САД ЈЕ ВРЕМЕ ЗА НАБАВКУ ОГРЕВА: Појефтинили и пелет и дрво - ово су цене
ПЕЛЕТ је значајно појефтинио на српском тржишту, а потражња за њим је од почетка марта драстично скочила. На стовариштима кажу да је његова цена нижа за 7.000 до 10.000 динара по тони, и продаје се од 30.500 до 36.000 динара.
Грађани су на време кренули да се припремају за наредну зиму, посебно имајући у виду проблеме који су пратили снабдевање тим огревом током ове грејне сезоне. И познаваоци прилика на тржишту и трговци указују да је сада право време за набавку пелета и истичу да га има довољно. Власник једног београдског стоваришта, Саша Петровић, каже да цена тог огрева више неће падати.
- Од почетка марта је велики одзив за куповину пелета - каже за "Новости" Петровић. - Већ месец и по дана цена је нижа за 7.000 до 10.000 динара по тони и кошта од 30.500 до 36.000 по тони. Неће доћи до још једног појефтињења. Уколико од маја буде поскупела струја за привреду као што се најављује, то ће повећати трошкове производње и онда се може очекивати да ће да порасте и цена пелета.
Он наводи да на нашем тржишту тренутно, осим из српских компанија, овог огрева има и увезеног из Црне Горе и Хрватске. Необично је да је тај пелет из региона мало јефтинији, за око пет одсто, у односу на домаћи. Разлог је, вероватно, што су код њих трошкови производње нижи.
- Тржиште је добро снабдевено пелетом, у понуди имамо 15 врста - каже наш саговорник. - Савет је да ко има довољно новца сада купи огрев, али грађани то већ знају и купују.
Како истиче, може се пазарити за готовину, преко рачуна или на картицу, али не и на одложено. И професор Шумарског факултета Бранко Главоњић саветује потрошаче да сада крену у набавку огрева и да не чекају октобар. Он истиче да се најјефтинији пелет налази у великим градовима, док су цене на стовариштима у унутрашњости нешто више, јер има мање трговаца који нуде овај огрев.
- И огревно дрво је појефтинило, али значајно мање него пелет - каже Главоњић. - У Београду кошта око 10.000 динара, а у унутрашњости се креће од 7.500 динара до 10.000 динара. То је појефтињење од 700 до 1.200 динара, зависи све од региона. Сада имамо парадоксалну ситуацију да су цене пелета у великим градовима ниже, а огревног дрвета више, а у унутрашњости је обрнуто.
Како објашњава, један од разлога зашто дрво спорије појефтињује је што га на стовариштима још има из периода када је набавка била скупља, а и потражња индустрије за овом сировином је изузетно висока. Сада произвођачи могу да бирају коме ће продати дрво. Он истиче и да су фабрике пелета сада изузетно оптерећене залихама и да извоз иде отежано јер је цела Европа крцата тим огревом.
КОД "СРБИЈАШУМА" ДРВО 5.269
ГРАЂАНИ ће ове године моћи да купе огревно дрво директно од "Србијашума" по цени од 5.269 динара за кубик, што је знатно повољнија цена него на многим стовариштима. Како истичу из тог јавног предузећа, потрошачи могу да буду мирни, јер огрева има довољно и не постоји ниједан разлог да буде скупо као прошле године. "Србијашуме" и Савез пензионера Србије, који заступа интересе 169 удружења пензионера, потписали су споразум о сарадњи.
- Ми ћемо настојати да у што краћем року одговоримо, као што смо и претходних година успевали, на све захтеве, бар што се тиче пензионера, инвалида и ратних бораца - истакао је в. д. директора ЈП "Србијашуме". - Биће довољно и за фабрике пелета. Време нам иде наруку. Мало је април кренуо како не ваља, али су прва три месеца, што се тиче производње, међу најјачима од када постоји јавно предузеће.
Подсетимо, ове грејне сезоне владала је права помама за пелетом. Лане у октобру је код појединих трговаца достигао рекордну цифру од 48.000, а од августа до новембра га је било мање у понуди на нашем тржишту. У том периоду и касније закључно са јануаром, на снази је била и владина уредба о ограничењу цене тог огрева на 38.000 динара, као и забрана извоза, чему су се противили произвођачи. У новембру је дошло до значајног пада тражње и гомилања пелета и код произвођача и на стовариштима.
МУКЕ ЗА ПУТИНА ЗБОГ СУ-57: "Боље би му било да се не петља са Западом изван Украјине"
НАКОН готово три године рата у Украјини, ескалација иностраних санкција наметнутих руској индустрији коначно има приметан утицај на напоре Москве за модернизацију, пише британски Телеграф.
28. 11. 2024. у 08:08
(МАПА) РУСИ НАПРЕДУЈУ У ТОРЕЦКУ: Огласио се Пушилин, жестоке борбе воде се за град (ВИДЕО)
ЈЕДИНИЦЕ руске војске напредују у Дзержинску (украјински назив за Торецк), јавио је на Телеграм каналу шеф ДНР Денис Пушилин.
24. 11. 2024. у 18:59
'АЈТЕ, МОЛИМ ВАС! Наша глумица се огласила због напада на Слободу: "Уозбиљите се"
АНА Франић пружила је подршку пријатељици и колегиници!
28. 11. 2024. у 08:31
Коментари (1)