Интервју Властимира Вуковића за Новости - У 2024. очекујемо постепен пад каматних стопа и повратак инфлације у границе циља
ПРЕМА предвиђањима, до повратка инфлације у границе циља, као и постепеног смањења каматних стопа могло би да дође од друге половине ове године. Међутим, с обзиром на то да тренутно сведочимо ескалацији вишегодишње поликризе – неизвесној геополитичкој ситуацији и последично и нестабилној цени енергената, све прогнозе би требало узети уз дозу резерве и умерен оптимизам. Ипак, надамо се и верујемо да ће 2024. бити година стабилизације и почетка економског опоравка.
Овако разговор за Новости почиње Властимир Вуковић, председник Извршног одбора НЛБ Комерцијалне банке и модератор једног од централних догађаја овогодишњег Копаоник бизнис форума – банкарског панела. Упитан да појасни шта ово конкретно значи за кретање еурибора, односно за актуелне кориснике стамбених кредита, као и оне који планирају да до некретнине дођу уз ову врсту позајмице, он је додао да су кризе и рецесије норма и да се понављају у одређеним временским интервалима.
„Просечан рок отплате стамбених кредита је 20 година, а то је дуг период испрекидан и растом и падом вредности еурибора. Због тога одлуку о дугорочним улагањима овог типа, не би требало доносити на основу тренутне ситуације. Препорука је да се сагледа шири хоризонт, уз пажљиву процену стварних потреба, али и могућности. Неспорно је да је претходни период протекао у знаку инфлације у свим сегментима, па и у банкарским производима. Међутим, иако су рате кредита скочиле, ренте су их вишеструко превазишле. Улагање у своју, а не туђу некретнину, по повољнијим условима, увек је рационалнији избор, наравно за оне грађане који имају могућност за овакву врсту инвестиције“, наводи Вуковић.
Шта то конкретно значи када говоримо о штедњи? Шта бисте грађанима препоручили на овом пољу?
Штедња у банци и даље је најсигурнија инвестиција, о чему најбоље сведочи податак да је у претходних пет година укупан износ штедних улога значајно растао, упркос глобалној неизвесности. Иако је штедња у еврима атрактивна, стабилност курса и одсуство опорезивања, динарску штедњу и даље чине исплативијом од девизне. Инвестициони фондови су такође већински у рукама банака, и самим тим су веома сигурни, док је један од најсофистициранијих видова улагања берза. НЛБ Комерцијална банка за ове сврхе нуди НЛБ Традер апликацију, као иновативно, поуздано и најповољније решење за трговање хартијама од вредности. Ипак, требало би имати на уму да се овај вид инвестирања препоручује смо људима који добро разумеју економију и трендове, јер берза није игра на срећу. Поред средстава, грађани увек могу да уложе своје време у стицање нових знања и вештина, али на крају дана, врста и начин улагања увек су нераскидиво повезани са ризиком који је неко спреман да преузме.
На Копаоник бизнис форуму сте изјавили да је претходна година протекла у знаку поликризе на глобалном нивоу? Како оцењујете ситуацију у Србији?
Прошла година поставила је пред нас бројне изазове – читав свет суочио се са геополитичким немирима, масовним миграцијама, енергетским и еколошким изазовима. Некада излоловани, монолитни фактори одједном су прерасли у бујицу промена које смо осетили на свим нивоима - од појединаца, преко компанија, па све до националних привреда. Међутим, Србија је у години за нама одржала стабилност економског окружења и пружила инвеститорима чврсту основу за раст и развој. Испоставило се да је време поликризе уједно било и време правих прилика за оне довољно одважне да се суоче са изазовима, али и наставе улагања у одрживу будућности - а Србија је једна од њих. Како би то и остала, година пред нама мора да протекне у знаку развоја и економског опоравка, довољно снажног да надјача ефекте поликризе. Као и до сада, банке ће у овом процесу играти кључну улогу.
На који начин банкарски сектор може да подржи тај опоравак у години пред нама?
У данашњем динамичном окружењу и улога банака доживљава суштинске промене. Традиционални банкарски модели суочавају се са изазовима све комплексније економске и друштвене реалности. Банке више нису само институције које чувају и позајмљују новац. Оне постају кључни актери у иновацијама, подржавајући предузетништво и прилагођавајући се новом дигиталном пејзажу. Док су ликвидност и капитализација и даље важни, банке морају да препознају потребу за еволуцијом, како би остале релевантне и ефикасне у новом динамичном окружењу. Због тога ће одржавање стабилности и подршка економском опоравку бити могући само уз трансформацију традиционалних модела, која ускоро неће бити питање избора, већ опстанка за банке.
