ЛУБЕНИЦЕ ЗБОГ ЦЕНЕ САМО НА КРИШКЕ: Бостан приспео две недеље раније него обично, добро и родио, али нису задовољни ни произвођачи ни купци

З. Рајић

01. 07. 2024. у 17:59

ДОМАЋЕ лубенице и диње су ове сезоне стигле на пијаце и у маркете раније него обично, јер су временске прилике погодовале да брже сазру.

ЛУБЕНИЦЕ ЗБОГ ЦЕНЕ САМО НА КРИШКЕ: Бостан приспео две недеље раније него обично, добро и родио, али нису задовољни ни произвођачи ни купци

Фото З. Р.

Произвођачи су задовољни и приносом и квалитетом, али не и откупним ценама, које су и до три пута ниже од оних по којима се бостан нуди потрошачима.

- Берба је почела око 20. јуна, две недеље пре него што је уобичајено, а сунчано време је допринело и да плодови буду слатки. Све лубенице у нашем селу су калемљене, што им је појачало отпорност, а ако лето буде топло, без великих жега, биће их за продају све до половине септембра, јер смо их садили у више етапа - каже Веселин Баруданов из Дероња, бачког села најчувенијег по узгоју бостана.

FOTO: Privatna arhiva

Веселин производи седам сорти лубеница на близу девет хектара и задовољан је првим приносима, који се крећу око 80 тона по хектару. Уз примену GlobalGAP стандарда квалитета и контроле, сав род продаје маркетима, по садашњој цени од 30 динара за килограм.

- То је врло ниска цена, а зараду нам одузима увознички лоби, који снабдева тржиште јефтиним неквалитетним лубеницама из Грчке и Албаније - негодује Баруданов.

Његов колега из Дероња Јован Марић продаје лубенице за 35 динара, а диње за 60 динара килограм, искључиво накупцима из Суботице, Куле, Вајске и Кљајићева, с којима има дугогодишњу сарадњу.

Пуно посла, мало берача

ПУНО посла, који траје од фебруара до краја септембра, као и мала добит због великих улагања, натерали су многе произвођаче у Дероњама да смање површине под бостаном, под којим је у селу сада укупно око 300, а било је више од 500 хектара.

- Разлог што сам за лубенице и диње преполовио њиву од четири јутра је и недостатак берача, јер је тешко обезбедити сезонце, иако је сатница 450 динара - каже Марић.

- Цене су пале за свега неколико дана, јер су на почетку бербе лубенице преузимане за 45 и 50, а диње за 70 динара. Било би добро кад би се откупне цене током већег дела сезоне задржале на садашњем нивоу - напомиње Марић.

Лубенице се у пиљарницама и маркетима, на пијацама и уличним тезгама продају по ценама од 70 па до чак 150 динара, а диње од 100 до 200 динара.

- Морају и накупци да зараде, јер имају велике трошкове за гориво и закуп продајних места, али ипак цене лубеница и диња морају бити ниже да би и људи са малим примањима могли да их купе целе, а не на кришке - закључује Марић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРИЧА О НАЈСТАРИЈЕМ СРПСКОМ КРСТУ КОЈИ ЖИВИ ПРЕКО 1.000 ГОДИНА: Преноси се са колена на колено и окупља људе све три вере (ВИДЕО)

ПРИЧА О НАЈСТАРИЈЕМ СРПСКОМ КРСТУ КОЈИ "ЖИВИ" ПРЕКО 1.000 ГОДИНА: Преноси се са колена на колено и окупља људе све три вере (ВИДЕО)

У НАЈНОВИЈЕМ пројекту "Новости" под називом "Другачије приче" доносимо вам ексклузивне снимке са планине Румије и причу о најстаријем српском крсту који породица Андровић из околине Бара чува више од 1.000 година.

02. 07. 2024. у 15:14

ХИТНА ПОРУКА ЛЕ ПЕНОВЕ: Макрон хоће да изврши административни државни удар

ХИТНА ПОРУКА ЛЕ ПЕНОВЕ: Макрон хоће да изврши административни државни удар

ЛИДЕРКА француске крајње деснице Марин ле Пен оптужила је данас француског председника Емануела Макрона да жури да именује највише званичнике, што она види, како је навела, као преотимање власти.

02. 07. 2024. у 14:14

Коментари (0)

ИСПРОБАЈТЕ ИКЕА КРЕАТИВ: Уз помоћ вештачке интелигенције и 3Д технологије креирајте свој идеални животни простор