансија објавили битну информацију
16. 09. 2020. у 11:02
МИНИСТАР ФИНАНСИЈА: Видећемо да ли ће бити и повећања плата у јавном сектору
14. 09. 2020. у 14:03
РУСИ ОСВОЈИЛИ КУРАХОВ? Рогов: Наше трупе подигле заставу над зградом градске управе
РУСКЕ трупе заузеле су зграду градског већа у западном делу града Куракова у ДНР и подигле на њу тробојку.
14. 12. 2024. у 13:48
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
"ЖЕЉКУ САМ МОЗАК ИСПРАО" Вељко открио како васпитава децу и шта их прво учи
БОКСЕР Вељко Ражнатовић и његова супруга Богдана у мају месецу добили су трећег сина коме су дали име Исаија, а неодољиви дечак мења се из дана у дан, окружен браћом Крстаном и Жељком.
14. 12. 2024. у 20:04
Коментари (0)