ГРЧКА ПОСТАЈЕ ВАЖАН ПАРТНЕР У ГАСНОМ СНАБДЕВАЊУ: Србија улаже у енергетску инфраструктуру више него икад (ФОТО)
МИНИСТАРКА рударства и енергетике Дубравка Ђедовић Хандановић изјавила је данас да ће се у наредних неколико година више него икада раније улагати у енергетску инфраструктуру која треба да омогући подстицај индустријализацији, раст животног стандарда и већу енергетску независности и сигурности.
Она је приликом представљања развојних пројеката у енергетици у Палати Србија, на Српско-грчком пословном форуму, казала да се у годинама испред нас, кормило српског енергетског сектора окреће ка инвестицијама које ће обликовати будућност не само енергетике, већ и привреде.
- То ће омогућити већу енергетску независност и сигурно снабдевање за наше грађане и компаније. Као што је потврђено у програму Скок у будућност - Србија 2027, који је недавно представио председник Александар Вучић. У наредних неколико година уложићемо више него икада раније у енергетску инфраструктуру, рекла је министарка.
Ђедовић Хандановић је указала и да се у гасном сектору, после завршетка интерконекције са Бугарском крајем прошле године, Србија физички повезала са изворима гаса из Каспијског региона и ЛНГ терминала у грчкој луци Александрополис.
Министарка је нагласила и да се планира изградња још два нова гасовода са Северном Македонијом и Румунијом, који ће бити завршени пре почетка специјализоване изложбе Експо 2027.
- Ови гасоводи ће омогућити снабдевање природним гасом додатном повезивањем на ТАП и ТАНАП, затим са терминала за течни природни гас у Александрополису, који се отвара у наредним недељама. Сви ти нови правци осим што ће донети диверсификацију извора снабдевања, ојачаће позицију Србије као транзитне земље, рекла је Ђедовић Хандановић.
Она је подсетила и да је циљ Србије до 2030. повећање удела обновљивих извора енергије (ОИЕ) на 45 одсто, као и проналазак решења за балансирање новим капацитетима из соларних и ветроелектрана.
- У програму Скок у будућност - Србија 2027. међу приоритетима су наведени и пројекти који ће дати одговор на ово важно питање, а то су реверзибилна хидроелектрана (РХЕ) Бистрица и потенцијална изградња РХЕ Ђердап 3, рекла је Ђедовић-Хандановић.
Према речима министарке, вредност пројекта изградње РХЕ Бистрица, снаге 650 МW, процењује се на око милијарду евра, а исту улогу, само са још већим капацитетима имаће пројекат РХЕ Ђердап 3, који са инсталисаном снагом од око минимум 1.800 МW представља значајан капацитет и у регионалним оквирима.
Реализацијом инвестиција из јавног и приватног сектора, како је истакла, до краја деценије, обезбедиће се на мрежи нових 3,4 GW електрана које користе енергију ветра и Сунца.
- То, између осталог, укључује електране на обновљивих извора које гради Електропривреда Србије (ЕПС), једног GW самобалансираних соларних електрана које представљају један од највећих пројеката у области ОИЕ у Европи, као и капацитете из ОИЕ које граде приватни инвеститори, рекла је Ђедовић Хандановић.
Како је навела, на првим аукцијама за тржишне премије из ОИЕ обезбеђена је изградња више од 700 МW зелених мегавата, од чега 425 МW у систему подстицаја, а план је да за три године кроз систем аукција буде обезбеђено нових 1.300 зелених МW.
Министарка је нагласила да је Србија у последњој деценији остварила значајне економске резултате, али да држава жели да искористи прилику и да до специјализоване изложбе 2027. године промени изглед земље, подстакне даљи раст БДП-а и унапреди енергетску независност и сигурност.
- Отворени смо за разговоре са свима који имају интересовање за учешће у развојним пројектима и верујем да постоји велики потенцијал да више сарађујемо у енергетском сектору са грчким партнерима, навела је Ђедовић Хандановић.
Министарка је истакла и да је развојна шанса Србије и рударство истичући да је наша земља изузетно богата критичним минералним ресурсима и сировинама међу којима су бор, литијум, цинк, никл... али да треба да имамо стратегију за развој тог сектора и да радимо на побољшању регулаторног оквира и закона из ове области.
Српско-грчки пословни форум је организовала Привредна комора Србије (ПКС) уз подршку Амбасаде Грчке у Београду и на њему присуствују представници 163 компаније. У привредној делегацији Грчке преовлађују компаније из енергетике, грађевинарства, прерађивачке индустрије, али и некретнина и банкарског сектора.
БОНУС ВИДЕО: ЗАЈЕДНО МОЖЕМО МНОГО ВИШЕ: Вучић на Српско-грчком пословном форуму
Препоручујемо
РОБНА РАЗМЕНА СА ГРЧКОМ ПОВЕЋАНА ЗА 120 ОДСТО: За 10 година 800 милиона евра (ФОТО)
12. 02. 2024. у 13:28
ХЛАДАН ТУШ ЗА ПРИШТИНУ: Мицотакис из Београда - Нећемо признати Косово
12. 02. 2024. у 11:42
ВУЧИЋ И МИЦОТАКИС НАКОН САСТАНКА: Србија чврсто на европском путу; Став Грчке према Косову непромењен (ФОТО/ВИДЕО)
12. 02. 2024. у 09:36 >> 12:17
ВУЧИЋ СА МИЦОТАКИСОМ: Срећан сам што могу да угостим великог пријатеља Србије
12. 02. 2024. у 07:42
МЕРКЕЛОВА ПРОГОВОРИЛА О ПУТИНУ: Једну ствар посебно истакла - "Имао је осећај за то"
БИВША немачка канцеларка Ангела Меркел описала је у својим мемоарима први сусрет са Доналдом Трампом, а такође је говорила о руском председнику Владимиру Путину и Украјини. Одломке из књиге објавили су немачки медији.
21. 11. 2024. у 11:45
РУСИЈА ПОСТАЛА ГЛАВНИ "ИГРАЧ" У ЕВРОПИ: Ово се десило први пут од пролећа 2022. године
РУСИЈА је у септембру први пут од пролећа 2022. постала главни снабдевач гасом Европске уније, преноси РИА Новости, позивајући се на податке Евростата.
21. 11. 2024. у 11:32
СУСРЕТ МЕРКЕЛОВЕ И ТРАМПА Питао је за Путина, а папа јој рекао: "Савијај, савијај, савијај - али осигурај да не пукне"
ДОБАР део одломака се односи на састанак који је имала са Трампом у Белој кући у марту 2017.
21. 11. 2024. у 17:17
Коментари (0)