МУКЕ ЗА ПУТИНА ЗБОГ СУ-57: "Боље би му било да се не петља са Западом изван Украјине"
НАКОН готово три године рата у Украјини, ескалација иностраних санкција наметнутих руској индустрији коначно има приметан утицај на напоре Москве за модернизацију, пише британски Телеграф.
Тако руски произвођач авиона United Aircraft Corporation (UAC) муку мучи с набавком кључних компоненти стране производње за једини тип невидљивог ловца руских ваздушних снага - Сухој Су-57 - познат и под НАТО ознаком Фелон.
Муку муче, али не да не успевају. Начини на које UAC долази до потребних компоненти говоре о трајној снази Русије док се рат наставља. Ипак, они такође упућују на нерешене проблеме у набавци руског оружја - ради се о слабостима које би руски противници још увек могли да искористе како би извршили додатан притисак на руске оружане снаге, наводи у својој анализи за британски Телеграф редовни аналитичар Форбса Дејвид Акс.
Компоненте обухваћене санкцијама - укључујући микрочипове и матичне плоче - део су МППУ-50, немачког уређаја за калибрацију двомоторног, суперсоничног радара Су-57. Немачка је Русији забранила директан увоз уређаја, што је натерало Русе да потраже заобилазна решења, што они и успевају, према документима до којих је дошла украјинска аналитичка група Фронтелиџенс инсајт.
- Ови делови могу се једноставно купити онлајн и испоручити у Русију преко трећих земаља - објашњава Фронтелиџенс. Санкционисани делови могу се пронаћи у разним производима произведеним у Немачкој, Сједињеним Државама, Јапану, Индији и Кини, установила је група.
Главобоља за Вашингтон
Американци су очито свесни проблема. Тамошња влада је 30. октобра увела нове санкције за 400 субјеката, укључујући неке у Кини и Индији. Циљ је да се омета "избегавање санкција и циљати субјекте у више трећих земаља", објаснио је амерички Стејт департмент. Ипак, то није савршено решење... Делови за МППУ-50 налазе се у превише других производа произведених у превише других земаља, укључујући и неке без јасне војне намене.
- Наш тим процењује да се готово све те компоненте користе у цивилној електроници и електроници с двојном наменом, што чини веома тешким, ако не и немогућим, да се спречи да их Русија набави.
Међутим, напор који руски менаџери морају да улажу у набавку микрочипова и матичних плоча има за последицу снажно успоравање производње Су-57 и подизање цене овог авиона. Кремљ је 2019. потписао уговор за првих 76 борбено спремних Су-57. Цена је, како се чини, око 50 милиона долара "по комаду".
Ипак, док амерички произвођач борбених авиона "Локид Мартин" производи више од 150 невидљивих борбених авиона Ф-35 лајтнинг годишње за купце широм света, УАЦ се бори да произведе нешто више од десет Су-57 за руске ваздушне снаге. Компанија је испоручила првих 10 Су-57 2022. и њих 11 прошле године, док су ове године испоручили тек неколико.
У међувремену су руске ваздушне снаге у несрећама изгубиле два Су-57 - један од 10 тестних модела и један серијски стандардни примерак. У нападу украјинске беспилотне летелице на руски Државни центар за испитивања лета Ахтубинск у јужној Русији, овог лета је уништен најмање још један Су-57 на земљи.
Могуће је да је, готово 15 година након првог лета Су-57, у служби тек нешто више од 30 ових летелица, од којих су трећина тестни модели. То никако није пуно, поготово с обзиром на то да је Су-57 једини руски авиони пете генерације у служби, пише Телеграф. Локид Мартин у међувремену је испоручио више од 1000 Ф-35 пете генерације невидљивих борбених авиона САД и њиховим савезницима, а ту је и више од 180 старијих, али још снажнијих Ф-22 раптора у америчким ваздушним снагама.
Путин у лошој позицији?
Акс сматра да би председнику Русије Владимиру Путину стога било паметно да се не петља са ширим Западом изван Украјине - готово је сигурно, наводи, да би изгубио ваздушни рат, а искуство из Ирака и Либије указује на то да након што изгубите небо од западних ваздушних сила, ваша копнена војска не преживљава још дуго.
Кад се то остави по страни, ипак је јасно да стране санкције против УАЦ и сличних руских произвођача оружја не функционишу савршено, али делују довољно добро да барем успоре модернизацију руских ваздушних снага. И, што је можда још важније за противнике руске агресије, нема доказа да је УАЦ успео да произведе МППУ-50 успостављањем локалне производње.
- Стварност је да је производња модерног оружја у Русији готово немогућа без западних компоненти - закључује Фронтелиџенс инсајт.
Додатне санкције можда неће успети у потпуности да зауставе УАЦ-ову набавку кључних чипова и матичних плоча, али би могле додатно да је коче и ометају, и на тај начин поставе још препрека за ефикансу производњу Су-57.
- То су лоше вести за УАЦ, руско ваздухопловство и руску ваздушну кампању у Украјини. Ако у Москви постоји било какав разлог за оптимизам, то је да је новоизабрани амерички председник Доналд Трамп, који је ступио на дужност у јануару, критиковао подршку САД Украјини – и могао би да оконча многе од најштетнијих санкција једним потезом оловке - закључује Акс.
Препоручујемо
МУКЕ ЗА ПУТИНА ЗБОГ СУ-57: "Боље би му било да се не петља са Западом изван Украјине"
НАКОН готово три године рата у Украјини, ескалација иностраних санкција наметнутих руској индустрији коначно има приметан утицај на напоре Москве за модернизацију, пише британски Телеграф.
28. 11. 2024. у 08:08
(МАПА) РУСИ НАПРЕДУЈУ У ТОРЕЦКУ: Огласио се Пушилин, жестоке борбе воде се за град (ВИДЕО)
ЈЕДИНИЦЕ руске војске напредују у Дзержинску (украјински назив за Торецк), јавио је на Телеграм каналу шеф ДНР Денис Пушилин.
24. 11. 2024. у 18:59
'АЈТЕ, МОЛИМ ВАС! Наша глумица се огласила због напада на Слободу: "Уозбиљите се"
АНА Франић пружила је подршку пријатељици и колегиници!
28. 11. 2024. у 08:31
Коментари (0)