ИСТОЧНА СРБИЈА КАО ЕЛДОРАДО: Где је пронађено једно од највећих налазишта руде злата на планети

Е. Б. ТАЛИЈАН

25. 01. 2023. у 08:00

У СРБИЈИ је пронађено налазиште злата које, према прелиминарним истраживањима, спада у сто највећих на свету.

ИСТОЧНА СРБИЈА КАО ЕЛДОРАДО: Где је пронађено једно од највећих налазишта руде злата на планети

Фото Shutterstock

Ова изјава председника Србије Александра Вучић покренула је нагађања где се налази то место. Вучић је у понедељак рекао да још не може да открива тачну локацију, коју за сада знају само он и премијерка Ана Брнабић. Стручној јавности је познато да се највеће количине злата налазе у источној Србији и да су у том делу наше земље тренутно најинтензивнија истраживања.

- Ту се злато налази као пратећа сировина у лежиштима бакра - каже заменик директора Геолошког завода Србије Предраг Мијатовић.

- То је у оквиру Тимочко-магматског комплекса и најинтензивнија истраживања су на потезу Мајданпек-Бор и југоисточно од Бора ка зони Доње Невље, на граници са Бугарском.

Почетком јануара Вучић је казао да су у две најсиромашније општине на југоистоку Србије откривена налазишта злата и калцијум-карбоната и обелоданио да је калцит нађен у Гаџином Хану. У међувремену је мултинационална компанија Dundee Precious Metals INC са седиштем у Канади саопштила да је на локалитету Чока Ракита, у општини Жагубица, пронађено богато лежиште злата, чија је запремина прелиминарно одређена на 10 милиона кубних метара.

С обзиром на то да се Жагубица налази на истоку Србије, могло би се претпоставити да то није налазиште о којем је почетком месеца говорио председник истичући да је локација на југоистоку Србије. У геолошким круговима није познато која компанија је пронашла тако богато будуће лежиште злата. Како Мијатовић наводи, уколико елаборат о резервама ради сама фирма, а не ангажује неког са стране, онда је мало људи упознато са резултатима истраживања. Он указује да на југоистоку наше земље има око 30 локација на којима стране компаније истражују злато.

- Око 90 одсто истражних права у том делу Србије укључује злато у комбинацији са бакром, сребром, оловом или цинком - наводи за "Новости" Мијатовић. - То је углавном на подручју општина Босилеград, Трговиште, Сурдулица, источних делова општине Врање, Црна Трава, а јужно у Медвеђи и Лебану.

Према његовим речима, Србија има значајне резерве злата, а према последњим проценама Геолошког завода, на постојећим налазиштима има 250 тона, а на потенцијалним 150 тона. После најновијих открића, као што је Чукару Пеки, како додаје, грубо се може проценити да наша земља има резрве од око 500 тона.

- Од тог злата у руди, после прераде праве се златне полуге или инвестиционо злато - указује Мијатовић.

- Уколико се настави овим темпом експлоатације, биће потребно неколико векова да сво то злато буде прерађено.

Наша држава ће лити полуге, Фото АП

Према подацима Министарства и енергетике злато се тренутно истражује на више од 80 локација у Србији и то углавном раде стране компаније. Проналазак нових количина рудних резерви злата, бакра и других минералних сировина има велики значај за нашу земљу.

- Нови рударски објекат доприноси запошљавању одређеног броја рудара, инжењера, геолога, технолога - наводи Мијатовић.

- Ту је увек ангажовано од 100 људи па навише, у зависности о коликом лежишту се ради.

Држава има вишеструке користи од истраживања до саме експлоатације, јер за сваки од тих процеса одређена накнада иде у буџет. Затим, производи се сировина и она се наплаћује, а свеж новац улази у државну касу и преко пореза.

Буџет приходује, како додаје, и од рудне ренте која се убира на сировину која се експлоатише. Такође, у фази истраживања, све фирме које истражују плаћају накнаду по квадратном километру за простор на коме то обављају.

Фото Shutterstock

ЕКСПАНЗИЈА РУДАРСТВА У СВЕТУ

РУДАРСТВО је у експанзији не само у Србији, него и у свету - истиче заменик директора Геолошког завода Предраг Мијатовић.

- На недавном састанку свих европских геолошких институција у Бриселу изнети су подаци да се у свету тренутно улаже 1,8 трилиона долара у рударство. У Европи се инвестира 73,7 милијарди евра за око 100 пројеката у различитим фазама. Предлаже се да се у наредном периоду та цифра повећа на 100 милијарди евра.

Он наводи да се најпознатији рудник злата налази у Јужној Африци и то због величине лежиште и најдубље експлоатације, веће од три километра.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
УКРАЈИНА У РАТ ПОСЛАЛА РОБОТЕ БЕЗ ИЈЕДНОГ ЧОВЕКА: Битка добила неочекивани исход (ВИДЕО)

УКРАЈИНА У РАТ ПОСЛАЛА РОБОТЕ БЕЗ ИЈЕДНОГ ЧОВЕКА: Битка добила неочекивани исход (ВИДЕО)

БРИГАДА Украјинске националне гарде известила је о успешном нападу у коме су учествовали само роботи - од копнених робота наоружаних митраљезима до летелица борбених дронова. Ови роботи су напали руске положаје у Харковској области, на северу Украјине, и - победили.

27. 12. 2024. у 09:04

ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа

ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа

РУМУНСКИ радарски системи открили су синоћ мали летећи објекат, за који се сумња да је дрон, који је ушао у национални ваздушни простор до шест километара у југоисточном округу Тулчеа, саопштило је министарство одбране Румуније.

27. 12. 2024. у 09:23

Коментари (10)

КАД ИЗГУБИ ФИНАЛЕ СКОЧИО БИХ СА 60. СПРАТА: Тренер Данила Медведева ипак оптимиста, циља на нову велику титулу