БЛУМБЕРГ УПОЗОРАВА: Шест разлога који рецесију у САД чине неизбежном

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

02. 10. 2023. у 19:02

ГОДИНА у којој је инфлација била ниска, у којој је радних места било довољно, и у којој су потрошачи наставили да троше, оснажила је уверење да ће америчка економија избећи рецесију, пише "Блумберг".

БЛУМБЕРГ УПОЗОРАВА: Шест разлога који рецесију у САД чине неизбежном

Фото: Танјуг/АП

Међутим, постоје знаци који рецесију чине неизбежном, попут штрајка у аутомобилској индустрији, све мање штедње и растућих цена нафте, који, већ крајем ове године, рецесију у САД чине извесном.

Када сви очекују "меко слетање", треба се припремити за "тврдо приземљење". То је лекција новије економске историје. Заправо, већ постоје алармантни знакови који најављују рецесију у САД. Тако је током протекле четири деценије било пре сваке кризе.

Прогнозе такозваног меког слетања увек претходе рецесији. "Највероватнији исход је да ће економија кренути ка 'меком слетању'", предвиђала је у октобру 2007. тадашња председница ФЕД-а Сан Франциска Џенет Јелен. То је било само два месеца пре него што је почела највећа криза у САД у скоријој историји. Јеленова није била усамљена у свом оптимизму.

ПАД ЈЕ НА ВИДИКУ

Зашто је економистима тешко да предвиде рецесију? Обично се претпоставља да ће се постојеће тенденције наставити, а то је линеарни процес. Рецесије су, међутим, нелинеарни догађаји.

Један од примера је незапосленост, што је кључно за здравље привреде. Најновија прогноза ФЕД-а је да ће стопа незапослености порасти са 3,8 одсто у 2023, на 4,1 одсто у 2024. години.

Оптимисти, који предвиђају "меко слетање", истичу да су акције ове године стајале добро. Међутим, за делове привреде који су битни за изазивање рецесије, што се пре свега односи на тржиште рада, заостајање је дуже и обично траје од 18 до 24 месеца.

То значи да се цена повећања каматних стопа ФЕД-а, које износе 525 базних поена од почетка 2022, неће осетити барем до краја ове године, или све до почетка 2024. Још је прерано да кажемо да је америчка економија пребродила олују. Осим тога, ФЕД је у својим најновијим пројекцијама наговестио још једно повећање каматних стопа.

Укратко, када погледамо показатеље, пад је већ на видику. Међу алармантним знацима упозорења су штрајкови у аутомобилској индустрији, који су се у петак проширили на три велике америчке аутомобилске компаније, и сада обухвата 25.000 радника.

Један од разлога за рецесију су и студентски кредити. Милиони Американаца ће овог месеца поново почети да отплаћују студентске кредите, након што је истекло замрзавање због пандемије.

Пораст цена сирове нафте, који погађа свако домаћинство, један је од неколико поузданих показатеља да ће доћи до рецесије. Цене нафте су, са најнижих вредности током лета, скочиле за скоро 25 долара, на 95 долара по барелу.

(рт.рс)

БОНУС ВИДЕО - РУСКА ПАЦИФИЧКА ФЛОТА: Извођење вежбе одбране Северног морског пута

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

МОЖЕ ДА БУДЕ У ПРВИХ 10 НА СВЕТУ“: Велике речи славне тенисерке о Српкињи