ШЉИВА ЗАСЛАДИЛА ГДЕ ЈЕ ЗАОБИШАО ГРАД: Стручњаци тврде да је принос нашег најпопуларнијег воћа мањи за петину
СРБИЈА је земља шљива, али ове године није свим произвођачима донела исто расположење. Јер, воћњаци које су заобишли град и мраз власницима су донели и пристојан род и добар квалитет. У неким деловима наше земље, шљивари су очајни јер им је род преполовљен, док у другим крајевима чекају добру бербу у једној од најбољих година. Једно је сигурно, неће фалити за производњу шљивовице.
Тако је у Осечини, крају најпознатијем по производњи шљиве, ситуација различита од села до села. Док неки произвођачи задовољно трљају руке, јер их је невреме заобилазило, други муку муче. За Александра Вилотића, воћара из села Драгијевица код Осечине, ова година је можда једна од бољих.
- Родило је баш добро и квалитет је одличан - каже Вилотић. - Код нас није било невремена, није било града, па смо очували воћњаке. Јесмо имали посла око одржавања, али то сви раде, само смо имали срећу да нас громови и град заобиђу. У суседном селу је град скинуо добар део рода. Берба ће почети за десетак дана и још када би нам пало мало кише било би одлично. Имаћемо род око три тоне по хектару. Већину рода продајем, а колике су откупне цене још не знамо тачно.
Ни Владан Благојевић, произвођач из Сврљига, није незадовољан овогодишњим родом. Каже да је почела берба чачанске лепотице и родне шљиве.
- Време је највише утицало на померање рокова за бербу одређених врста шљиве, јер смо са тим почели једно две недеље раније - каже Благојевић. - Шљиву најпре откупљују маркети и за килограм се сада плаћа од 40 до 45 динара, онда иде откуп за сечење и ту ће цена бити око 30 до 32 динара, а то углавном иде кондиторским произвођачима ван наше земље. Следи откуп за сушење и ту би залихе из прошлих година могле да направе проблем, али увек има фирми које их откупљују и суше. С обзиром на то да имам дестилерију, нећу продавати шљиву и планирам да од 400 тона шљиве испечем око 40.000 литара ракије.
С друге стране, воћари са територије општине Блаце су, како сами кажу, у великим проблемима. Већина очекује да ће им род бити преполовљен, јер је невреме похарало воћњаке. Берба раних сорти је почела и већина ће завршити у ракији.
- Ове раније сорте претходних година смо углавном сушили, међутим, сад је цена суве шљиве драстично пала и не могу да се покрију трошкови производње. Тако да ће то да оде у ракију, која може дуже да стоји - каже Момчило Јаћовић, воћар и власник сушаре из Блаца.
Стручњаци се слажу да је клима оставила генерално последице на шљиваре, а да ће род бити мањи за неких 20 одсто него ранијих година.
- Шљива је као и остало воће претрпела штете ове године због неповољних временских услова - каже Милан Простран, агроекономиста. - Најпре град, па мразеви, онда високе температуре смањиле су и род за неких 20 одсто. Шљива се не гаји у најсавременијим условима, као јабука, која се штити мрежама. Када је реч о сувој шљиви, она је раније махом одлазила за Русију, а сада нам је ту отворено и кинеско тржиште.
Жарко Галетин, агроекономски аналитичар истиче да су због временских непогода све касније воћарске сорте претрпеле велику штету.
- Уз шљиву, ту су и јабука и крушка које су добро осетиле последице велике суше, а у појединим крајевима и лед и мраз су додатно ударили на род. Колики ће бити приноси зависи од дела Србије, али мислим да ће то негде бити смањење од 20 одсто. Ова година ће због много сунчаних дана бити добра за печење ракије, јер је шљива слађа.
Сувих има и у залихама
ВОЋАРИ из Блаца кажу да берба стенлеја, најраспрострањеније сорте на овом подручју, почиње за две до три недеље, али стрепе да би она могла бити једна од најнеизвеснијих у последње време. Јер, истичу да је родило до 50 одсто мање него што у добрим годинама роди, а да је веома мало трговаца заинтересовано за откуп сувих шљива. У овом крају има више од 100 сушара, али због залиха из ранијих година, већина власника размишља да ли ће палити пећи и сушити шљиве. Још не знају колике ће бити откупне цене сувих плодова.
ТАЧНО НА ОВОМ МЕСТУ БИ МОГАО ПОЧЕТИ ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ: Путин га сматра својом територијом, НАТО трупе већ распоређене
ОВАЈ снегом прекривени гранични мост између две средњовековне тврђаве у делу Естоније где се говори руски, могао би бити место где ће започети трећи светски рат, пише Политико.
26. 12. 2024. у 08:55
ПОЈАВИЛА СЕ ШОК ТВРДЊА: "Руси су оборили авион у Казахстану, погледајте трагове експлозије на репу летелице"
АВИОН Азербејџан ерлајнса, који се 25. децембра срушио на путу за Русију, можда је оборен руском ракетом земља-ваздух, према извештајима руских медија који нису наклоњени Кремљу и руском председнику Владимиру Путину.
26. 12. 2024. у 07:44
А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, "кешираће" невероватне 35 милијарде долара
ПРОИЗВОДИЋЕ троструко више од 88.2 милијарде kWh, колики је пројектовани капацитет тренутно највеће хидроелектране на свету - "Три кланца" у централној Кини.
26. 12. 2024. у 14:37
Коментари (0)