РУДНА БОГАТСТВА ТЕМЕЉ РАЗВОЈА: У производњи високотехнолошких уређаја кључни ресурси су критични материјали

Novosti online

07. 12. 2023. у 10:00

ГЛАВНУ улогу у глобалној борби за декарбонизацију друмског саобраћаја, имаће електрични аутомобили.

РУДНА БОГАТСТВА ТЕМЕЉ РАЗВОЈА: У производњи високотехнолошких уређаја кључни ресурси су критични материјали

Foto: Shutterstock

Процене Међународне агенције за енергетику показују да ће број возила на струју у свету са садашњих 17 милиона достићи невероватних 800 милиона до 2040. године, што би довело до смањења емисије CO2 из транспорта за чак 36 одсто.

За успех индустрије електричних возила, међутим, потребан је мултидисциплинарни приступ и сарадња између различитих сектора како би се осигурало одрживо снабдевање сировинама.

- Рударски стручњаци морају сарађивати са произвођачима батерија и возила и технолошким компанијама како би разумели захтеве тржишта, технолошке иновације и трендове потрошача - каже професор др Никола Лилић са Рударско-геолошког факултета. - Ово партнерство омогућава прилагођавање процеса експлоатације лежишта минералних сировина, како би се задовољиле специфичне потребе. Транспарентност у ланцу снабдевања, од експлоатације до производње возила, кључна је за изградњу поверења и подршке јавности.

Према његовим речима, индустрија е-мобилности мора да подржи одрживе праксе рударске индустрије улагањем у истраживање алтернативних материјала, рециклирање батерија и развој ефикаснијих технологија. Овакав приступ, како наглашава, не само да осигурава стабилно снабдевање сировинама, већ и доприноси смањењу еколошког отиска електричних возила.

- Рударски стручњаци и индустрија су кључни играчи, али сарадња са свим актерима у ланцу е-мобилности је неопходна за успешан развој одрживе производње електричних возила - истиче проф. Лилић. - Ово партнерство омогућава иновације, усклађивање са захтевима тржишта и постизање одрживости, што је најважније за будућност електричне мобилности. Многе компаније у сектору е-мобилности успостављају дугорочна партнерства с рударским компанијама како би осигурале одрживост и стабилност ланца снабдевања сировинама неопходним за производњу батерија за електричне аутомобиле.

Тако "Тесла" има дугорочне уговоре с компанијама које се баве експлоатацијом литијума. БМВ је међу компанијама које су се обавезале на еколошки прихватљиву набавку кобалта и литијума за своје батерије. "Форд мотор" је уложио у производњу кобалта у етичким и одрживим условима, с циљем да се осигура стабилно снабдевање компаније кобалтом за производњу батерија. "Фолксваген" је уложио у иницијативе које подржавају одрживост ланца снабдевања батеријама.

Професор Лилић истиче да су за производњу високотехнолошких уређаја, од електричних возила до обновљивих извора енергије, кључни ресурси критични материјали.

- Литијум, кобалт, ретке земље, графит неки су од ових критичних материјала - каже Лилић. - Србија има потенцијала у ланцу снабдевања критичним материјалима. Наша земља поседује значајне резерве руде литијума, бора, бакра. Ови подаци указују на потенцијал Србије да може да игра одређену улогу у глобалном ланцу снабдевања критичним минералним сировинама. Литијум, бакар и други ресурси представљају основу за развој високотехнолошких индустрија, попут производње батерија за електрична возила или обновљивих извора енергије.

Foto: Shutterstock

Зато, како сматра проф. Лилић, улагање у истраживање, експлоатацију и одрживе праксе у овим секторима може имати утицај на глобално снабдевање критичним материјалима.

- Кина је успоставила упориште у ланцима снабдевања литијумом широм света - каже Лилић. - Њихов утицај на ову све значајнију робу све више забрињава друге нације, посебно САД, где је проглашена "национална ванредна ситуација" у вези са снабдевањем 35 критичних минерала укључујући литијум, због стања америчке рударске индустрије и превелике зависности од страног увоза, углавном из Кине. И Европска унија је такође, додала литијум на своју листу стратешких минерала за које жели да успостави робусније ланце снабдевања. Европска комисија процењује да ће регион захтевати до 60 пута више литијума до 2050. него данас.

Упркос томе што је рударство неопходно, према њему је приметан негативан став у Србији. Лилић истиче да су ту најважнији транспарентност, одрживост и активна комуникација.

