ШОЉИЦА КАФЕ ПОСТАЛА ЛУКСУЗ: Кесица црног напитка поскупела од осам до 20 одсто
ОМИЉЕНИ напитак од 1. јула је скупљи на нашем тржишту од осам до 20 одсто. Тако је, на пример, цена кесице најтраженијих брендова традиционалне кафе од 200 грама виша за 30 до 50 динара. Међутим, трговци имају још одређених залиха, и ценовници нису промењени у свим радњама. Потрошачи треба да обрате пажњу, јер је тренутно разлика у редовним ценама велика и креће се по паковању од 10 до 60 динара.
Када је у питању акција, онда 200 грама кафе неких популарних брендова код појединих трговаца може да се нађе на снижењу и за 80 динара јефтиније у односу на оне који наплаћују по новим ценовницима. Тако исто паковање у једној радњи кошта 400, а у другој на акцији 320 динара. Или се кесица другог бренда код једног трговца на снижењу продаје за 300, а код другог његова редовна цена је 380 динара.
Иначе, у продавницама где су почели да важе нови ценовници кесица од 200 грама, која је раније коштала углавном 350 и 360 динара, сада се продаје за 390 и 400, а за брендове који су имали цену око 270, сада треба издвојити око 330 динара. Један мали приозвођач кафе није подизао своје цене и његово паковање се и даље продаје од 290 до 320 динара.
Подсетимо, у Србији се од 1. маја примењују нови износи акциза усклађени са годишњим износом потрошачких цена у 2023. години. Она за непржену кафу износи 108,06 динара по килограму, а за пржену 135,07 динара.
На берзама зрно кафе наставља да поскупљује, па се може очекивати да ће се тај тренд касније прелити и на малопродајне цене у нашој земљи. Како пише "Блумберг", фјучерси за робусту су порасли у четвртак док трговци прате нивое падавина у Вијетнаму, највећем светском произвођачу кафе, а све у јеку забринутости због потенцијално слабије производње.
Делови ове земље у југоисточној Азији вероватно ће имати довољно кише, која ће мало повећати влажност земљишта, мада су количине падавина прецењене. Топло и суво време које је сасушило велике области Вијетнама раније ове године оштетило је стабла кафе, што је изазвало забринутост за следећу жетву. Аналитичари "Блумберга" процењују да би цене кафе могле да падну ако би се временске прилике поправиле.
Цена сировог зрна кафе робуста у четвратак је порасла је за 2,8 одсто на 4,171 долар по тони на лондонској берзи, а јуче још за још 1,1 проценат на 4.210 долара.
Лане је у нашој земљи произведено око 16.943 тоне пржене кафе. Просечна потрошња овог производа по глави становника на годишњем нивоу у нашој земљи је око 4,4 килограма. У Србији има више од 480 прерађивача кафе, у које спадају и велике компаније и мале пржионице. Прошле године смо увезли око 27.467 тона непржене кафе у вредности од око 84,4 милиона евра.
ОД РАТА ДО КЛИМЕ
НА поскупљење зрна кафе утичу бројни фактори, а међу њима су слабији приноси, ратови, прекинуте трговачке руте, неповољни временски услови у југоисточној Азији и Јужној Америци, као и мањак радника.
СТИГЛА ПРВА ВЕЛИКА ПРОГНОЗА ЗА ПРОЛЕЋЕ: Европски стручњаци открили какво нас време очекује у марту, априлу и мају (МАПА)
СТРУЧЊАЦИ са сајта Severe Weather Europe објавили су прву дугорочну прогнозу за пролеће и открили какво време очекује Европу у марту, априлу и мају користећи два главна сезонска модела - ECMWF и UKMO.
20. 01. 2025. у 11:29
"НЕМА ВИШЕ МИРА" Немачки генерал дао алармантну изјаву о рату са Русијом
ВИШЕ нема мира између Русије и Немачке, рекао је генерал Бундесвера Андре Бодеман у интервјуу за БР24, преноси РИА Новости.
20. 01. 2025. у 12:50
РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)
КАКО се планета загрева, "Camp Century" - смештен на једној од најудаљенијих локација на Земљи, око 1.500 километара северно од Нука, главног града Гренланда - постао је предметом обновљеног интересовања и забринутости око тога колико ће дуго остати закопан.
19. 01. 2025. у 10:15
Коментари (0)