ПЛАВО ГОРИВО ДО СРБИЈЕ И СА ГРЧКЕ ПЛАТФОРМЕ: ЛНГ терминал у Александрополису сутра почиње пробни рад

Е.Б.Т.

19. 01. 2024. у 13:33

НОВА грчка плутајућа платформа за складиштење и регасификацију у Александрополису примиће свој први брод са течним природним гасом (ЛНГ) 20. јануара. Очекује се да ће тада почети пробни рад овог терминала, који ће трајати шест до седам недеља. Како преносе медији у региону, из компаније "Гастрејд", која реализује овај пројекат, саопштили су да ће комерцијалне операције започети у првој недељи марта, уколико се током пуштања у рад не појаве проблеми. Србија је прошле године резервисала 300 милиона кубика гаса на овом ЛНГ терминалу.

ПЛАВО ГОРИВО ДО СРБИЈЕ И СА ГРЧКЕ ПЛАТФОРМЕ: ЛНГ терминал у Александрополису сутра почиње пробни рад

Фото: Министарство рударства и енергетике

Допремање овог енергента до наше земље омогућава интерконекција са Бугарском, чију градњу смо завршили почетком децембра. Поред руског гаса из гасовода "Балкански ток", Србија преко интерконекције Ниш-Димитровград-Софија може да се снабдева плавим горивом из различитих извора - из Азербејџана, одакле нам већ стижу одређене количине енергента, а моћи ће и из ЛНГ терминала у Александрополису када буде у функцији. Ова диверзификација доноси већу енергетску безбедност нашој земљи.

Спајањем ЛНГ платформе са подморским и копненим гасоводом, природни гас ће се испоручивати Грчком преносном систему и даље до крајњих потрошача у тој земљи, Бугарској, Румунији, Северној Македонији, Србији и до Молдавије и Украјине на исток, као и Мађарској и Словачкој на запад. Овај терминал ће имати капацитет регасификације од 5,5 милијарди кубних метара годишње. Грчки медији наводе да је 13 различитих компанија већ дугорочно резервисало 80 одсто капацитета.

Генерални директор "Србијагаса" Душан Бајатовић рекао је јуче за "Танјуг" да је потрошња гаса током протеклих празника била историјска. Он је истакао да је снабдевање стабилно и да овог енергента има довољно, као и да се његова цена за потрошаче неће мењати до 1. маја, када ће се направити пресек стања. Гас у нашу земљу стиже, како наводи, из Русије, а нешто долази и из Азербејџана.

- У складишту имамо довољно гаса, у Банатском Двору 380 милиона кубних метара, и у Мађарској још 200 милиона - истакао је Бајатовић. - Судећи према складиштима и преговорима, који функционишу и које имамо, ми заиста немамо ниједну бригу ни за индустрију, ни за становништво.

Он је нагласио да су финансије Србије добре, и да имамо преко 800 милиона кубних метара гаса плаћено. Једина мана "Србијагаса" је, како додаје, што у претходне две године нису успели да прикључе на систем све грађане и предузећа која су тражила прикључак.

- Проблем је немогућност набавке довољног броја мерних бројила из Европе, јер су смањили њихову производњу - објаснио је Бајатовић. - Поремећени су ланци снабдевања још од короне. Сада ћемо, надам се, имати домаће произвођаче, и замолили смо неке људе да неке ствари пробамо да произведемо у Србији.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)

РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)

КАКО се планета загрева, "Camp Century" - смештен на једној од најудаљенијих локација на Земљи, око 1.500 километара северно од Нука, главног града Гренланда - постао је предметом обновљеног интересовања и забринутости око тога колико ће дуго остати закопан.

19. 01. 2025. у 10:15

Коментари (0)

ДОТАКАО САМ ДНО И МОГАО САМ САМО НАПРЕД: Мбапе направио паметан потез