У ЧИЈОЈ СЕ МАРЖИ КРИЈУ ПОСКУПЉЕЊА: Трговински удео прихода од 20 до 45 одсто у зависности од врсте робе

С. Б.

28. 08. 2023. у 11:14

ТРГОВЦИ у своју одбрану износе податак о просечној стопи нето добити у њиховој бранши и поручују да је знатно мања него код осталих учесника у ланцу снадбевања. Струка не искључује могућност да би детаљна анализа могла да открије уска грла у некој од карика тог низа, али је чињеница да се стопа трговинских маржи у Србији повећава. У могућност да продајни ланци својевољно послушају апел гувернерке НБС Јоргованке Табаковић и смање удео своје зараде, мало ко верује.

У ЧИЈОЈ СЕ МАРЖИ КРИЈУ ПОСКУПЉЕЊА: Трговински удео прихода од 20 до 45 одсто у зависности од врсте робе

Foto: Shutterstock

Гувернерка Јоргованка Табаковић недавно је истакла да су марже све веће и да има простора за њихово смањење. То повећање кумулативно износи два процента прихода од продаје робе. Пре четири године марже су обезбеђивале 24,8 одсто прихода трговина. Прошле године од њих је стигло 26,8 процената.

- То је апсолутно аларм за реаговање - сматра Вељко Мијушковић, доцент на Економском факултету. - Неконтролисан раст малопродајних цена имао је и има вишеструке негативне последице по националну економију. Са једне стране, драстично утиче на смањење животног стандарда грађана јер се цене основних намирница константно повећавају, али и негативно делује на инфлаторна кретања поред других фактора који на то једнако утичу. Тренутно трговинске марже у Србији на мало, у ланцима хипермаркета, крећу се у распону од 20 до 45 одсто. Најнижа маржа је 12, а највиша близу 50 одсто. По правилу, што је роба луксузнија и маржа је већа, па може да иде и више од 100 одсто на набавну цену. Последично, сектор трговине на мало и велико је у 2022. години забележио највећи позитиван нето резултат, како показују подаци АПР. Добитак од чак 215 милијарди динара и био је већи за 26,4 процентна поена него у претходној години.

Да су се значајно повећале цене у малопродаји, додаје Мијушковић, илуструје и чињеница да се примарни произвођачи највише жале и буне на откупну вредност њихових производа - воћа, млека и меса.

- Става сам да трговачки ланци неће добровољно реаговати на овај крајње смислен апел гувернерке, већ да је потребно увести системске мере које ће овај проблем решити или бар свести на минимално могући - каже Мијушковић. - На почетку решавања овог комплексног проблема потребно је спровести детаљну анализу ценовне структуре у целом ланцу снабдевања за све категорије артикала да би се утврдило тачно колико која карика додаје на вредности и за колико процентуално повећава финалну продајну цену. Може се десити да анализа покаже да постоје одређена уска грла, попут лоше организоване логистике, која доприносе непотребном порасту цена. Након тога могуће је применити један од два механизма. Лимитирање трговинских маржи унапред или увођење обавезе плаћања екстрапрофита. Други механизам неће одмах решити проблеме грађана. Верујем да је први механизам бољи и тренутно неопходан.

Комисија проверава корпу

КОМИСИЈА за заштиту конкуренције започела је анализу тржишта основних намирница.

- Како је Комисија уочила да је дошло до раста цена, пре свега основних прехрамбених намирница из потрошачке корпе, почетком ове године започела је секторску анализу стања конкуренције тржишта која је још увек у току - чули смо у Комисији. - Тржишта изабраних основних прехрамбених производа обухватају њихове произвођаче, прерађиваче, увознике, трговину на велико и на мало од којих се прикупљају подаци за анализу како би се оценило стање конкуренције и односи учесника на тим тржиштима. Како је велики број учесника на тржишту, неопходно је време за прикупљање података као и њихову анализу.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve
СРАМНЕ РЕЧИ АНГЕЛЕ МЕРКЕЛ У МЕМОАРИМА: Ево шта је написала о бомбардовању Србије, ратовима и Западном Балкану

СРАМНЕ РЕЧИ АНГЕЛЕ МЕРКЕЛ У МЕМОАРИМА: Ево шта је написала о бомбардовању Србије, ратовима и Западном Балкану

СА МНОГО помпе, у књижаре су стигли мемоари бивше немачке канцеларке Ангеле Меркел под насловом „Слобода“. У њима се на неколико места спомињу Србија и Западни Балкан.

26. 11. 2024. у 17:09

ПУТИНОВ НОВИ САВЕЗНИК? Ко је потенцијални румунски председник - НАТО ракетни штит назива СРАМОТОМ, диви се Мађарској

ПУТИНОВ НОВИ САВЕЗНИК? Ко је потенцијални румунски председник - НАТО ракетни штит назива СРАМОТОМ, диви се Мађарској

НЕЗАВИСНИ ултрадесничарски кандидат на председничким изборима у Румунији Калин Ђорђеску освојио је највише гласова у првом кругу и највећи је фаворит за победу у другом кругу, у који ће највероватније ићи са Еленом Ласчони испред партије "Save Romania Union" (УСР).

25. 11. 2024. у 15:22

Коментари (0)

ЗАЈЕДНО ПРОТИВ НАСИЉА НАД ЖЕНАМА: Фондација Меридиан и српски клубови послали снажну поруку (ВИДЕО)