СРБИ И МАЂАРИ ОДЛУЧНО ПРОТИВ БУГАРСКОГ РЕКЕТА: Министри Мали и Сијарто оштро реаговали на увођење драстичних такса за транзит руског гаса
ОДЛУКА Бугарске да уведе порез на руски гас, који се испоручује преко њене територије, корак је усмерен против Мађарске и Србије. Ова нова бугарска регулатива угрожава безбедно снабдевање енергијом у те две земље. То су у заједничком саопштењу истакли потпредседник српске Владе и министар финансија Синиша Мали и мађарски министар трговине Петер Сијарто.
- Европска унија није увела санкције на испоруке природног гаса из Русије, те је аргументација бугарског премијера у потпуности нетачна - истиче се у саопштењу. - Ова одлука подрива европску солидарност и угрожава енергетску безбедност, како земље чланице Европске уније, тако и земље кандидата. Мађарска и Србија ће усагласити своје ставове и на адекватан начин одговорити на ову контрoверзну одлуку Бугарске.
Бугарска је увела нову, огромну таксу за пренос и транзит руског гаса преко своје територије, односно гасоводом "Турски ток", којим плаво гориво стиже у нашу земљу и Мађарску. За испоруку једног мегават-сата, што је око 100 кубних метара, наш сусед је прописао накнаду од 20 лева, односно од 10,2 евра. Како је раније изјавио Вучић, то би Србији драстично подигло цену гаса за додатних 100 евра за 1.000 кубика. У Министарству енергетике су истакли да ће држава учинити све да грађани ни на који начин не буду погођени.
Према речима Војислава Вулетића, председник Скупштине Удружења за гас Србије, одлука Бугарске је политичка.
- Неко је тражио од њих да донесу ту одлуку - каже Вулетић. - Као што су Американци уништили "Јужни ток", сада опет покушавају да праве проблеме. Питање је да ли ће то уопште моћи да се реализује. Постоје дугорочни уговори, који могу да се мењају само под условима који су дефинисани у самом уговору, а не одлуком парламента. Ми имамо уговор са "Гаспромом" колико плаћамо гас. Транзитну таксу не би требало ми да плаћамо, него руска страна.
Како бугарски медији преносе, нова накнада за "Турски ток" је седам до осам пута већа од садашње. Та земља очекује да би на тај начин могла да обезбеди 1,2 милијарде евра годишње. Према сазнањима листа "Капитал", такса је уведена на инсистирање Министарства финансија, односно министра Асена Василева, али су је одобрили сви у владајућој већини. Они преносе и оцену директора у Центру за проучавање демократије Мартина Владимирова, који сматра да одлука делује прилично контроверзно, јер се заправо ради о наметању додатне дажбине коју није одобрила ЕУ у целини.
- Ми као држава чланица немамо право да намећемо такве додатне увозне накнаде - каже Владимиров. - С друге стране, додатно опорезивање транзита крши уговор о комерцијалном преносу са "Гаспромом" и МЕТ-ом, који је закључен дугорочно по одређеној цени. Влада се, вероватно, нада да се, пошто је реч о акцији против "Гаспрома" и Русије, Европска комисија неће противити, а "Гаспром" се неће усудити да заустави транзит као контрамеру, како не би угрозио споразуме са Србијом и Мађарском за снабдевање гасом.
Јуче су стигла уверавања бугарског министра Василева да гас за потрошаче у те две земље неће поскупети.
- Намет је у потпуности у складу са циљевима ЕУ о смањењу зависности од руских фосилних горива - рекао је Василев. - Пошто је већина "Гаспромових" уговора одређена на месту испоруке, мало је вероватно да ће намет утицати на цене гаса, он ће само смањити "Гаспромов" профит.
Како "Капитал" наводи, учесници на тржишту гаса коментаришу да би та мера могла да скине Бугарску са карте гаса као транзитне земље, као и да ова накнада заправо користи ЛНГ пројектима у Грчкој и обилазним путевима ка средњој Европи, преко Македоније и Албаније.
Вучић: Складишта дупке пуна
ПРЕДСЕДНИК Александар Вучић јуче је указао да је сада потребно да се обрати пажња на решавање проблема, односно на подизање таксе за руски гас.
- Ми и Мађари смо реаговали заједничким саопштењем, Синиша Мали је потписао решење са Сијартом, Орбан и ја смо одобрили - рекао је Вучић. - Чудне ствари се дешавају, гас опет скаче, нафта опет скаче. Имамо резерве гаса 700 милиона кубних метара. Ако нам неко заврне доток гаса онда смо опет у проблему. Али, боље смо се спремили него већина других. Имамо податке колики су њихови складиштни капацитети у Европи попуњени, наши су у земљи попуњени 100 одсто и готово 100 одсто онога што смо изнајмили у Мађарској.
Препоручујемо
ДИНАМИЧНА САРАДЊА: Извоз руског гаса у Кину ове године ће забележити нови рекорд
19. 10. 2023. у 09:24
НОВЕ СВЕТСКЕ СИЛЕ УКЉУЧИЛЕ СЕ У СУКОБ У УКРАЈИНИ: "Две на страни Путина, две жестоко против Руса"
СУМЊЕ у подршку САД Украјини у случају победе Доналда Трампа на председничким изборима мучиле су све оне којима је циљ да се Кијев обрани од руске агресије. Трамп је победио и тек треба видети у ком ће смеру кренути његова политика, али сва та дешавања засенила су други важан однос у том, ионако компликованом, односу.
22. 11. 2024. у 09:14
РУСИЈА ПОСТАЛА ГЛАВНИ "ИГРАЧ" У ЕВРОПИ: Ово се десило први пут од пролећа 2022. године
РУСИЈА је у септембру први пут од пролећа 2022. постала главни снабдевач гасом Европске уније, преноси РИА Новости, позивајући се на податке Евростата.
21. 11. 2024. у 11:32
ДЕСИЛО СЕ ЧУДО: Кренули да му искључе сина са апарата, отац УЛЕТЕО СА ПИШТОЉЕМ у болницу (ВИДЕО)
ЛЕКАРИ су рекли да за њега више нема наде и наложили су да се искључи с апарата за одржавање виталних функција, али то његов отац није могао да дозволи, упркос томе што се младићева мајка, Пикерингова бивша супруга, сагласила са докторима.
21. 11. 2024. у 15:31
Коментари (1)