ХРВАТСКА РАТНИ ПРОФИТЕР, ДРАСТИЧНО ПОДИГЛА ТАКСЕ ЗА ИСПОРУКУ НАФТЕ: Нови нафтовод смањује зависност Србије од њих

Е.Б.Талијан

07. 07. 2023. у 16:22

MAЂАРСКИ министар спољних послова Петер Сијарто оштро је критиковао понашање Хрватске као транспортне руте за допремање енергената у регион. Он је указао да је та земља подигла транзитне накнаде за испоруку нафте које су сада четири пута више од тржишне цене и оценио да није часно остваривати велику добит у време рата. Осим путем "Дружбе", црно злато до МОЛ-ових рафинерија у Мађарској и Словачкој, стиже и хрватским нафтоводом "Јанаф". Ова траса је, такође, једини пут којим се сирова нафта допрема у Србију.

ХРВАТСКА РАТНИ ПРОФИТЕР, ДРАСТИЧНО ПОДИГЛА ТАКСЕ ЗА ИСПОРУКУ НАФТЕ: Нови нафтовод смањује зависност Србије од њих

Фото Shutterstock

До краја 2022. године НИС је "Јанафу" плаћао 48 милиона евра годишње за транспорт 3,2 милиона тона нафте. Лане у децембру је склопљен нови двогодишњи уговор, али од надлежних нисмо добили одговор колико сада износи транзитна накнада. "Фајненшел тајмс" је још крајем октобра 2022. године писао да је "Јанаф" повећао цене транспорта и да је њихов профит скочио. Од тада је приход ове хрватске државне компаније наставио да се увећава. Према подацима за први квартал ове године, "Јанаф" је остварио укупан приход од 35,8 милиона евра, што је близу 40 одсто више у односу на исти период лане.

Подсетимо, ЕУ, земље Г7 и њихови савезници увели су лане у децембру забрану увоза руске нафте која стиже морским путем, и ограничили цену на 60 долара по барелу. Још један ембарго којим се забрањује скоро сав увоз нафтних деривата, као и ограничавање њихове цене, почео је да се примењује од 5. фебруара ове године.

Хрватска је, прошле године, почетком октобра, захтевала да се заустави допремање руске нафте Србији преко "Јанафа" у оквиру пакета санкција који је ступио на снагу 1. децембра. Српски државни врх је тада оценио да то представља отворени акт непријатељства и увођење санкција нашој земљи, а не Русији. Након тога је председник Србије Александар Вучић саопштио одлуку да Србија гради нафтовод са Мађарском и да започне диверсификацију и добављача и траса за снабдевање енергентима. Он је тада оценио да се Хрватска показала као непоуздан добављач и да је наша држава разумела поруку.

Споразум о изградњи нафтовода између Србије и Мађарске, којим ће руска нафта преко "Дружбе" стизати до српских потрошача, потписан је прошлог месеца. Процењена вредност српског дела новог нафтовода је 157 милиона евра. Његов капацитет је 5,5 милиона тона нафте годишње. Ово је изузетно значајан, један од стратешких пројеката у области снабдевања наше земље овим енергентом. Стручњаци оцењују да ће то обезбедити још један правац допремања нафте, сигурност снабдевања, и омогућити да Србија не зависи више од Хрватске. Осим тога, сматрају и да је исплативо поредећи цену изградње нафтовода и годишње транспортне накнаде за испоруку преко "Јанафа".

Сијарто је у уторак оценио да превисоке хрватске транзитне таксе за енергенте отежавају диверсификацију набавке и снабдевање Мађарске и Словачке.

- Хрватска је подигла транзитне накнаде које су сада четири пута више од тржишне цене - истакао је Сијарто. - Мислимо да није часно остваривати велику добит у време рата, поготово ако мере доводе у опасност енергетску сигурност других земаља.

Он је зато затражио од ЕУ да за годину дана продужи изузеће од санкција, мађарској енергетској групи МОЛ и словачкој рафинерији "Словнафт", чланици групације, што би омогућило да извози у Чешку производе добијене прерадом руске нафте која стиже "Дружбом". Сијарто је истакао да ће његова земља наставити сарадњу са Русијом у областима које не потпадају под санкције ЕУ, јер је то у националном интересу, посебно у енергетској безбедности.

- Желео бих јасно и гласно да кажем да Мађарска има сопствени интерес да одржи своју вишедеценијску енергетску сарадњу са Русијом - нагласио је Сијарто. - Мађарска истовремено настоји да диверсификује сопствене ресурсе.

Европска унија настоји да натера Мађарску да комплетну набавку преусмери на "Јанаф". То показује писање хрватских медија. Прошле године, крајем маја, када се очекивало да ће, након што се 1. децембра уведу санкције на увоз руске нафте, Мађарској и Словачкој бити дозвољено још неко време да се снабдевају путем "Дружбе" из Русије, њихови медији су преносили да за то постоји услов. Те две земље, како су наводили, морају учинити све да набавку нафте преусмере преко "Јанафа", односно Хрватске. Њихови медији су ликовали што мађарски премијер Виктор Орбан није успео да одбрани ставове против ембарга на руску нафту, тврдећи да "Јанаф" нема довољно капацитета за транспорт и према Мађарској.

РУСКО-САУДИЈСКА САРАДЊА СНАЖНА

НОВО смањење производње нафте које су у понедељак договорили највећи светски извозници Саудијска Арабија и Русија, доказ је снажног тимског рада између Ријада и Москве, изјавио је саудијски министар енергетике принц Абдулазиз бин Салман. Ројтерс преноси да је ОПЕК плус, група чланица Организације држава произвођача нафте (ОПЕК) и њихови савезници, укључујући и Русију, који производе око 40 одсто светске сирове нафте, неколико пута смањила производњу од новембра прошле године. Британска агенција оцењује да тај потез није имао жељени ефекат, јер је цена нафте и даље нижа од 80 до 100 долара, колико је чланицама 0ПЕК плус потребно да би избалансирале своје буџет. С друге стране, како наводе, ОПЕК тврди да они немају конкретну цену на коју циљају, односно да им је једини циљ избалансирано тржиште које ће задовољити потребе и произвођача и потрошача. САД, највећи произвођач нафте изван формата ОПЕК плус, више пута су позвале на повећање производње и критиковале су Саудијску Арабију због сарадње са Русијом. Ријад је такве захтеве одбијао, а принц Абдулазиз је у среду рекао да су са Русијом договорена нова смањења производње, која су показала да они који сумњају у руско-саудијску сарадњу нису у праву.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

ЖЕЉКУ САМ МОЗАК ИСПРАО Вељко открио како васпитава децу и шта их прво учи

"ЖЕЉКУ САМ МОЗАК ИСПРАО" Вељко открио како васпитава децу и шта их прво учи

БОКСЕР Вељко Ражнатовић и његова супруга Богдана у мају месецу добили су трећег сина коме су дали име Исаија, а неодољиви дечак мења се из дана у дан, окружен браћом Крстаном и Жељком.

14. 12. 2024. у 20:04

Коментари (0)

АЛТА ЗА ДЕЧЈЕ ОСМЕХЕ: Пакетићи донели радост малишанима из Дома „Колевка”