НЕМА СПАСА ОД ПОЗИВА НАСРТЉИВИХ ТРГОВАЦА: Какви су ефекти увођења регистра "Не зови"
РЕГИСТАР "Не зови", чија је сврха да заштити грађане од насртљивих трговаца који путем телефона промовишу и продају своју робу и услуге, није донео резултате.
До сада се у њега уписало врло мало потрошача. Такође, обезбеђивање неопходних доказа за пријављивање непожељних позива путем мобилног захтева одређену техничку писменост што је велика тешкоћа за најстарије суграђане. Ситуација је још гора када је у питању фиксни телефон. Ту је немогуће задовољити захтев из прописа, јер грађанин мора да достави број телефона са ког је позван, а од оператера се не може добити листинг долазних позива. Главна мета насртљивих трговаца путем фиксног телефона и најчешће жртве њихових превра и манипулација управо су пензионери, тако да за ову најрањивију групу потрошача и даље нема адекватне заштите.
Од 5. јанаура ове године, када је почео са радом регистар уписано је само 22.826 бројева телефона. На неколико милиона мобилних и фиксних бројева у коришћењу то чини далеко мање од један одсто, оцењује удружење потрошача "Ефектива". Такође, тржишна инспекција је примила само 25 пријава грађана по овом питању, због којих је извршено 19 инспекцијских надзора, а само у пет случајева је покренут прекршајни поступак.
- Читајући те бројке, стиче се утисак да су се насртљиви трговци уплашили, а реалност је потпуно другачија - каже Дејан Гавриловић из овог удружења. - Свакодневно грађани добијају позиве које не желе, јер трговци виде да је процедура за кажњавање никаква. Иначе, да би пријава била потпуна, грађанин који пријави нежељени позив, мора да достави број телефона са ког је позван. Међутим, када се ради о позивима ка фиксној телефонији, листинг долазних позива није могуће добити, па грађанин нема доказ који би предао уз пријаву.
МОРА СЕ ДОСТАВИТИ И ПРИНТСКРИН
УКОЛИКО је трговац звао потрошача чији је број уписан у регистар "Не зови", прописана процедура за пријаву инспекцији предвиђа да потрошач мора да достави адекватан доказ, на пример принтскрин позива екрана мобилног телефона, спецификацију телефонског рачуна или да то докаже на неки други погодан начин.
Гавриловић такође указује да је члан 37 Закона о заштити потрошач и пре доношење регистра "Не зови" забрањивао трговцу да позива грађане, без њихове претходне сагласности. Тај део прописа је остао, а гласи: "Забрањено jе директно оглашавање телефоном, факсом или електронском поштом, без претходног пристанка потрошача. Забрањено је директно оглашавање другим средствима комуникације на даљину, без претходног пристанка потрошача." Онда је овај члан допуњен увођењем регистра - "Забрањено је упућивати позиве и/или поруке телефоном потрошачима чији су телефонски бројеви уписани у регистар потрошача који не желе да примају позиве и/или поруке у оквиру промоције и/или продаје телефоном."
- Неспретним увођењем регистра направљен је апсурд и збрка - објашњава Гавриловић. - Дакле, трговац не сме свакако да зове, јер је то дефинисано чланом 37, а сада имамо тумачење тржишне инспекције да сме ако број није уписан у регистар "Не зови", односно да пре него што упути позив прво мора да провери да ли је број телефона уписан у регистар. Па, ако види да је уписан, не сме да позове, а ако види да није, онда ипак сме.
НОПС: ТРЕБА УПРОСТИТИ ПРОЦЕДУРЕ
У НАЦИОНАЛНОЈ организацији потрошача Србије (НОПС) сматрају да би требало урадити измене прописа које се тичу регистра "Не зови" како би се упростио систем и процедуре приближиле потрошачима који нису технички потковани.
- Сада није делотворан, а посебно је значајан за наше најстарије суграђане који су на удару насртљивих трговаца - каже Марко Драгић из НОПС-а. - Поставља се питање да ли они треба да буду толико технички писмени да би могли да обезбеде све потребне податке за пријаву продаваца који их узнемиравају. Било би значајно да се нађе начин да то функционише.
Он указује и да регистар није довољно ни промовисан, нити су потрошачи адекватно информисани шта им омогућава упис и на који начин да то ураде. Наш саговорник наводи да им и даље стижу бројне пријаве старијих суграђана због упорних позива продаваца.
- Знамо колико су трговци вешти и успевају пензионере да убеде да разни масажери и простирке могу наводно да им олакшају здравствене тегобе, а ти уређаји уопште нису регистровани као здравствена помагала - каже Драгић. - Они су набављени на платформама попут "Али експреса", а трговци их продају и 50 пута скупље од цене по којој су их купили.
Од када је уведен регистар "Не зови", од 5. јануара, грађани који не желе да примају позиве и поруке насртљивих трговаца могу да се упишу у њега, подносећи захтев свом оператеру. Предвиђено је да ће провера бројева телефона уписаних у регистар бити омогућена на интернет страници регулаторног тела надлежног за електронске комуникације РАТЕЛ. Закон каже и да ће трговци, који путем телефона буду звали потрашаче који су на овом списку одговарати прекршајно. Прописане су новчане казне и оне се крећу од 30.000 динара за предузетнике до 50.000 динара за фирме.
База података овог регистра садржи име и презиме корисника телефонског броја, број телефона, његов јединствени матични број (ЈМБГ), пословно име оператора који је уписао, односно исписао податак, и његов матични број, као и датум уписа, односно исписа. Регистар "Не зови" је јаван у делу који се односи на бројеве телефона и датум уписа.
(УЗНЕМИРУЈУЋЕ) БРУТАЛНО УБИЈЕН ПОЗНАТИ ПЕВАЧ: Испливао језиви снимак ликвидације (ВИДЕО)
ШВЕДСКИ репер Габоро, чије је право име било Нинос Хоури, убијен је на паркингу у четвртак увече, јављају локални медији.
21. 12. 2024. у 08:06
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
АНЂЕЛКА БЕСНА: "Молим, зашто да не одем из твоје емисије? Не поштујеш ме"
ГЛУМИЦА је схватила да туђе непоштовање и неваспитање нема везе са њом.
22. 12. 2024. у 10:41
Коментари (0)