НОВОСТИ ИСТРАЖУЈУ: Колико кошта огрев на стовариштима у Србији

Е. Б. ТАЛИЈАН

19. 08. 2020. у 08:00

ГРАЂАНИ већ набављају огрев, а тражња је сада већа него лане у исто време, сазнају "Новости" на стовариштима.

НОВОСТИ ИСТРАЖУЈУ: Колико кошта огрев на стовариштима у Србији

Фото Илустрација ВН

Цене су углавном исте као прошле године, само су поједине врсте угља, "сушени вреоци" из Колубаре и "бановићи" из БиХ, мало скупље. Потрошачи залихе за грејање претежно пазаре чековима, на шест до осам рата, а поједина стоваришта за кеш дају попуст и до девет одсто. Неки продавци у Србији имају исту цену за готовину и одложено плаћање до три месеца, а за дужи период отплате грађани морају да издвоје више новца. Ударни период куповине, као и претходних година, очекује се од средине септембра до половине октобра.

БЕЗ ПРАШИНЕ

НЕБОЈША Радуловић, власник једног земунског стоваришта, указује да купци треба да обрате пажњу да ли ће добити чист или угаљ са прашином.
- Ми просејавамо угаљ и чист возимо купцима - истиче Радуловић за наш лист. - Угаљ са прашином се тешко ложи, јер она смета сагоревању и пећ неће да "вуче".
Он објашњава да је угаљ из Бановића у БиХ поскупео, јер је сам рудник подигао цену, док "сушени вреоци" више коштају због дугог чекања на утовар.

На висину цене угља, осим квалитета и његове калоријске вредности, највише утиче удаљеност од рудника из кога се допрема. Тако, тона сирове "колубаре" на београдским стовариштима кошта 7.500, а у појединим местима у унутрашњости 9.000 динара. За угаљ из Ковина потрошачи плаћају од 8.400 до 9.500, из Пљеваља од 12.500 до 14.000, док су "сушени вреоци" из Колубаре од 13.500 до 15.000 динара. Цена за "соко" је од 13.000 до 15.500 динара, а за угаљ из Бановића је од 14.000 до 16.000. Најскупљи је руски камени, који је одличног квалитета, а таква му је и цена, од 20.000 до 23.700 динара.

Кубни метар дрва за огрев кошта око 6.000 динара, док са сечењем и цепањем иде до 7.500 динара. У зависности од врсте и квалитета, тона пелета ове сезоне се продаје од 22.000 до 27.000 динара. Потрошачи треба да рачунају и на трошак транспорта огрева, уколико то не раде у сопственој режији.

Обреновчанин Дејан М. каже да је његова породица купила сирови угаљ директно из Колубаре, још пре двадесетак дана.

- Седам и по тона са превозом смо платили 52.500 динара - наводи Дејан за "Новости". - Имамо кућу од 90 квадрата. Одлучили смо се за ову врсту угља јер је јефтинија, до грејне сезоне ће се просушити. Слабијег је квалитета, али ми то комбинијумемо са дрвима.
Све више грађана користи пелет. Јован из Новог Сада истиче да је монтирао котао и да планира да се греје на овај енергент.

- Пелет је скупљи, али има мало пепела и потребно је мање простора за његово складиштење - каже Дејан. Енергетски је ефикаснији, једноставнији је за употребу. Приметио сам да га зато старији људи, који имају могућности, користе.

Како наводи, неки његови пријатељи сами иду у сечу дрва, али за то је потребна добра тестера и да знају како се то ради. Грађани се сналазе на различите начине. Неки користе комбиновано грејање, угаљ и дрва кад "стегне" зима, а током мање хладних периода радијаторе на струју.

 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЕНДИЈУ МАРИЈУ ЛИЦЕ У МОДРИЦАМА, ОГЛАСИО СЕ: Мука ми је од свега, ја сам људско биће! Молим вас - оставите ме на миру (ВИДЕО)

ЕНДИЈУ МАРИЈУ ЛИЦЕ У МОДРИЦАМА, ОГЛАСИО СЕ: "Мука ми је од свега, ја сам људско биће! Молим вас - оставите ме на миру" (ВИДЕО)

"ЈА САМ људско биће! У реду? Престаните да ме јурите! Мука ми је шта сваког дана морам да носим на раменима. Молим вас, оставите ме на миру."

22. 01. 2025. у 14:15

Коментари (0)

ОВО СВЕ ЖЕЛИМ ШТО ПРЕ ДА ЗАБОРАВИМ: Швјонтек очајна после пораза у Мелбурну