ЕМИРАТИ СУ НАШ МОСТ ДО БЛИСКОГ ИСТОКА И АФРИКЕ: Споразум са УАЕ могућност да домаће фирме унапреде извоз на нова тржишта

Е.Б.Т.

08. 10. 2024. у 15:40

БРОЈНЕ инвестиције из Уједињених Арапских Емирата (УАЕ) обезбедиле су раст српске привреде у протеклом периоду, а очекујем још интензивнију сарадњу наше земље и УАЕ у будућности, изјавила је јуче у Београду ресорна министарка Адријана Месаровић, након што су Привредна комора Србије (ПКС) и Привредна комора Дубаија (ПКД) потписале Меморандум о сарадњи.

ЕМИРАТИ СУ НАШ МОСТ ДО БЛИСКОГ ИСТОКА И АФРИКЕ: Споразум са УАЕ могућност да домаће фирме унапреде извоз на нова тржишта

Фото: Unsplash

Она је на пословном форуму "Како пословати у Дубаију", који је у хотелу "Хилтон" окупио 60 домаћих компанија и 12 фирми из УАЕ, рекла да је поносна и на Свеобухватни споразум о економском партнерству између Србије и УАЕ. Он ће, како додаје, додатно ојачати мост сарадње и омогућити привредама двеју земаља да се додатно убрзано развијају, чиме ће обе економије постати још снажније. Министарка је нагласила да до сарадње може доћи у пољопривредно-прехрамбеном сектору, у области управљања пољопривредним земљиштем, у сегменту енергетике са фокусом на обновљиве изворе, као и у областима заштите животне средине, информационих технологија и туризма.

- Билатерална економска сарадња између Србије и УАЕ је у успону - каже министарка Адријана Месаровић. - Укупна спољнотрговинска размена у 2023. износила је 147 милиона евра, од чега је извоз вредео близу 111,4 милиона евра и тиме је остварио раст од 35,3 одсто у односу на претходну годину.

Према речима председника ПКД Мохамеда Луте, Србија, кроз Дубаи, може да унапреди извоз на Блиски исток, Африку и Азију и то може да јој послужи као катализатор за унапређење њене глобалне позиције. Он је навео да тренутно имају 31 канцеларију широм света. Потпредседник ПКС Милован Коцић оценио је да наше две земље полако, али сигурно постају стратешки партнери и то не само на политичком, већ и на економском плану.

- О томе најбоље говоре инвестиције из УАЕ у нашу земљу, али и велика заинтересованост пословне заједнице Србије да послује на тржишту Емирата, а посебно на тржишту Дубаија - истакао је Коцић. - Потписани свеобухватни споразум обезбедиће диверсификацију увоза и извоза за обе земље, али и повећање укупне робне размене, док ће меморандум допринети јачању привредних односа.

Говорећи о пласману наше робе на тржиште Емирата, он наводи да Србија заузима шесто место када је у питању увоз јабука у ту земљу, као и да је лидер што се тиче увоза смрзнуте малине на територију УАЕ.

ПАДАЈУ ЦАРИНЕ И НА ВИНО

ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић истакао је раније да ће резултати свеобухватног споразума о економском партнерству између Србије и УАЕ бити видљиви у будућности, као што ће бити видљиви и резултати сарадње са Народном Републиком Кином, те ће Србија, примера ради, извозећи без царине, имати предност од 35 одсто у односу на француске винаре.

- Тај споразум је од огромног значаја за Србију и њене грађане - рекао је Вучић гостијући на ТВ Пинк. - Он представља основ за сарадњу у бројним областима, од производње, до извоза у ту земљу и увоза у Србију из ње. Када, на пример, направе дронове који су за нас, можемо да их добијемо по убрзаној процедури. Можемо да започнемо заједничку производњу хране, да оснујемо заједничке прехрамбене комбинате, да све што извозимо, извозимо прво у Емирате.

