СРБИ И МАЂАРИ ОДЛУЧНО ПРОТИВ БУГАРСКОГ РЕКЕТА: Министри Мали и Сијарто оштро реаговали на увођење драстичних такса за транзит руског гаса

Е. Б. Т.

19. 10. 2023. у 12:45

ОДЛУКА Бугарске да уведе порез на руски гас, који се испоручује преко ње­не територије, корак је усмерен против Мађар­ске и Србије. Ова но­ва бугарска регулатива угрожава безбедно снаб­девање енергијом у те две земље. То су у заједнич­ком саопштењу истакли потпредседник српске Владе и министар фи­нансија Синиша Мали и мађарски министар трго­вине Петер Сијарто.

СРБИ И МАЂАРИ ОДЛУЧНО ПРОТИВ БУГАРСКОГ РЕКЕТА: Министри Мали и Сијарто оштро реаговали на увођење драстичних такса за транзит руског гаса

Синиша Мали и Петер Сијарто, Фото АП

- Европска унија није увела санкције на испо­руке природног гаса из Русије, те је аргумента­ција бугарског премије­ра у потпуности нетачна - истиче се у саопштењу. - Ова одлука подрива европску солидарност и угрожава енергетску безбедност, како земље чланице Европске уније, тако и земље кандидата. Мађарска и Србија ће усагласити своје ставове и на адекватан начин од­говорити на ову контрo­верзну одлуку Бугарске.

Бугарска је увела нову, огромну таксу за пренос и транзит руског гаса преко своје територије, односно гасоводом "Тур­ски ток", којим плаво го­риво стиже у нашу земљу и Мађарску. За испоруку једног мегават-сата, што је око 100 кубних мета­ра, наш сусед је прописао накнаду од 20 лева, од­носно од 10,2 евра. Како је раније изјавио Вучић, то би Србији драстично подигло цену гаса за до­датних 100 евра за 1.000 кубика. У Министарству енергетике су истакли да ће држава учинити све да грађани ни на који начин не буду погођени.

Према речима Воји­слава Вулетића, председ­ник Скупштине Удруже­ња за гас Србије, одлука Бугарске је политичка.

- Неко је тражио од њих да донесу ту одлуку - ка­же Вулетић. - Као што су Американци уништили "Јужни ток", сада опет покушавају да праве про­блеме. Питање је да ли ће то уопште моћи да се ре­ализује. Постоје дугороч­ни уговори, који могу да се мењају само под усло­вима који су дефиниса­ни у самом уговору, а не одлуком парламента. Ми имамо уговор са "Гаспро­мом" колико плаћамо гас. Транзитну таксу не би требало ми да плаћа­мо, него руска страна.

Синиша Мали и Петер Сијарто, Фото АП

Како бугарски медији преносе, нова накнада за "Турски ток" је седам до осам пута већа од сада­шње. Та земља очекује да би на тај начин могла да обезбеди 1,2 милијарде евра годишње. Према са­знањима листа "Капитал", такса је уведена на инси­стирање Министарства финансија, односно ми­нистра Асена Василева, али су је одобрили сви у владајућој већини. Они преносе и оцену дирек­тора у Центру за проуча­вање демократије Мар­тина Владимирова, који сматра да одлука делује прилично контроверзно, јер се заправо ради о на­метању додатне дажбине коју није одобрила ЕУ у целини.

- Ми као држава чла­ница немамо право да намећемо такве додатне увозне накнаде - каже Владимиров. - С друге стране, додатно опоре­зивање транзита крши уговор о комерцијалном преносу са "Гаспромом" и МЕТ-ом, који је закључен дугорочно по одређеној цени. Влада се, вероватно, нада да се, пошто је реч о акцији против "Гаспрома" и Русије, Европска ко­мисија неће противити, а "Гаспром" се неће усу­дити да заустави транзит као контрамеру, како не би угрозио споразуме са Србијом и Мађарском за снабдевање гасом.

Јуче су стигла увера­вања бугарског министра Василева да гас за потро­шаче у те две земље неће поскупети.

- Намет је у потпуности у складу са циљевима ЕУ о смањењу зависности од руских фосилних горива - рекао је Василев. - По­што је већина "Гаспро­мових" уговора одређена на месту испоруке, мало је вероватно да ће намет утицати на цене гаса, он ће само смањити "Га­спромов" профит.

Како "Капитал" наво­ди, учесници на тржишту гаса коментаришу да би та мера могла да скине Бугарску са карте гаса као транзитне земље, као и да ова накнада заправо користи ЛНГ пројектима у Грчкој и обилазним пу­тевима ка средњој Евро­пи, преко Македоније и Албаније.

Вучић: Складишта дупке пуна

ПРЕДСЕДНИК Александар Вучић јуче је указао да је сада потребно да се обрати пажња на решавање проблема, односно на подизање таксе за руски гас.

- Ми и Мађари смо реаговали заједничким саопштењем, Синиша Мали је потписао решење са Сијартом, Орбан и ја смо одобрили - рекао је Вучић. - Чудне ствари се дешавају, гас опет скаче, нафта опет скаче. Имамо ре­зерве гаса 700 милиона кубних метара. Ако нам неко заврне доток гаса онда смо опет у проблему. Али, боље смо се спремили него већина других. Имамо податке колики су њихови складиштни капацитети у Европи попу­њени, наши су у земљи попуњени 100 одсто и готово 100 одсто онога што смо изнајмили у Мађарској.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (1)

ОДРЖИВ НАЧИН ЖИВОТА: Водич ка бољој будућности