КРИЗА СЕ ИЗ НЕМАЧКЕ СЛИВА У СРБИЈУ: Најјача привреда Европе успорава, хемијска индустрија најављује отпуштања
ПРИВРЕДА Немачке успорава, а додатни ударац јој стиже од хемијских фабрика које најављују отпуштање радника и пребацивање инвестиција у друге конкурентије земље, попут САД. Разлог за то је поскупљење енергената, јер више нема повољног руског гаса, који је чинио више од половине укупног увоза плавог горива у тој земљи, пре почетка сукоба у Украјини.
Немачка је наше главно извозно тржиште и све што се догађа на њему, по систему спојених судова утиче и на Србију. Њихов пад потражње смањује могућност нашег извоза. Тако би могло да се деси да и без санкција, којима нам Запад прети уколико не прихватимо европски предлог за решавање питања Косова и Метохије, дође до повлачења немачких инвестиција, а у најгорем сценарију и затварања њихових фабрика.
Како пише "Блумберг", будући да тренутно нема изгледа да се увоз руског гаса настави, прогнозе за немачке хемијске компаније, фирме за производњу стакла и грађевинског материјала, где гас и струја могу да чине трећину трошкова, остају суморне. Готово половина хемијских компанија у Немачкој је најавила резове. Пад цена гаса, према оцени ове америчке комапније, није довољан да Немцима сачува послове у фабрикама. Велике компаније, укључујући BASF, Lanxess, Dou, припремају се да отпусте хиљаде радника и пребаце инвестиције из те земље, јер не очекују да ће Берлин бити у стању да обезбеди енергенте који су им потребни по ценама приближним онима које су некада плаћали за руски гас.
Помоћник директора Сектора за стратешке анализе у ПКС, Бојан Станић, каже да до значајнијих проблема за немачку привреду може доћи наредне зиме, јер су током ове олакшавајућа околност били повољни временски услови и мања тражња Кине за гасом, што им је омогућило да набаве потребне количине тог енергента.
- У Немачкој успорава привреда и већ бележимо пад прерађивачке индустрије у Србији још од септембра - каже Станић. - Компаније у нашој земљи су укључене у добављачке ланце за Немачку. Пласирање на то тржиште сировина, компоненти, полупроизвода које овде правимо, зависи од њихове потражње. Када у Немачкој падне тражња, то смањује могућност нашег извоза.
Може се очекивати да ће се сужавати простор наших наших компанија да извозе на немачко тржиште, посебно зато што, како каже Станић, долази до даљег успоравања привреде у овој години, и неизвесно је шта ће бити током наредне зиме што се тиче временских прилике, ситуације у Украјини, потражње Кине за енергентима. Фирме у Србији, које су укључене у добављачке ланце за Немачку, углавном су у секторима металске и ауто-индустрије.
Говорећи о одласку компанија из Немачке, наш саговорник указује да је већ дошло до делимичног сељења капитала из ЕУ ка САД.
- Америка је обезбедила велике пакете подстицаја, јер хоће да смањи зависност своје привреде од дугачких ланаца снабдевања - објашњава Станић. - Одлазак великих немачких компанија био би додатни ударац за њихову привреду. У односу на Србију, потенцијално би могло да дође до повлачења њихових инвестиција на овом простору, а екстреман сценарио би био да овде затворе фабрике уколико им се то више не исплати.
ПРЕВИСОКЕ ЦЕНЕ ЕНЕРГЕНАТА
ЧАК и након недавног пада цена гаса, немачке цене енергената остају знатно више него у конкурентским производним зонама у САД и Азији, пише "Блумберг". Хемијска гигант BASF у октобру је најавио да ће уштедети 500 милиона евра затварањем радних места и пребацивања производње из земље. Иако су цене енергената пале за 40 одсто од тада, компанија је остала при свом ставу. Истраживање немачког хемијског удружења VCI крајем јануара показало је да скоро половина хемијских компанија планира да смањи инвестиције у Немачкој ове године због трошкова енергената. Истовремено, индустријска предузећа доживљавају пад потражње због глобалног економског успоравања. Неке компаније разматрају потпуно затварање.
ОШТРА ПОРУКА СА ЗАПАДА: Зеленски је преварант и марионета, крвави вазал западних елита
ВЛАДИМИР Зеленски, који је постао вазал Запада, почео је као марионета украјинског олигарха Игора Коломојског, навео је ирски новинар Чеј Боуз.
24. 11. 2024. у 17:59
(МАПА) РУСИ НАПРЕДУЈУ У ТОРЕЦКУ: Огласио се Пушилин, жестоке борбе воде се за град (ВИДЕО)
ЈЕДИНИЦЕ руске војске напредују у Дзержинску (украјински назив за Торецк), јавио је на Телеграм каналу шеф ДНР Денис Пушилин.
24. 11. 2024. у 18:59
"И ЗЕМУНЦИ СУ ГА СЕ ПЛАШИЛИ": Како је Бели постао Звер - прича о Сретку Калинићу
"КАЛИНИЋ је био звер од човека. Заправо, звер је блага реч" - рекао је тада Багзи, након чега је Калинић којег су чланови клана до тада ословљавали са "Бели" добио надимак "Звер".
24. 11. 2024. у 11:09
Коментари (2)