ЕНЕРГЕНТ БУДУћНОСТИ ШТИТИ ЖИВОТНУ СРЕДИНУ: Србија на путу обезбеђивања прописа да би могла да почне са производњом водоника

Е.Б.Т.

07. 10. 2024. у 12:11

СТРАТЕГИЈА водоника Србије је неопходна како би наша земља успешно спровела зелену енергетску транзицију. Његова израда је дефинисана у Нацрту Стратегије развоја енергетике Србије, о којој је јавна расправа недавно завршена. Тиме су створени правни предуслови за рад на овом документу, који би обезбедио законску регулативу нашој земљи да може да отпочне са производњом и коришћењем водоника, закључено је на седници Пословног удружења "Кластер за реализацију пројеката водоника".

ЕНЕРГЕНТ БУДУћНОСТИ ШТИТИ ЖИВОТНУ СРЕДИНУ: Србија на путу обезбеђивања прописа да би могла да почне са производњом водоника

Фото З. Јовановић

Чланице кластера, које предводи Машински факултет Универзитета у Београду, предложиће Министарству рударства и енергетике да у изради ове стратегије учествују домаће институције и потенцијални корисници, уз ангажовање овог удружења.

- Да би се употпунила законска регулатива у Србији потребно је одредити прописе и стандарде, у складу са стандардима Европске уније, који ће омогућити развој тржишта водоника и подстаћи повећање коришћења обновљивих извора енергије (ОИЕ) у циљу добијања зеленог водоника - рекао је др Владимир Поповић, декан Машинског факултета.

Он је нагласио значај примене водоника за декарбонизацију енергетског сектора и смањење коришћења фосилних горива, што ће допринети енергетској сигурности као и заштити животне средине.

СМАЊИВАЊЕ ЕМИСИЈЕ ЦО2

ДА би се се реализовала декарбонизација српске индустрије потребно је, између осталог, подржати увођење нових технологија на бази зеленог водоника у нафтној и петрохемијској индустрији, производњи вештачког ђубрива, гвожђа, цемента и другим индустријским гранама, као и увођење угљеничног уговора као инструмента за подршку трансформације индустрије, истичу чланице "Кластера за за реализацију пројеката водоника".

Једна од кључних препорука Нацрта водоничне стратегије јесте оснивање Националног савета за водоник, који би требало да формира Влада. То тело би доносило кључне одлуке у вези са водоничном транзицијом државе, и учествовало заједно са надлежним министарствима, у доношењу прописа. Чланице кластера сматрају да је поред представника Владе, јавних предузећа, потребно да у том телу буду и представници цивилног друштва, академске заједнице, релевантних међународних институција, привреде, удружења, као и истакнути појединци.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ДОКТОР КОШАРКЕ, НИКОЛА ЈОКИЋ: Србину нико раван у једном важном статистичком параметру