- Индустрија би требало да активно дели информације о својим операцијама, утицајима на околину и мерама које предузима како би смањила негативне ефекте - каже Лилић. - Отвореност према локалним заједницама и редовна комуникација о плановимa, ефикасније коришћење ресурса и развој технологија које минимизирају отпад могу бити пресудни у изградњи позитивног имиџа. Усаглашавање с највишим стандардима заштите животне средине, транспарентност у ланцу снабдевања и сарадња са регулаторима кључни су за стварање поверења. Кризу и негативан став према рударству, нису изазвали рудари већ је то последица актуелних политичких кретања. Рударство је политизовано, па су за његов "опоравак" најпре потребни деполитизација и престанак коришћења рударства за политичка поткусуривања између такмаца на политичкој сцени. Када се дође до тога, онда ће се лако повратити углед и поверење које је рударство у Србији увек имало.

Дефицит капацитета у порасту

Производни капацитети литијума у 2021. износили су скоро 520.000 тона еквивалента литијум-карбоната, најчешће коришћеног литијумског производа за батерије, док се годишња потражња произвођача батерија процењује на 300.000 тона еквивалента литијум-карбоната - каже Лилић. - Ако тренутна динамика развоја рударских пројеката остане непромењена, дефицит капацитета ће почети да расте и достићи ће готово 820.000 тона 2028. године, када се процењује да ће потражња за литијум-карбонатом порасти на 2,8 милиона тона. Према Америчком геолошком заводу глобално је 2019. било око 80 милиона тона идентификованих резерви. Ово је готово 30 одсто више у односу на стање из 2018. У САД је 6,8 милиона тона(мт), а у другим земљама укупно 73 мт - највише у Боливији - 21 мт и у Аргентини - 17 мг. Русија и Србија имају по једну мегатону.

Технологије смањују штетне емисије

Одрживо рударство је свеобухватан приступ експлоатацији минералних сировина која тежи да минимизира негативне утицаје на животну средину, подржава друштвени развој и обезбеђује економску одрживост - каже Лилић. - Централна тачка одрживог рударства је смањење негативног утицаја на животну средину. То укључује примену технологија које смањују емисију штетних гасова, управљање отпадом, контролу загађења воде и земљишта, као и ревитализацију и рекултивацију рударских подручја.

Подршка локалним економијама

Поштовање људских права, инклузивност и транспарентност у комуникацији са становништвом су од велике важности - наглашава проф. Лилић. - Економски аспект одрживог рударства подразумева стварање дугорочне економске користи за локалне заједнице. То укључује подршку локалним економијама кроз запошљавање, инфраструктурне пројекте и успостављање стабилних економских токова који омогућавају дугорочни просперитет. Сарадња између владе, индустрије, цивилног друштва и академског сектора игра кључну улогу у промовисању одрживог рударства.

M-23-50-4259

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ АТАЦМС КОЈИМ ЋЕ УКРАЈИНА УДАРИТИ НА РУСИЈУ? Америчка ракета има домет 300 км, користи се за гађање ових циљева

ШТА ЈЕ АТАЦМС КОЈИМ ЋЕ УКРАЈИНА УДАРИТИ НА РУСИЈУ? Америчка ракета има домет 300 км, користи се за гађање ових циљева

АДМИНИСТРАЦИЈА америчког председника Џозефа Бајдена укинула је данас ограничења која су досад Украјини блокирала употребу америчког оружја за нападе дубоко на руску територију.

17. 11. 2024. у 19:48

ТЕРАЛИ СУ МЕ ДА РАДИМ ЈУТАРЊИ ПРОГРАМ, НАСИЛНО - ПО КАЗНИ: Оливера Ковачевић о каријери на РТС-у

"ТЕРАЛИ СУ МЕ ДА РАДИМ ЈУТАРЊИ ПРОГРАМ, НАСИЛНО - ПО КАЗНИ": Оливера Ковачевић о каријери на РТС-у

ВОДИТЕЉКА Оливера Ковачевић је о својим почецима, изазовима у послу, о томе зашто понекад пожели да буде викиншка ратница, као и о свему што јој даје снагу и инспирацију.

17. 11. 2024. у 09:28

Коментари (0)

СРБИН МУ ПРОМЕНИО ЖИВОТ! Новак Ђоковић је изговорио само седам речи и Ник Кирјос од тада више није исти човек