ПОРЕСКА МИСТЕРИЈА! Стопе исте, а рате веће: Највећи цех опет плаћају Београђани због повећања просечне цене квадрата
ЧЕКАЛИ су га дуже него икада, а када је коначно стигао, многе је забринуо. Обрачун пореза на имовину за ову годину у знатном броју градова и општина Србије стигао је тек недавно, пошто је истекао рок за уплату и његове треће рате.
У главном граду, иако се пореска стопа није мењала, а ни основица званично није значајно већа, поједини власници некретнина добили су и дуплиране обавезе.
Локални порезници нису свуда били немилосрдни. У Врању тако тврде да се ова обавеза из године у годину чак и - смањује. У Новом Саду обрачун не иде у "рикверц", али за порез ове године издавају тек коју стотину динара више. И на подручју града Ваљева, грађани ће ове године порез на имовину плаћати максимално око 90 динара више него лане. Иако су тржишне цене код свих непокретности више за око један проценат, доћи ће до смањења пореза на имовину од 0,01, до 1,25 одсто - највише до 100 динара на годишњем нивоу.
БЕОГРАЂАНИ уљуљкани најавама надлежних да пореска решења неће бити значајно већа ове године, нису очекивали да ће у четвртој рати морати много да доплаћују. У Секретаријату за јавне приходе Београда тврде да се главни параметри обрачуна нису значајно променили.
- Стопе пореза на имовину нису мењане - истичу у Секретаријату. - Према Закону о порезима на имовину, просечне цене одговарајућих врста непокретности по зонама се утврђују на основу цена непокретности остварених у промету, у периоду јануар-септембар претходне године. На територији града Београда просечне цене су углавном повећане, или смањене око један до два одсто. Значајније повећање просечне цене од 12,41 одсто имају само гараже у "екстразони" пословања.
И поред ових уверавања, коначни износи на решењима суграђана говоре другачије. Тако породица Ђорђевић из Београда, за стан од 55 квадрата на Старом граду, ове године мора да плати порез од 25.383 динара. Лане је иста некретнина опорезована са 18.053 динара. За ову некретнину 2011. године плаћали су свега - 2.975 динара.
- Ми у овом стану не станујемо. У њему живе наше ћерке и зато смо изједначени са онима који издају некретнине - објашњавају Ђорђевићи. - У Општини су ми препоручили да стан пренесемо на њих, јер би тада порез био мањи. Нама то јесте намера, али и то кошта прилично. У сваком случају, покушали су да ми објасне откуд за трећину већи порез. Кажу да раније нису наплатили како треба, сада годинама надокнађују и да је ово последња година надокнаде.
ЗАКОН о порезима на имовину дао је градовима и општинама могућност да више опорезују некретнину у којој власник не станује. Односно, за њих се не одобрава уобичајени попуст. Проблем је што чињеница да неко није пријављен у некретнини чији је власник, не значи увек и да је издаје и на њој зарађује. Ове године, међутим, има Београђана којима су порезници баш сада почели да наплаћују већи износ.
- Према Закону, порез на имовину се умањује за 50 одсто, а максимално 20.000 динара за станове и куће у којима станује порески обвезник - објашњавају у Секратријату за јавне приходе. - Према истом закону, порески обвезници су дужни да до 31. јануара текуће године пријаве промену која се десила у току претходне године, а која је од утицаја на висину пореске обавезе. У свим случајевима где се службеним путем дође до података о промени елемената за утврђивање пореза на имовину, које обвезник није пријавио, праве се измене.
НАИЗГЛЕД мала промена просечне цене квадрата, донела је приличну промену у пореском збиру. Просечна вредност некретнина у једној зони Новог Београда, захваљујући луксузној новоградњи, ове године порасла је са око 186.000 на 190.000 динара по квадрату. Иако је подлога за пореску основицу већа за "свега" око два одсто, пореско решење је "теже" за близу 4.000 динара. Уместо 23.407 динара, ова породица на име пореза на имовину треба да ове године плати 26.995 динара. Иако је зграда "прегазила" четврту деценију и далеко је од било каквог луксуза.
Износ задужења грађана по основу пореза на имовину, на подручју Града Новог Сада, незнатно је увећан у односу на прошлогодишњи "разрез" тако да, примера ради, власник стана од 50 квадратних метара, старог десет година, који се налази у првој зони становања, треба да плати укупно 9.721 динар што је за 107 динара више него лане.
На адресе 25.000 становника Врања у јуну су стигла пореска решења, као и задужења за 240 правних пореских обвезника. До овог тренутка готово 85 процената од планиране наплате пореза на имовину је завршено, што Врањанце сврстава у изузетно редовне платише.
- Прошле године забележена је рекордна наплата пореза, која према досадашњој реализацији ове године може бити и већа - каже Ненад Тасић, начелник Одељења за буџет и финансије у Градској управи. - Томе доприносе и бенефиције које је градска управа обезбедила грађанима, али и чињеница да три године уназад није промењена висина пореза.
Порез је чак и мањи сваке године за 0,8 одсто.
Према подацима Одељења за утврђивање, контролу и наплату изворних прихода града Ваљева, за првих пет месеци, наплаћено је 28 милиона динара мање пореза на имовину, накнада и такса. Од тога, порез на имовину грађана мањи је за око шест, а правних лица око 10,7 милиона динара.
- На нижу наплату изворних прихода од готово 17 одсто, утицало је ванредно стање и епидемија короне, због чега је и подела пореских решења каснила - објашњавају у Пореском одељењу града Ваљева.
СЕКРЕТАРИЈАТ ЗА ЈАВНЕ ПРИХОДЕ БЕОГРАДА: НЕ ЧЕКАЈТЕ ОСТАВИНСКУ РАСПРАВУ
У НЕЗАВИДНОЈ ситуацији нашле су се и породице у којима је власник стана преминуо. Поједине општинске администрације, иако нису биле марљиве да на време доставе пореска решења, биле су више него савесне у ажурирању података о преминулим власницима некретнина. Пошто ни они више не станују у својим некретнинама, породице су добиле удвостручене обавезе. На Вождовцу су, тако, укинули попусте за станове чији су власници преминули закључно са месецом јулом! Ожалошћени немају времена за тугу, већ морају да журе да поднесу жалбу.
- Након смрти пореског обвезника, држалац или наследник непокретности има обавезу да у року од 30 дана пријави порез на имовину на своје име - појашњавају у Секретаријату за јавне приходе Београда. - У случајевима где није поступљено по прописима, порез за ову годину може бити увећан за 100 одсто. И када није завршен оставински поступак, држалац непокретности има обавезу да поднесе пореску пријаву на своје име, што се може регулисати у надлежном општинском одељењу.
РУСИ ОСВОЈИЛИ КУРАХОВ? Рогов: Наше трупе подигле заставу над зградом градске управе
РУСКЕ трупе заузеле су зграду градског већа у западном делу града Куракова у ДНР и подигле на њу тробојку.
14. 12. 2024. у 13:48
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (0)