СВЕТСКА БАНКА: Србија урадила сјајан посао

Novosti online

06. 03. 2023. у 16:56

ГЛАВНИ економиста у Светској банци Гил Индермит изјавио је да би 2023. могла да буде трећа најгора нерецесиона година у свету од 1990.

СВЕТСКА БАНКА: Србија урадила сјајан посао

Фото ЕПА

Међутим, Србија је одрадила сјајан посао како би одржала макроекономску стабилност, казао је Индермит.

Индермит је, као специјални гост овогодишњег Копаоник бизнис форума, у обраћању навео да ни 2024. година неће бити много боља у свету, али да Србија може доста тога да уради како би била спремна за све изазове.

- Србија је одрадила сјајан посао да одржи макроекономску стабилност, а сада је најпотребнији раст, ако дође до повећања приватних инвестиција, тако да је неопходно да се више послује него икад - истакао је он.

Цењени стручњак Светске банке је рекао да је заљубљен у Србију и да су се Срби показали као прави домаћини и дивни људи.

"Било је проблема у прошлости, иако су изгледи тешки за економије у развоју, ипак, има добрих вести", навео је Индермит.

Каже да ће, према проценама СБ, глобална економија остати слаба, као и да ће Европа у светској економији бити најслабија карика и да све указује да ће бити низак економски раст у земљама, као што су Немачка и Турска, које су важан економски партнер Србије.

- Макроекономска стабилност је предуслов за напредак и треба ограничити потрошњу јавних средстава, одржати низак ниво јавног дуга. Друго, приватни сектор треба да предводи економију, а не држава. Да би се то десило, важно је да се повећају економске слободе за приватне компаније. Такође, када се одлучује о јавним улагањима треба да се руководи критеријумима који подржавају приватне компаније - навео је он.

Ово је велики хаос и морамо да тражимо и велике кривце. Направљене су три велике политичке грешке, које су проузроковале САД, Кина и Еврозона. У САД је то био резултат погрешне процене инфлације, у Кини погрешне процене вируса, а у Европи погрешне процене у области енергетске транзиције, навео је стручњак СБ.

Како је рекао, тржишта у настајању плаћају, ипак, највећу цену и платиће највише иако нису претерано користили фискалне и монетарне подстицаје, већ су узимали кредите од међународних институција, зависе од економије. Сматра да, ипак, постоји простор за оптимизам, пошто инфлација опада у већини земаља, што значи да би ће и раст каматних стопа почети да успорава, а Кина се вратила назад на тржиште.

- Јако је тешко избећи закључак да је Европа најслабија тачка у светској економији. Тај закључак је очигледан јер инфлација расте, као и реалне каматне стопе. Еврозона у јануару опште неће имати раст, мислили смо да ће избећи рецесију или ће раст бити веома слаб, јер идаље Европу оптерећују избеглице, расту цене хране и вештачких ђубрива, и има још доста ризика.

Идермит је казао да ће Европа много теже проћи кроз све ово од САД и Кине, због њене монетарне политике.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve

Коментари (0)

ЗА НАШУ ЗЕМЉУ УВЕК ИМАМ МОТИВАЦИЈУ: Алекса Аврамовић блиста после пласмана на Евробаскет