Шта је са подршком и финансирањем инфраструктурних пројеката? Сви знамо колико су они важни за опоравак и даљи развој националне економије, па постоји бојазан како ће се више камате одразити на овај сегмент?
Као системски важна банка на тржишту Србије и чланица системски важне групације за читав регион НЛБ Групе, НЛБ Комерцијална банка има снажну мотивацију и капацитете да финансира инфраструктурне пројекте, који су покретач опоравка и развоја читаве националне привреде. То чинимо не само кроз директну подршку држави и финансирање ових пројеката, већ и кроз финансирање привреде, односно извођача и подизвођача који раде на реализацији тих пројеката. Само у претходној години подржали смо изградњу Дунавске магистрале и Обилазнице око Крагујевца у укупном износу од око 200 милиона евра.
Већина инфраструктурних пројеката у Србији је везана за варијабилну каматну стопу. Због тога су, са растом референтне каматне стопе, камате за њихово финансирање порасле. Међутим, попут стамбених, рочност ових кредита је такође дуга, и очекује да ће се привремено високе камате упросечити. Управо због тога је држава донела стратешку одлуку да настави са финансирањем инфраструктурних пројеката, односно да поднесе притисак виших каматних стопа на краћи рок од годину или две дана и сачека њихов постепени пад након тог периода.
До сада сте више пута спомињали да је НЛБ Комерцијална банка у потпуну трансформацију пословног модела ушла пре више од годину дана. Колико је ваша стратегија била успешна у једној веома изазовној години? Какве сте резултате остварили у 2023?
У 2023. години НЛБ Комерцијална банка је наставила снажан раст у свим кључним сегментима пословања и још једном остварила резултате далеко изнад тржишта, али и планова и предвиђања. Упоредо са скоком депозита од 320 милона евра, пласирали смо 1,4 милијарде евра нових кредита становништву и привреди. На тај начин, кредитни портфолио смо увећали за 223 милона евра, односно девет одсто, и остварили чак шест пута већи раст у односу тржишни просек. Уједно, одржали смо рекордно ниско учешће ненаплативих пласмана од 1,4 одсто, као доказ да је наша кредитна активност расла, али не на штету квалитета портфолија.
Међутим, оно што је за нас, можда и најважнији податак, иако се не налази у нашим пословним резултатима јесте донација од чак 300.000 евра за подршку породицама, деци и старијим суграђанима кроз одрживе пројекте и праксе, коју смо реализовали претходне године.
Резултати које смо остваили, потврда су да смо, чак и у изазовним и турбулентним условима на тржшту, остали поуздан ослонац грађанима у решавању важних животних питања и стратешки важан партнер читаве привреде. Тако смо одрживим и одговорним пословањем, које почива на дубоком познавању индустрије, још једном оправдали позицију лидера у поверењу као банка са највећим бројем активних клијената у Србији. Уз подршку наше матичне НЛБ Групе наставили смо да инвестирамо у тржиште на ком послујемо, и као системска и универзална банка, остали смо полуга финансијске стабилности читаве државе.
ВУЧИЋ УПУТИО НАЈХРАБРИЈЕ ПИТАЊЕ ЛИДЕРИМА 46 ЗЕМАЉА: Да ли вам је увек био важнији формални бирократски приступ или суштина?!
ПРЕДСЕДНИК Вучић у свом говору на самиту Европске политичке заједнице у Будимпешти поставио је храбро питање пред 46 европских лидера.
07. 11. 2024. у 16:03
НАЈЈАЧА СИЛА ЕВРОПЕ НА УДАРУ: Трамп већ запретио - "Платићете високу цену!"
ДОНАЛД Трамп изјавио је прошле недеље како ће Европска унија морати да плати "високу цену" јер није куповала довољно америчких извозних производа. Део европских економиста и банкара упозорава како би победа Доналда Трампа могла изазвати трговински рат који би затим "гурнуо економију еврозоне из спорог раста у потпуну рецесију".
06. 11. 2024. у 20:03 >> 20:04
НА ВЕНЧАЊУ САМ БИЛА НАЈТУЖНИЈА ЖЕНА: Ивана је открила невероватне тајне породице Трамп
У СВОЈОЈ књизи "Raising Trump", Ивана Трамп, прва супруга Доналда Трампа, поделила је фасцинантне приче о породици Трамп које ће вас засигурно изненадити – јер када Ивана одлучи да исприча све, она заиста исприча све.
07. 11. 2024. у 13:21
Коментари (0)