ЗАШТИТА ОД ЛАЖНИХ СНИЖЕЊА И У СРБИЈИ? У ЕУ нова правила током попуста спречавају обмањивање потрошача

Е. Б. Т.

12. 01. 2023. у 08:30

ГРАЂАНИ у Србији могли би у току ове године да добију већи ниво заштите од лажних снижења.

ЗАШТИТА ОД ЛАЖНИХ СНИЖЕЊА И У СРБИЈИ? У ЕУ нова правила током попуста спречавају обмањивање потрошача

Фото М. Лабудовић

У Европској унији су половином прошле године усвојили нова правила за истицање цена током попуста да би спречили обмањивање потрошача о износу попуста.

Како кажу у Националној организацији потрошача (НОПС) очекује се да се наша земља до краја 2023. усклади са поглављем 28 које обухвата и политику заштите потрошача, што би укључило и те прописе.

Почело је сезонско снижење, и трговци у Србији оглашавају углавном попусте од 10 до 40 одсто, а неки и до 70 процената. Истовремено, још увек трају и празничне акције. Међутим, у реалности је мало правих појефтињења, а много маркетиншких трикова продаваца.

Грађани у нашој земљи се највише жале на лажна снижења, а посебно на једну врсту преваре када трговци прво поскупе робу за 20 до 30 одсто пре попуста, а када почне акција огласе да је за толико процената појефтинила.

Фото Танјуг

Ова непоштена пословна пракса постоји и на читавом тржишту Европске уније где су одличили да заштите потрошаче усвајањем новог прописа којим се продавац обавезује да истакне две цене. То правило је важило и раније, али је сада прецизирано да трговци уз цену на попусту морају да прикажу и претходну најнижу цену која је важила за конкретан производ у периоду који није краћи од 30 дана. Циљ је да се спрече продавци да вештачки поскупе артикал пре снижења и обману потрошаче о износу попуста. На пример, ако је производ дан пре снижења коштао 115 евра, а 30 дана пре попуста 100 евра, онда трговац мора да наведе 100 евра као претходну најнижу цену.

- То је добар корак и НОПС ће бити иницијатор такве измене и у нашем законодавству - каже Марко Драгић, правни саветник у тој организацији.

- Тиме ће се смањити могућност да се трговци служе лажним попустима. Очекује се да се Србија ове године усклади са прописима ЕУ који се тичу заштите потрошача, а тиме ће бити обухваћена и посебна правила о истицању цена током снижења.

Према Драгићевим речима, ова врста обмањивања купаца, поскупљивањем производа непосредно пре снижења, да би се онда огласило појефтињење, тешко се уочава. Он наводи да, ипак, има све више едукованих потрошача који примећују такве трикове и пријављују. Како указује, до таквих превара долази јер недостаје инспекцијски надзор како би се проверавале улазне и излазне цене.

- Важно је да купци знају и да уколико је оглашен највећи проценат снижења, на пример 50 одсто, онда најмање једна петина производа мора да буде обухваћена тим попустом - указује Драгић.

- Ако је понуђена роба у занемарљивој количини или са циљем да се потрошач наводи на куповину друге врсте производа, онда је то прекршај.

Како истиче, понуђена роба сада на сезонском снижењу треба да буде из зимске и јесење колекције, а не летње. Драгић каже да када потрошачи уоче било коју злоупотребу то могу да пријаве тржишној инспекцији или организацијама за заштиту потрошача. Међутим, како истиче, није познато да је неки трговац одговорао због тих прекршаја. Зато је савет купцима да буду опрезни како би избегли преваре трговаца.

Сезонско снижење у Србији се оглашава два пута годишње и траје најдуже до 60 дана.

Зимско почиње између 25. децембра и 10. јануара, а летње мора да стартује од 1. до 15. јула. Законом о трговини раздвојене су врсте продајних подстицаја. Постоји јасна разлика између сезонског снижења, распродаје и акцијске продаје. За све ове врсте подстицаја, осим за акције које трају до три дана, продавац је обавезан да истакне стару и нову цену.

Распродаја може да се организује само у случајевима када трговац затвара неки малопродајни објекат, престаје са радом или продајом одређене робе, а то не може да учини онај који редовно послује. Акцијске продаје не могу да трају дуже од 31 дан на одређени производ.

КАЗНЕ ДО ДВА МИЛИОНА

ЗАКОНОМ о трговини у Србији је прописана прекршајна одговорност у случају да се трговац не придржава услова за нуђење и оглашавање снижења цена. За утврђену незаконитост, следи захтев за покретање прекршајног поступка против продаваца. Казна се креће од 500.000 до два милиона динара за правно лице, као и 50.000 до 150.000 динара за одговорно лице.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (0)

ОПАСНОСТИ СУ СВЕ ВЕЋЕ Путин проговорио о трећем светском рату - Ми видимо шта ради наш противник