ХРВАТСКА НЕПОУЗДАНА ЗА ТРАНЗИТ НАФТЕ: Сијарто оштро критиковао суседну земљу

Е.Б.Т.

02. 08. 2024. у 17:32

ХРВАТСКА једноставно није поуздана земља за транзит нафте, због тога што је подигла таксе пет пута више у односу на то колико су износиле просечне тржишне накнаде на почетку рата у Украјини у фебруару 2022. године.

ХРВАТСКА НЕПОУЗДАНА ЗА ТРАНЗИТ НАФТЕ: Сијарто оштро критиковао суседну земљу

Фото Shutterstock

Није поуздана, јер нису извршили инвестиције потребне за повећање капацитета нафтовода, а податке које дају о максималном капацитету нико никада није доказао.

Ове критике изнео је данас мађарски министар иностраних послова Петер Сијарто, након што је добио писмо потпредседника Европске комисије (ЕК) Валдиса Домбровскиса у којем је истакао да Мађарска и Словачка нису угрожене у снабдевању након што је Украјина увела санкције руском "Лукоилу" за испоруке преко "Дружбе", и да постоји још један нафтовод који иде кроз Хрватску преко којег могу да се снабдевају. Сијарто је оценио да ће обустављање испоруке руске сирове нафте преко Украјине оставити Мађарску и Словачку на "милост и немилост непоузданој транзитној земљи".

Овај хрватски нафтовод "Јанаф", који потпредседник ЕК препоручује Будимпешти, једини је пут којим се црно злато допрема и у нашу земљу. Да би обезбедила сигурност снабдевања и смањила зависност од Хрватске, Србија је 2022. донела одлуку о изградњи нафотовода од Новог Сада до мађарског Алђа који треба да нас повеже са "Дружбом" и омогући нови правац допремања нафте. У јесен те године усвојен је осми пакет санкција ЕУ против Русије, а Хрватска је онемогућила да Србија буде изузета од ембарга на увоз сирове нафте из Русије. С друге стране, Мађарска и Словачка су тада добиле изузеће, али оно се сада се крши.

Наша земља је изградњу нафтовода Србија - Мађарска прогласила пројектом од стратешког значаја. Планирано је да цевовод дужине 128 километара буде завршен до почетка специјализоване изложбе "Експо 2027". Након што је Украјина заврнула славину Будимпешти и Братислави, поставља се питање да ли је угрожена изградња нашег новог нафтовода. У Министарству енергетике истичу да се у овом тренутку не разматра могућност да се реализација пројекта заустави, а он је сада у фази израде просторне и техничке документације. Како објашњавају, посматра се као дугорочно важан, чији је економски век 40 година и који треба да допринесе диверсификацији извора снабдевања нафтом наше земље.

Сијарто је подсетио да су се Мађарска и Словачка обратиле Европској комисији пре недељу и по дана због одлуке Украјине да обустави транзит руске сирове нафте преко "Лукоила", чиме је угрожено сигурно снабдевање за те две земље. Он је рекао да писмо Домбровскиса, које је добио у чевртак, још једном доказује да Украјинци могу да раде шта год желе са земљама чланицама ЕУ, посебно ако су оне за мир и не испоручују оружје.

- Очигледно је коинциденција да је хрватски премијер у среду написао писмо председнику ЕК у којем рекламира нафтовод који пролази кроз Хрватску - навео је Сијарто.

Словачка и Мађарска су саопштиле да су престале да добијају нафту од свог кључног снабдевача "Лукоила" након што је Украјина прошлог месеца забранила транзит нафте те комапније нафтоводом "Дружба". Те две земље су се након тога обратиле ЕУ са захтевом да посредује у решењу тога проблема и да утиче на Украјину да дозволи транзит нафте.

БОНУС ВИДЕО - РУСКИ ТОП ГАН: Пилоти руске северне флоте изводе вежбе изнад Баренцовог мора

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve

Коментари (0)

ШТА РЕЋИ! НИЈЕ ВОЛЕЛА НОВАКА ЂОКОВИЋА, А САД... Реакција Ендијеве мајке све оставила у шоку (ФОТО)