И председник ПКС Марко Чадеж раније је истакао да су инвеститори из УАЕ, захваљујући стеченом поверењу, већ доста уложили у нашу земљу, а да ће свеобухватни споразум омогућити даљи развој међусобне трговине и заједничког инвестирања. Он показује, како додаје, да једни друге видимо као стратешке партнере и плод је добрих, пре свега личних, односа руководства двеју земаља.

- Оно што можемо да покажемо јесте да Србија може да буде хаб за цео европски континент када су у питању инвестиције из УАЕ - рекао је Чадеж. - Треба да видимо шта је следеће, односно које ћемо заједничке пројекте даље развијати. То је значајно за домаће компаније које желе ново тржиште или места са којих могу да иду даље. Чини ми се да су Емирати заиста фантастични за то и када је у питању цео залив, али и цео афрички континент, па и део Азије.

Он је подсетио и да је пре неколико година отворено представништво ПКС у Дубаију. Говорећи о свеобухватном споразуму са УЕА, министар финансија Синиша Мали је недавно оценио да он представља још један важан корак напред ка унапређењу сарадње између две земље.

- Са Емиратама већ имамо стратешку сарадњу и њихови бројни инвеститори су дошли у Србију, а потписани документ додатно ће да подстакне и трговинске, економске, политичке, друштвене и друге односе између две земље - истакао је Мали.

Он је подсетио да Србија има споразуме о слободној трговини са Египтом и Кином, да је започела преговоре и разговоре о томе са Јужном Корејом, а да има већ потписан споразум о слободној трговини са ЦЕФТА земљама и преференцијални статус са САД.

- Србија је у јединственој позицији у свету - указао је Мали. - Када инвестирате у нашу земљу, можете да извозите ваше производе у све ове земље.

Говрећи на ту тему јуче на пословном форуму, министарка Месаровић је нагласила да Србија, захваљујући споразумима о слободној трговини, има приступ тржишту које броји око 2,8 милијарди људи. Она је подсетила да је наша земља 2021. била присутна на специјализованој изложби "Експо" коју је тада организовао УАЕ, а што је нашој земљи допринело да обликује своје развојне кораке улажући напор да се квалификује као организатор те манифестације.

МАЛИ БИЗНИС ПРЕДЊАЧИ

ПРИВРЕДНА комора Дубаија заинтересована је за српско тржиште због њеног лидерства у региону - истакао је амбасадор УАЕ Ахмед Алменхали. - Емиратске компаније су оствариле значајан резултат у Србији у различитим секторима, а поред тога мала и средња предузећа имају водећу улогу у повећању размене, представљајући спону између заједнице и руководећег сектора што доприноси одрживости економског раста. Циљ је пронаћи механизме који ће малим и средњим предузећима олакшати да искористе пун потенцијал. УАЕ представља важан центар за инвестирање имајући у виду атрактивно пословно окружење, којим располаже захваљујући флексибилним политикама и вишетруким олакшицама.

У Београду је 5. октобра потписан свеобухватни споразум о економском партнерству између Србије и УАЕ. Како пише "Параграф лекс", овај документ обухвата све области од значаја за економије обеју земаља и односи се не само на трговину робом и услугама него и промоцију развоја инвестиција. У делу који се тиче трговине дефинисано је неколико категорија либерализације робе, и то оне за које је предвиђено укидање царина даном ступања на снагу споразума, затим за робу за коју се "скидају" тарифе у периоду од три и пет година, као и за оне које су искључене из либерализације и за које су предвиђене царинске квоте. Споразум ступа на снагу месец дана након пријема обавештења којим стране обавештавају једна другу дипломатским путем да су испуњене њихове унутрашње законске процедуре које су неопходне за то. По завршеном процесу ратификације споразума, највероватније ће током следеће године бити неопходно доношење нове уредбе о усклађивању номенклатуре царинске тарифе за 2025, која ће транспарентно приказати преференцијалне стопе царине за увоз робе пореклом из УАЕ у Србију.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

НОВАК ЂОКОВИЋ ХАРА КИНОМ: Ево шта је зарадио победом над Коболијем